22. novembar 2024 14:36

Predstavljeno 13 projekata na sajmu u Institutu za nuklearne nauke "Vinča''

Izvor: TANJUG

podeli vest

Predstavljeno 13 projekata na sajmu u Institutu za nuklearne nauke "Vinča''

Foto: TANJUG/SOULTIME MEDIA

BEOGRAD - U Institutu za nuklearne nauke "Vinča" održan je prvi sajam istraživačkih projekata "Nauka u akciji: Inovacije koje čine razliku" na kojem je predstavljeno 13 istraživačkih projekata u oblasti životne sredine, obnovljivih izvora energije, kvantne fizike, biomedicine i materijala.

Među predstavljenim projektima, nalazi se i uređaj za merenje kvaliteta vazduha, uređaj za merenje pesticida u hrani, filteri na bazi gline za prešćićavanje industrijskim otpadnih voda i neutralizator sumpora iz industrijskog dima.

Direktor Instituta za nuklearne nauke "Vinča" Slavko Dimović, u obraćanju za medije, izjavio je da je nauka u Srbiji izašla iz laboratorije i da su neki projketi ušli u svakodnevni život čoveka, poput inovativnog gela za dezinfekciju zuba i desni.

"Ovaj sajam pokazuje kako nauka može da odgovori na globalne izazove, od zaštite životne sredine do unapređenja zdravlja i energetske efikasnosti. Predstavljeni projekti rezultat su multidisciplinarnog pristupa i visoke kompetentnosti naših timova, koji postavljaju standarde ne samo u Srbiji, već i u međunarodnoj naučnoj zajednici", rekao je on.

On je naveo da nauka danas olakšava život svakog čoveka i da pozitivno utiče na razvoj privrede.

"Nauka je nespojiva bez privrede, a saradnja sa privredom, kao i sa industrijom, preko podrške države, je veoma značajna", rekao je Dimović.

Programska direktorka NALED-a Jelena Bojović izjavila je da je poverenje i saradnja između privrede i nauke osnova zbog koje ovaj sajam postoji.

Direktor za inovacije u kompaniji Philip Morris International Marko Brunako izjavio je da ta kompanija sarađuje sa institutom već par godina sa ciljem unapređenja nauke i dodaje da se u Srbiji trenutno radi na nekoliko projekata.

Direktor Fonda za nauku Nenad Filipović rekao je da sve naučne inovacije mogu da nađu primenu u praksi i da oni na tome rade dugi niz godina.

"Uložili smo oko 100 miliona evra do sada kroz razne programe podrške. Trenutno imamo dva otvorena konkursa, te pozivam sve zainteresovane naučnike sa dobrim idejama da se prijave", rekao je Filipović.