24. oktobar 2024 14:55
Filmski festival Slobodna zona od 6. do 11. novembra donosi 70 ostvarenja iz sveta
podeli vest
BEOGRAD - Filmski festival Slobodna zona biće održan od 6. do 11. novembra i na njemu će biti prikazano oko 70 igranih i dokumentarnih ostvarenja iz celog sveta.
Filmski festival "Slobodna zona" održava se u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, uz podršku potprograma MEDIA programa Kreativna Evropa, Ministarstva kulture, Rekonstrukcije Ženski fond, Gradske uprava za kulturu Grada Novog Sada, Filmskog centrs Srbije i Francuskog instituta.
Otvoriće ga filmovi koji su ove godine nagrađeni "Zlatnom palmom" u Kanu "Čovjek koji nije mogao šutjeti" Nebojše Slijepčevića i "Anora" Šona Bejkera, a filmaki festival "Slobodna zona" će povodom svog 20. rođendana zajedno sa Dvoranom kulturnog centra Beograda pokloniti gledaocima besplatnu projekciju filma "Uvek postoji sutra" Paole Kortelezi koja će biti održana 8. novembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda.
Film je u Italiji zabeležio rekordnu gledanost sa 5,4 miliona prodatih karata, ostavivši iza sebe velike svetske hitove "Barbi" i "Openhajmer" i trenutno je peti na večitoj listi najgledanijih italijanskih ostvarenja.
Paola Kortelezi, koja je jedna od najpoznatijih i najvoljenijih filmskih i TV glumica u Italiji, režirala je, napisala i odigrala glavnu ulogu u ovom filmu, a reč je o ulozi Delija, domaćica koja u posleratnom Rimu, trpi verbalno i fizičko zlostavljanje od supruga i svekra.
Ona je rekla da su joj starije žene iz njene porodice pričale o ženama iz njihovog komšiluka koje su bile žrtve zlostavljanja, koje su muževi i rođaci redovno tukli.
"Šokiralo me je koliko je ta tragična stvar smatrana normalnom i, još više, što su žene o tome pričale sa dozom ironije i humora. Takvi smo mi Rimljani, čak i kad pričamo o najtragičnijim događajima, pričamo ih kroz šalu i osmeh", rekla je Kortelezi.
Dodala je da iako je film smešten u prošlost, veoma je savremen, jer su koreni patrijarhalne kulture vrlo duboki, film je ponovo pokrenuo javnu diskusiju o porodičnom nasilju, femicidu i pravima žena u Italiji.
"Posle svake projekcije prilazili su mi gledaoci sa svojim porodičnim pričama o zlostavljanju, diskriminaciji, nepravednom ophođenju. Svi su imali želju da pričaju o tome, samo su čekali pravi povod. Moj film im je to omogućio, podstakao je razgovor", istakla je Korelezi.
Film je u Italiji prikazan u školama i u italijanskom Senatu, a uspeh filma preneo se i na lokalnu politiku, pa su se u debatu uključile i vladajuća desnica i opoziciona levica.
Korelezi je naglasila da se film ne bavi politikom već ljudima kojima je strašna činjenica da je u Italiji svaka 72 sata ubijena jedna žena kao žrtva porodičnog nasilja.
"Ta statistika je važila i važi i za desne i za leve vlade i svima se smučilo da slušaju istu priču. Hoće da urade nešto da se ta kultura promeni, da se prekine taj začarani krug nasilja", rekla je Kortelezi.
Ona je igrala u romantičnim komedijama, humorističkim serijama i dramama, a u filmovima koje režira njen partner, Rikardo Milani, uvek se bave teškim temama poput društvene nejednakosti, porodičnog nasilja i patrijarhalne kulture.
"Na kraju filma shvatite da je reč o ljubavnoj priči, ali ne o romantičnoj ljubavi, već o ljubavi majke prema ćerki. Htela sam da je ispričam svojoj ćerki koja sada ima 11 godina, i svoj deci njene generacije", zaključila je Kortelezi.