22. decembar 2022 15:31
U Šapcu uručeni ključevi 25 stanova namenjenih izbeglicama
podeli vest
ŠABAC - Ključevi 25 novosagrađenih stanova, namenjenih za izbeglice iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, uručeni su danas u Šapcu.
Stanovi su izgrađeni u okviru Regionalnog stambenog programa, potprojekat 2.
Galerija
Ukupna bruto površina zgrade je 1.584 m2, vrednost radova iznosila je 540.504,65 evra, a upotrebna dozvola izdata je 30. septembra ove godine, saopšteno je iz Komesarijata za izbeglice i migracije.
Komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević navela je da regionalni stambeni program u Srbiji ima za cilj da stambeno zbrine i obezbedi oko 7.000 najugroženijih porodica sa prostora bivše Jugoslavije koje imaju status izbeglih lica.
"Komesarijat za izbeglice i migracije je mnogo uradio u pružanju pomoći izbeglim, raseljenim i prognanim licima. Naravno, najznačajniji rezultati su u vezi sa stambenim zbrinjavanjem, u okviru ovog programa korisnicima je do sada dodeljeno ukupno 6.869 stambenih rešenja", navela ja ona.
"Kada govorimo o Šapcu, ukupna podrška što kroz budžetska sredstva, što putem donatorskih sredstava pružena je za ukupno 487 porodica, od toga stambena rešenja su uručena za 350 porodica, ekonomski su osnažene 137 porodica, a u okviru regionalnog stambenog programa je uručeno 87 stambenih rešenja", kazala je Stanisavljević.
Dodala je da je obezbeđena upotrebna dozvola za novoizgrađeni stambeni objekta na teritoriji jedinice lokalne samouprave Pećinci, te da se očekuje do kraja godine dodela još 15 stambenih jedinica za izbegličke porodice.
Istakla je da će se i u narednoj godini nastaviti sa tom politikom i dodala da očekuje da se reši stambeno pitanje za više od 500 porodica.
Regionalni stambeni program zajednički je višegodišnji program Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Hrvatske, koji ima za cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za najugroženije izbegličke porodice u regionu.
Sprovodi se uz podršku OEBS-a, UNHCR-a i Banke za razvoj Saveta Evrope, a finansiran je sredstvima Evropske unije, koja je i najveći donator, Sjedinjenih Američkih Država, Nemačke, Norveške, Švajcarske, Italije, Danske, Turske, Luksemburga, Španije, Kipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.