Potraga za Alijom Balijagićem i dalje traje, Dačić poziva građane na opreznost
3. novembar 09:57
29. oktobar 2024 15:49
podeli vest
NOVI SAD - Džudo klub Vojvodina oformio je inkluzivnu grupu, a deca treniraju svakog radnog dana od 21.15 časova na novosadskom Spensu, uz nadzor trenera, diplomiranog psihologa, Igora Ćujića.
Desetak dečaka i devojčica sa poteškoćama u razvoju vredno rade sa svojim vršnjacima i lepo su prihvaćeni.
Prema rečima dečaka Stefana Grujića, koji trenira u inkluzivnoj grupi, svi mu pomažu da napreduje dalje od žutog pojasa koji ima sada.
"Lepo mi je ovde. Imam drugare i lepo se slažemo. Najviše volim da treniram za narandžasti pojas. Nije mi teško", rekao je Grujić.
Deca su vrlo savesna i disciplinovana, najmlađi Veselin ima sedam godina, Sergej sa 8, a svi ostali imaju 10.
Veselinov otac, Miroslav Dragojević, rekao je da je u mesec dana koliko njegov sin trenira, primetio da je lepo prihvaćen.
"Čuo sam preko prijatelja za treninge. Naš Veselin je dete sa posebnim potrebama i dobili smo pozitivne informacije da deca koja pohađaju ove treninge poprilično lepo odreaguju", rekao je Dragojević za Tanjug.
Roditelji kažu da je napredak kod dece primetan već posle nekoliko treninga, a smeh, radost i energija, reči su kojima se mogu opisati treninzi u džudo sali u Novom Sadu.
"Trenerov entuzijam i njegovu volju i želju da sa našom decom radi, ja moram da pohvalim. Pokušali smo na mnogo sportova da se priključimo, ali smo imali tretman kao da smo deca bez ikakvih problema. Nije postojala nikakva želja da se radi sa našim detetom, a ovo ovde je porodica", izjavila je majka malog Sergeja, Nataša Stajić.
Inkluzivne grupe su već postojale u Beogradu, Somboru i Kovačici, a zahvaljujući predanom radu diplomiranog psihologa Igora Ćujića, takvu grupu dobio je i Novi Sad. Kako trener dece kaže, i on uči zajedno sa njima.
"Koliko god da se umorim preko dana, ovde ja se odmorim. Ne mogu da nađem pravu reč. Osećam se ispunjeno, možda bi to bila prava reč", rekao je Ćujić.
Ćujić je dodao i da je posebno bitno da roditelji zovu i raspitaju se ukoliko imaju dete sa posebnim potrebama, te da je džudo klub Vojvodina uvek tu za njih.
"Neka dođu, neka im ne bude teško i sramota. Možda su nečije mogućnosti ovakve ili onakve, ali to zaista ne košta nekih novaca. Mi ovde imamo 20 treninga mesečno. Neka zovu, neka pitaju, neka ne odustaju u toj borbi, jer znam da im nimalo nije lako", zaključio je Ćujić.
Sa decom se temeljno i pažljivo postupa uvažavajući njihove različitosti i mogućnosti, naročito u segmentima gde su zbog prirode stanja u kojima se nalaze oslabljeni društveni kontakti, rad u grupi i samopouzdanje. Napredak je osetan nakon nekoliko treninga, što i roditeljima olakšava situaciju u kojoj se nalaze.
3. novembar 09:57
3. novembar 09:51
3. novembar 09:09
2. novembar 19:09
3. novembar 09:57
3. novembar 08:51
3. novembar 07:02
3. novembar 08:37
3. novembar 08:20
3. novembar 07:40