26. jul 2024 16:18

Sindikati u zdravstvu apeluju da se zaustavi nasilje nad lekarima

Izvor: TANJUG

podeli vest

Sindikati u zdravstvu apeluju da se zaustavi nasilje nad lekarima

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Napadi na zaposlene u zdravstvu učestali su u poslednje vreme, te sindikati zdravstvenih radnika upućuju apele da svako nezadovoljstvo građani iznose zaštitnicima pacijenata, rukovodstvu zdravstvenih ustanova ili samim sindikatima, umesto da biraju nasilje.

Predstavnica Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Beograda u Kliničkom Centru Srbije Radmila Obrenović i predsednik Novog sindikata zdravstva Živorad Mrkić za Tanjug su rekli da je potrebno veće razumevanje pacijenata za lekare, kao i da su ulaganja države u zdravstveni sistem značajan korak kako bi se i pacijentima i lekarima olakšalo - smanjilo čekanje i ubrzalo vreme dobijanja rezultata.

Obrenović je rekla da je sindikat na čijem je čelu pokrenuo anketu gde bi se zaposleni koji su bili izloženi neprijatnostima na poslu, bilo od strane zaposlenih ili pacijenata, javili kako bi se bolje sagledalo šta su najčešće primedbe.

"Da se u konstruktivnom dijalogu raščisti i da se vidi da ne bi bilo ovoliko hajke na zaposlene u zdravstvu, na lekare da ne bude fizičkog nasrtaja", kazala je Obrenović za Tanjug.

Kako je dodala, medicinski radnici imaju puno razumevanja za probleme pacijenata ali da je potrebno obostrano razumevanje jer se u zdravstvenom sistemu Srbije radi važan i odgovoran posao.

"Svi smo pod velikim pritiskom i da molimo sve da imaju više razumevanja i strpljenja naravno da mi uvek imamo razumevanja za potrebe pacijenata", rekla je Obrenović.

Govoreći o novim PET/CT aparatima u UKC, koje su ranije danas obišli premijer Miloš Vučević i ministar zdravlja Zlatibor Lončar, Obrenović je rekla da sindikati promovišu veće ulaganje u javno zdravstvo, ocenjujući da je to važno i za građane koliko i za medicinsko osoblje.

"Kada se ulaže u zdravstveni sistem, kada se ulaže u dijagnostiku ili u uređaje koji pored dijagnostike prate učinak terapije kao što je ova nabavka još jednog PET aparata. To je vrlo značajno za zaposlene, zato što će imati manji pritisak bolesnika, moći će blagovremeno da zakazuju, mada su sve indikacije medicinske te koje određuju kada će šta biti zakazano, bilo koja dijagnostička procedura ili terapijska", rekla je ona.

Mrkić je za Tanjug rekao da su u poslednje vreme učestali napadi na zdravstvene radnike, navodeći da se baš u UKC dogodio slučaj težih telesnih povreda koji su zadobili neki zdravstveni radnici.

"To je nepotrebno. Ako postoji neka negativnost u zdravstvu, ako postoji neki problem bilo kakve vrste, uvek postoje organi, počev od zaštitnika pacijenata, pa do rukovodstva zdravstvenih ustanova, na kraju krajeva mogu i sindikatima da se obrate. Mi smo otvoreni za to", naveo je Mrkić.

On je za Tanjug rekao da ukoliko je pacijentu učinjena neka nepravda u procesu ostvarivanja zdravstvene zaštite - uvek postoji institucionalizovani način da se to prevaziđe.

"Sigurno da ispoljavanje bilo kakve agresivnosti nije put koji dovodi bilo čemu. Mi se trudimo koliko god možemo da to ubrzamo, da učinimo stvari dostupnije našim građanima, da ceo proces pružanja zdravstvene zaštite bude brži i adekvatniji. Ako je neko nezadovoljan, može da se obrati svim ovim instancama koje sam rekao i sigurno da će tu naići na jedan pozitivan odgovor. I evo i mi prvi smo spremni da ukažemo na sve nepravilnosti", istakao je Mrkić.

On je takođe naveo da je ulaganje u zdravstveni sistem od ogromnog značaja, jer taj sistem koliko je jak i osnažen tehnički i kadrovski - toliko će dobru zdravstvenu zaštitu pružiti.

"Ulaganje u jedan ovako važan tehnički kapacitet kakav je novi PET aparat je od ogromnog značaja imajući u vidu koje su predominantne patologije kod nas i da je on upravo za te patologije i za njihovu dijagnostiku najvažniji i zato to zapravo služi na dobro svim našim građanima i svim našim pacijentima", istakao je Mrkić.

Dodao je da na ovaj način dijagnostička procedura postaje dostupnija svim korisnicima.