8. jun 2024 11:22

Ambasadorka SAD u Crnoj Gori: Jasenovac je bilo užasno mesto u strašno vreme, potreban je razgovor

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ambasadorka SAD u Crnoj Gori: Jasenovac je bilo užasno mesto u strašno vreme, potreban je razgovor

Foto: Shutterstock.com/marketa1982, ilustracija

PODGORICA - Jasenovac je bilo užasno mesto u strašno vreme i prikladno je razgovarati i obrazovati sledeću generaciju o tome, rekla je ambasadorka SAD u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke i istakla da je razgovor važan da se tako nešto nikada ne ponovi.

Rajzing Rajnke je to rekla u intervjuu za Glas Amerike, odgovarajući na tvrdnju da je Predlog rezolucije o Jasenovcu dostavljen crnogorskom parlamentu da bi se, kako se navodi, razvodnila nedavno usvojena rezolucija o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN.

"Uvek je važno i bitno sećati se žrtava, to jesu bili ratni zločini. Bilo je to užasno mesto u strašno vreme i prikladno je razgovarati i obrazovati sledeću generaciju o zaista, nečemu što jednostavno više nikada ne možemo videti. I nije loša stvar govoriti o Jasenovcu. To je važna stvar. To je suštinska stvar. Dakle, kada je u pitanju Jasenovac, vidim obrazovanje i dijalog kao način da se zaista ukaže na zločine i da se pomogne budućim generacijama da poštuju žrtve i da osiguraju da se to nikada više ne ponovi.

Na pitanje da li podržava da rezolucija o Jasenovcu bude usvojena, ambasadorka Rajnke je rekla da nema komentar o dokumentu i da je na Crnoj Gori i njenom parlamentu da rasprava i vodi javnu raspravu o tome.

"Nemam komentar o rezoluciji. To je na Crnoj Gori i njenom parlamentu da raspravljaju i da vode javnu raspravu. Reći ću da što se tiče ratnih zločina iz prošlosti i zverstava, narodi moraju da rade zajedno da bi izlečili traume. Ovo nije stvar jedne države. Ovo je zajednica ljudi koji treba da poštuju sve one koji su stradali u prošlosti i pod strašnim, nehumanim situacijama i okolnostima. Dakle, da, mislim da je važno da razgovor o zločinima pomogne građanima Crne Gore i u regionu da zacele rane".

Na konstataciju da protivnici kažu da je tekst rezolucije o Jasenovcu predložen pod, kako se navodi, "uticajem Beograda i da Srbija utiče na crnogorsku vladu, preko prosrpskih stranaka u skupštinskoj većini" i pitanje da li ona vidi taj uticaj i ako postoji, gde ga primećuje, Rajnke kaže da je ona na mandatu u Crnoj Gori.

"Ja sam na mandatu u Crnoj Gori… Ne mogu da kažem šta konkretno bilo koji akter iz Srbije možda radi, ali mogu da kažem da je važno da svi susedi na Zapadnom Balkanu traže načine da prevaziđu prošlost i rade zajedno da budu međusobno povezaniji, jer su međusobno zavisni, zbog svoje istorije, zbog mnoštva divnih kultura koje postoje širom Zapadnog Balkana. Oni su ekonomski međusobno zavisni. Tako da mislim da je odgovor u pogledu srpskog uticaja, da zajedno radimo na pozitivnoj agendi i da bi sve zemlje u regionu želele da vide prosperitetniju i stabilniju budućnost Zapadnog Balkana.

Na pitanje u vezi sa najavljenom rekonstrukcijom Vlade Crne Gore i da li očekuje da u njoj budu i ministri iz koalicije Za budućnost Crne Gore, te da li to zabrinjava Ameriku, Rajnke navodi da to "pomno prati".

"Pomno to pratim. Interesuje me da vidim šta će premijer preduzeti kada je reč o tom pozivu na rekonstrukciju posle odluke Evropske unije krajem juna. Znam da postoje drugi politički entiteti koji bi voleli da se pridruže vladi, tako da će možda biti razgovora o tome kako će vlada izgledati posle kraja juna", navela je Rajnke.

Upitana da li postoje neke crvene linije kada je reč o američkoj podršci, Rajne kaže da ne govori o crvenim linijama, već da prati sve poteze Vlade Crne Gore.

"Oni (potezi) govore glasnije od reči", navela je Rajzing Rajnke.