25. februar 2025 19:33

Siniša Karan: Povratak na Ustav BiH je situacija u kojoj svi dobijaju

Izvor: TANJUG

podeli vest

Siniša Karan: Povratak na Ustav BiH je situacija u kojoj svi dobijaju

Foto: TANJUG/FOTO SRNA/ Borislav Zdrinja

BANJALUKA - Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je danas da je ovo odsudan momenat za RS i da ako padne Dejtonski ustav, padaju svi ustavi, a naglasio je da je povratak na Ustav BiH situacija u kojoj svi dobijaju.

"Naši neprijatelji moraju biti i te kako svesni činjenice da su sudbine Dejtonskog ustava, Republike Srpske i BiH isprepletane. Ako padne Dejtonski ustav, padaju svi. Naša snaga leži u veri i odlučnosti da opstanemo kao narod i ne pristanemo na majorizaciju, i više nikada se neće desiti preglasavanje srpskog naroda", rekao je Karan u obraćanju u Narodnoj skupštini Republike Srpske, prenosi RTRS.

Karan je uputio poseban pozdrav građanima Republike Srpske i okupljenom narodu ispred Narodne skupštine Republike Srpske koji je, kako je naglasio, danas ''ustvari skupština srpskog naroda'', navodi RTRS.

U Banjaluci je u toku posebna sednica Narodne skupštine RS na čijem dnevnom redu je informacija o rušenju Ustava BiH, merama i zadacima s ciljem zaštite Ustava BiH.

Sednici prisustvuju predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsedavajuća i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, premijer Srpske Radovan Višković, kao i ministri u Vladi Srpske i lideri političkih stranaka.

Prisutni su i predstavnici Republike Srpske u institucijama BiH, predstavnici udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i bivši gradonačelnik Njujorka Rudolf Đulijani.

U informaciji je navedeno da je BiH nastala saglasnošću Republike Srpske i Federacije BiH i tri konstitutivna naroda i samo njihovom saglasnošću može i postojati, zbog čega je bilo kakva dalja težnja za izmenom složene dejtonske strukture apsolutno nedopustiva i može dovesti do neželjenih posledica, na šta Republika Srpska kontinuirano ukazuje.

Navedeno je da je Republika Srpska od zaključenja Dejtonskog mirovnog sporazuma, pa sve do danas bila konstruktivan faktor i u nastojanju da se očuva i doprinese napretku dejtonske BiH.

U ovom dokumentu se naglašava da je evidentan kontinuitet antidejtonskog delovanja čiji je cilj razvlašćivanje Republike Srpske i urušavanje dejtonske BiH, odnosno stvaranje nove unitarističke BiH.