9. mart 2025 07:40
Ministar Martinović i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava čestitali Dan žena
podeli vest

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ
BEOGRAD - Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović uputio je čestitku svim građankama Srbije povodom 8. marta, Međunarodnog dana žena, a praznik je svim ženama i devojkama u našoj zemlji čestitalo i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
„Kao liderke i vizionarke, žene širom sveta ne samo da su učestvovale u istorijskim prekretnicama, već su ih često i pokretale – hrabro, odlučno i sa vizijom bolje budućnosti. Na ovaj dan obeležavamo praznik koji je simbol njihove borbe, upornosti i dostojanstva, ali ne smemo da zaboravimo da su žene te koje svakog dana nose teret odgovornosti i inspirišu i vode naše društvo kroz brojne uloge koje preuzimaju", navodi se u čestitki ministra Martinovića.
Kao ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije, on je posebno ukazao na važnu ulogu, potencijal i snagu žena iz seoskih područja koje se bave poljoprivrednom proizvodnjom.
"One predstavljaju kičmu ruralne Srbije i svojim trudom i požrtvovanošću oblikuju naša sela i predstavljaju garant njihovog očuvanja, čime obezbeđuju budućnost celog srpskog naroda", istakao je Martinović.
On poručuje da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nizom afirmativnih mera aktivno radi na unapređenju položaja žena u ruralnim sredinama, jer je njihovo ekonomsko osnaživanje važan nacionalni interes.
"Nastavljamo da gradimo društvo jednakih šansi za sve građane i građanke i ostajemo saveznik ženama u njihovoj borbi za humanije, bolje, ravnopravno društvo", zaključuje se u čestitki ministra Martinovića.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u svojoj čestitki podseća da se Međunarodni dan žena obeležava od 1911. godine, a Ujedinjene nacije su ga zvanično proglasile 1977. godine.
"Ovaj dan je simbol borbe za jednake mogućnosti, započete još u 19. veku, kada su žene zahtevale bolje uslove rada, pravo glasa, pristup obrazovanju i ekonomsku samostalnost. Danas imamo žene koje ravnopravno učestvuju u javnom i političkom životu, koje rade i odlučuju u ranije nedostupnim profesijama, ali je borba za punu ravnopravnost i dalje neophodna", ističe se u čestitki.
Ukazuje se na to da je, kako navode Ujedinjene nacije, iako je 87 zemalja imalo ženu na čelu vlade u nekom trenutku svoje istorije, istinska ravnopravnost još daleko.
Ministarstvo ističe da su uprkos napretku, žene i devojke i dalje izložene brojnim izazovima, kao i rodno zasnovanom nasilju, ekonomskoj nesigurnosti, nedovoljnoj zastupljenosti u odlučivanju, ali i duboko ukorenjenim običajima poput odricanja žena od nasledstva u korist muške rodbine.
Zabrinjavajuće je da, prema izveštaju UN Women, svakih 10 minuta jednu ženu ili devojčicu ubije član porodice ili intimni partner, naglašava se i dodaje da danas sveprisutni digitalni prostor pogoršava rodne razlike, a društvene mreže pojačavaju štetne stereotipe.
"U Republici Srbiji ostvareni su značajni rezultati na planu rodne ravnopravnosti u brojnim područjima društvenog života – političke participacije žena, ostvarenosti u obrazovanju i nauci, ekonomskog osnaživanja, jednakosti u zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti. Ipak, još uvek postoji i određeni broj izazova u svakom području, a najviše, čini se, kada je reč o različitim aspektima rodno zasnovanog nasilja", ukazuje se u čestitki.
U tom smislu, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog naglašava da pozdravlja inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića za osnivanje Alimentacionog fonda, koji bi garantovao isplatu izdržavanja deci u slučajevima kada roditelj, koji je na to obavezan, izbegava svoju dužnost.
"Ovim korakom država jača zaštitu najugroženijih i obezbeđuje sigurnost za decu i njihove majke", zaključuje to ministarstvo, uz poruku da će nastaviti da radi na unapređenju položaja žena i devojčica u Srbiji, boreći se protiv svih oblika diskriminacije i nasilja, te promovišući njihova prava i mogućnosti u svim aspektima društvenog života.