3. decembar 2024 14:12
Čepić: Osnovno je izgraditi poverenje kod osoba sa oštećenim sluhom
podeli vest
BEOGRAD - Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se danas u Dečijom kulturnom centru, a defektolog i logoped Irena Čepić, kao dobitnica nagrade "Zlatno sunce" naglasila je da ne treba da se fokusiramo na nedostatak osoba sa oštećenim sluhom, već da izvučemo maksimum koji možemo iz njih.
Nagrada "Zlatno Sunce" dodeljuje Dečji kulturni centar Beograd pojedincima iz Srbije koji daju značajan doprinos razvoju dečje kreativnosti i stvaranju uslova za svestrani razvoj dečjih potencijala.
Defektolog i logoped Irena Čepić koja radi sa decom u Školi za oštećene sluhom – nagluve "Stefan Dečanski" u Beogradu pripremila je koreografiju koji su izveli učenici njene škole.
"Učestvujemo na brojnim manifestacijama, takmičenjima, gde god nas pozovu rado se odazivamo i osvajamo male i velike scene. Oštećenje sluga za njih nije barijera. Ono što je osnovno među nama je poverenje koje mi gradimo, jer kao što ste videli, oni se oslanjaju na nas", istakla je Čepić.
Nagradu su uručili direktor Dečijeg kulturnog centra Dragan Marić i predsednik Upravnog odbora Dečijeg kulturnog centra Predrag Vuković Pedjolino, koji je istakao da ova nagrada ima veliku težinu, jer nije bilo lako izabrati nekog ko svoje slobodno vreme, život i energiju poklanja deci.
Vaspitačica Predškolske ustanove "Savski venac" Ivana Krasnić, koja radi u bolničkim grupama Klinike za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu Beograd rekla je da prepreke treba da pretvorimo u oslonce što ona radi putem terapija za decu.
"Pod terapijom smatram osnaživanje njihove ličnosti, vraćanje sigurnosti u sebe, zato što mislim da ste svi imali dozu sigurnosti u sebi u nekom trenutku vašeg odrastanja. Smatram samo da ste negde naišli na neki kamičak gde ste se sapleli i ogrebali koleno. Poenta je da kada ogrebete koleno, ne padnete, nego da taj kamen preskočite", istakla je Krasnić.
Ona je navela da sa decom ne pričaju o dijagnozama i da je kod njih vrlo važno da razviju poverenje, kako bi nam dozvolili da im se obratimo.
Uoči programa obratila se i koordinatorka za OSI na programu "Odrasti-osamostali" Marina Blažić, koja je sa svojom majkom prisutnima podelila lično iskustvo.
Nakon obraćanja, prisutni su imali mogućnost stručnog vođenja zajedno sa profesorkom scenskog kostima iz Tehnoart škole Beograd Sandrom Jevtović Bugarin kroz postavku izložbe gde će prepreke biti podsticaj promišljanja za verbalno-likovnu igru.
Pored ove izložbe, izložene su rukotvorine narodne tradicije, nastale na radionicama u "Kući nade" udruženja "Plava školjka", kao i fraktali- radovi nastali na radionicama art-terapije pod mentorstvom Milkice Vuletić.
U Srbiji živi oko 700.000 osoba s invaliditetom, a svi oni svakodnevno se suočavaju sa brojnim problemima -dolaze teže do posla i teško ostvaruju svoja prava, nepristupačni su im objekti, ne mogu lako i bezbedno da koriste javni prevoz.
Na Međunarodni dan osoba sa invaliditetom ponovo ukazuju na brojne prepreke na koje nailaze.