24. oktobar 2024 14:35

Vladimir Vukomanović: Srbija je prva u regionu u primeni inovativne metode lečenja raka prostate

Izvor: TANJUG

podeli vest

Vladimir Vukomanović: Srbija je prva u regionu u primeni inovativne metode lečenja raka prostate

Foto: TANJUG/RADE PRELIĆ

BEOGRAD - Treća po redu međunarodna konferencija "AI_4_LIFE: Biotech Future Forum" okupila je danas u Beogradu domaće i međunarodne stručnjake iz oblasti veštačke inteligencije (AI) i biotehnologije, a direktor Centra za nuklearnu medicinu Univerzitetskog kliničkog centra u Kragujevcu Vladimir Vukomanović kaže da veštačka inteligencija zauzima veoma bitnu ulogu u nuklearnoj medicini, pre svega u dijagnostici, kao i da je Srbija prva zemlja u regionu koja je počela sa primenom inovativne metode lečenja karcionoma prostate u podmakloj fazi bolesti.

Vukomanović je u razgovoru za Tanjug istakao da je nuklearna medicina delom dijagnostika, a delom i terapija.

"Veštačka inteligencija nam pomaže da na osnovu pozitivnog dijagnostičkog snimka predvidimo efikasnost lečenja, odnosno primenu radio-nuklearne terapije", rekao je Vukomanović .

Radio-nukelarna terapija je, dodaje, vid specijalizovane terapije koja u borbi protiv karcinoma koristi radioaktivne izotope, a čija je delotvornost visoka kod više vrsta karcinoma.

"Ono što je sada aktuelno jeste terapija karcinoma prostate rezistentnog na kastraciju sa takozvanim Lutecijum radioaktivnim izotopom. Klinički centar u Kragujevcu počeo je ove godine sa primenom te terapije, čime je Srbija postala prva zemlja u regionu koja sprovodi tu terapiju", istakao je Vukomanović.

Prema njegovim rečima, terapija je dala odlične rezultate, a pacijenti vrlo brzo pokazuju adekvatan terapijski odgovor.

Na pitanje da li inovativna terapija leči pacijente koji su u podmaklim fazama bolesti, Vukomanović navodi da je ona odobrena za one pacijente koji više ne reaguju na medikamentnu terapiju takozvane hemijske kastracije.

"To je rezervisano za pacijenta u podmaklom stadijumu sa prisutnim metastazama i to je poslednja terapijska opcija koju je moguće primeniti u našoj zemlji, a koja do juče praktično nije postojala", nagalasio je.

Vukomanović ističe da je Centar za nuklearnu medicinu Univerzitetskig kliničkog centra u Kragujevcu referentan centar za lečenje neuroendokrinih tumora radio-nuklearnom terapijom više od 10 godina.

"Iako su se nakadno i drugi centri uključili, mi zbrinjavamo najveći broj pacijenata", istakao je on.

Vukomanović kaže da nas u budućnosti čeka uvođenje "novih molekula" za lečenje karcinoma.

"Nadam se da ćemo uvesti tu terapiju, jer imamo iskustva, kadar i mogućnosti da je primenimo", naveo je direktor Centra za nuklearnu medicinu UKC u Kragujevcu.

Glavne teme konferencije u Beogradu, između ostalog, su i državne strategije za veštačku inteligenciju, njen uticaj na transformaciju života, snaga genetičkih podataka u zdravstvenom sistemu, inovativna rešenja za lečenje različitih vrsta raka, kao i revolucionarni naučni rezultati iz BIO4 Kampusa.

Konferenciju su u "Kraun Plazi" otvorili ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, izvršni direktor Svetskog ekonomskog foruma Mirek Dušek i Ivana Živković iz Programa Ujedinjenih nacija za razvoj.

Organizator je Vlada Srbije u saradnji sa Narodnom skupštinom, Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Kancelarijom za IT i eUpravu, Centrom za četvrtu industrijsku revoluciju, Svetskim ekonomskim forumom i Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

Vlada Srbije i Svetski ekonomski forum osnovali su Centar za četvrtu industrijsku revoluciju u martu 2022. godine, a on se u svom radu fokusira na primenu biotehnologije i veštačke inteligencije u zdravstvu.

Ovo je prvi takav centar u regionu, treći u Evropi (posle Osla i Moskve) i šesnaesti u svetu.