3. jul 2023 17:07

Užice, Raška i Osečina nagrađeni za akcije na unapređenju kvaliteta vazduha

Izvor: TANJUG

podeli vest

Užice, Raška i Osečina nagrađeni za akcije na unapređenju kvaliteta vazduha

Foto: Shutterstock.com/fongbeerredhot, ilustracija

BEOGRAD – UNICEF u Srbiji i Stalna konferencija gradova i opština uz podršku Vlade Norveške nagradili su danas grad Užice i opštine Raška i Osečina za najveći napredak u 2023. godini u preduzimanju akcija za smanjenje zagađenja vazduha, uz saradnju i konsultacije sa mladima na lokalnom nivou.

Nagrade su dodeljene na završnom skupu projekta "Škole za bolji kvalitet vazduha" koji je održan u Botaničkoj bašti u Beogradu, saopštio je UNICEF.

Opštine su izabrane na osnovu konkursa koji je raspisan za 15 jedinica lokalne samouprave koje učestvuju u projektu, dodaje se u saopštenju.

Grad Užice osvojio je prvu nagradu - solarnu elektranu od 7 KW instalisane snage, dok su Raška i Osečina koje su osvojile drugo i treće mesto, nagrađene sa ukupno 11 prečišćivača vazduha, a donirana oprema biće instalirana u objektima ili institucijama namenjenim radu sa decom ili mladima, navode iz UNICEF-a.

"Mnogi naučni dokazi ukazuju na činjenicu da su neophodne odlučne akcije ako želimo da sprečimo nepovratne posledice po životnu sredinu – ekoloških problema u savremenoj civilizaciji ima mnogo, a jedan od osnovnih je svakako pitanje zagađenja vazduha", istakao je koordinator projekata ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu, Nebojša Cvejanov.

Dodao je i da je dobar kvalitet vazduha od suštinskog značaja za zdravlje i dobrobit ljudi, a da su, nažalost, deca najranjivija grupa.

"Nadam se da smo posle dve godine vrednog rada u okviru projekta "Škole za bolji kvalitet vazduha" uspeli da doprinesemo procesu rešavanja ovog važnog pitanja koje se tiče svih nas", istakao je Cvejanov.

U okviru ovog inovativnog projekta, prvog takve vrste u Srbiji, tokom prethodne dve godine podstaknuta je edukacija dece i mladih na temu kvaliteta vazduha, uključivanja mladih u donošenje nacionalnih i lokalnih politika na ovu temu, ukazano je na značaj merenja kvaliteta vazduha, a 15 lokalnih samouprava dobilo je podršku za jačanje kapaciteta za unapređenje politika u oblasti upravljanja kvalitetom vazduha, sa posebnim akcentom na uključivanje mladih u procese kreiranja lokalnih politika, ističe se u saopštenju.

"Veličina ovog projekta je u tome što je jasno pokazao da su mladi ljudi u Srbiji svesni problema zagađenja i istovremeno zainteresovani da daju svoj doprinos u očuvanje životne sredine koja ih okružuje", rekla je koordinatorka projekata za oblasti klimatskih promena i kvaliteta vazduha, UNICEF u Srbiji, Lidija Kesar.

Dodala je da je važno da lokalne samouprave, osnažene iskustvom stečenim kroz aktivnosti saradnje sa mladima u okviru ovog projekta, nastave da im ukazuju poverenje, tako što će im, prema njenim rečima, omogućiti održive načine da iznose svoja mišljenja i istovremeno podstičući ih da budu deo akcija i rešenja za čistu i zdravu životnu sredinu.

Miodrag Gluščević, programski direktor za urbani razvoj, životnu sredinu i komunalne delatnosti iz SKGO naglasio je da su jedinice lokalne samouprave jedan od ključnih aktera kada je reč o zaštiti životne sredine, kao i unapređenju kvaliteta vazduha na lokalnom nivou, a da je uključivanjem mladih dobijen novi kvalitet u procesu kreiranja i primene javnih politika na lokalu.

"Kroz projekat 'Škole za bolji kvalitet vazduha' mladi su dobili priliku da budu nosioci promena za bolji kvalitet vazduha i da postanu ključni partneri lokalnih samouprava u rešavanju ovog problema. Isto tako, jedinice lokalne samouprave pokazale su veliko interesovanje kada je reč o inicijativama mladih i njihovom uključivanju u razvoj lokalnih politika", izjavio je Gluščević.

Ovaj sveobuhvatni projekat sprovodi UNICEF u Srbiji uz finansijsku podršku Vlade Norveške, uz podršku Ministarstva prosvete i Ministarstva turizma i omladine i u partnerstvu sa Institutom za nuklearne nauke „Vinča”, Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO), Inicijativom „Digitalna Srbija” (DSI), Internet društvom Srbije, Fondacijom „Petlja”, Centrom za promociju nauke (CPN) i organizacijama „Connecting” i „Dostignuća mladih u Srbiji“, a u saradnji sa zajednicama lokalne samouprave.

Kompanija MT-KOMEX D.O.O. donirala je izradu projekta i izvođenje radova za solarnu elektranu doniranu u okviru projekta.