30. maj 2024 16:19

Probe za Čehovljev komad "Muške suze" u režiji Aleksandra Popovskog počele u JDP-u

Izvor: TANJUG

podeli vest

Probe za Čehovljev komad "Muške suze" u režiji Aleksandra Popovskog počele u JDP-u

Foto: Shutterstock.com/Vladimir Nenezic, ilustracija

BEOGRAD  - Probe predstave "Muške suze" po farsama i kratkoj priči Antoše Čehontea (komični pseudonim A.P. Čehova), u režiji Aleksandra Popovskog, počele su danas u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, saopštili su iz JDP-a.

Adaptaciju i dramatizaciju napisao je David Jakovljević, a u predstavi igraju Vojin Ćetković, Sanja Marković, Nenad Jezdić, Miodrag Dragičević, Zoran Cvijanović, Miloš Samolov, Milena Živanović, Teodor Vinčić i Teodora Dragićević.

Dramaturg je Vesna Radovanović, scenograf Vanja Magić, kostimograf Mia Popovska, kompozitor je Kiril Džajkovski, a scenski govor oblikuje Ljiljana Mrkić Popović.

"Muške suze" su radni naslov kolažne drame po motivima četiri jednočinke, "Šala", "Prosidba", "Medved" i "Tatjana Rjepnina", i jedne kratke priče, "Krčma na drumu", Antona Pavloviča Čehova.

Akteri ove pozorišne igre poraženi su u ljubavi, izgubljeni u vremenu i zatočeni u krčmi tokom apokaliptične oluje koja ih upućuje jedne na druge i podstiče, kako na sukobe, tako i na setna prisećanja, natopljena piščevom sveprožimajućom ironijom.

Najmanji zajednički sadržalac odabranih tekstova su krahovi muških junaka koji ih dovode do – suza, i danas posmatranih kao znak neprimerene slabosti, te stoga izloženih stigmi i samouzdržavanju.

Čehov naziva ove tekstove vodviljima, iako svestan emocionalnih i egzistencijalnih ponora koji se kriju u svakom od njih.

Elementi komedije su, sa jedne strane prirodna posledica poetike svakodnevnog i običnog, ali i jedan progresivan i uvek moderan, a svakako savremen, Čehovljev komentar na banalnost i zatucanost muškog mačoizma i patrijarhata kao društvenog poretka.

I ta oluja, kao metafora za haos, metež i ratove današnjice, predstavlja sve ono kuljanje koje neminovno izbija na površinu, ako se suze potiskuju, a podstiču ponos i posramljenost zbog muške "slabosti".