2. oktobar 2023 15:10

Počela kampanja "Ne blokiraj zaustavnu, ne zaustavljaj život"

Izvor: TANJUG

podeli vest

Počela kampanja "Ne blokiraj zaustavnu, ne zaustavljaj život"

Foto: Shutterstock.com/ Tynka, ilustracija

BEOGRAD - Kako bi se uticalo na nepropisno ponašanje učesnika u saobraćaju prilikom korišćenja zaustavne trake, a u cilju edukacije korisnika puta o njenom pravilnom korišćenju i to isključivo za zaustavljanje vozila zbog neispravnosti ili iznenadne nesposobnosti vozača za upravljanje vozilom, u Srbiji se od danas sprovodi kampanja "Ne blokiraj zaustavnu, ne zaustavljaj život".

Kampanju sprovodi Javno preduzeće (JP) Putevi Srbije, uz podršku Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI) i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Istovremeno sa ovom kampanjom danas je započela i kampanja "Ne uništavaj saobraćajni znak - znak znači život" .

Kako je rečeno na promociji, osnovni cilj sprovođenja ovih edukativnih kampanja je podizanje svesti o problemima stradanja u saobraćaju, odnosno skretanje pažnje javnosti na značaj i mogućnosti unapređenja nivoa bezbednosti saobraćaja, kao i smanjenje nivoa stradanja u saobraćaju kroz edukaciju svih učesnika u saobraćaju.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić je danas, na promociji kampanje na naplatnoj stanici Beograd kod Vrčina, kazao da je sa velikim brojem autoputeva i brzih saobraćajnica neminovno da se pojavljuje pitanje bezbednosti i potreba da se uradi više na preventivi i promociji kako bi se sačuvali životi na brzim saobraćajnicama.

"Jedan od problema sa kojima se suočavamo gde god uradili rekonstrukciju puta i gde uradimo novi put, građani se javljaju i žale se da se postave ležeći policajci ili neka druga oznaka, jer se vozi neprilagođenom brzinom, jer očigledno naši sugrađani misle da su to piste, a ne putevi kojim treba da se kreću", kazao je on.

Vesić je naglasio da što se njega tiče ni jedna kazna policije za takvo ponašanje nije dovoljno velika, jer je, kako je naglasio, uvek bolje sačuvati ljudski život.

"Izgleda da neki ljudi ni na jedan drugi način ne umeju da se nauče redu kada je u pitanju korišćenje puteva", rekao je ministar.

On je zahvalio Putevima Srbije na trudu koji ulažu jer se, kako je istakao, obično putarska preduzeća doživljavaju kroz izgradnju puteva, ali oni i upravljaju putevima i brinu se da putevi budu onakvi kakvi su napravljeni, ali i da budu bezbedni za vozače.

"Zato su ove edukativne kampanje koje sprovodi ovo preduzeće zajedno sa MGSI i MUP-om, ali i Agencijom za bezbednost saobraćaja, važne da se sačuvaju ljudski životi, jer mi nismo, na žalost, disciplinovan narod i nama su očigledno potrebne ovakve kampanje kako bi makar nekim ljudima objasnili šta ne treba da se radi", naglasio je Vesić.

Ministar je najavio da se sprema i jedna kampanja oko tunela, jer niko od vozača skoro ne zna kako se ponaša u tunelima kojih je sve više.

"Ove kampanje su suštinski važne", istakao je Vesić.

On je naveo da se samo godišnje više od milion evra odvaja na popravku uništenih saobraćajnih znakova, a za te pare može da se uradi 40 zona škola ili da se obnove putevi, što je mnogo bolje nego da se znaci popravljaju.

Vesić je kazao da je jako važno da se ove kampanje za zaustavnu traku, ali i za neuništavanje saobraćajnih znakova, emituju na svim medijima, jer samo ako se sačuva i jedan život ljudski ovom kampanjom, urađena je velika stvar.

"Budemo li disciplinovani i slušali uputstva, sasvim sigurno možemo da sačuvamo mnogo ljudskih života. Mi svake godine na putevima u saobraćajnim nesrećama gubimo ljudske živote, na žalost često mlade. Samo jedan trenutak nepažnje može promeniti nekome čitav život", rekao je Vesić.

Vršilac dužnosti direktora Puteva Srbije Zoran Drobnjak zahvalio je MGSI na podršci koju su dali ovoj kampanji.

On je naglasio da će se JP Putevi Srbije i dalje baviti bezbednošću u saobraćaju i podržati sve akcije kako bi se sačuvali ljudski životi, dodajući da to preduzeće svake godine za uništene saobraćajne znake izdvaja više od milion evra.

Načelnik Uprave saobraćajne policije Slaviša Lakićević kazao je da se već nekoliko godina zajednički radi na velikim projektima koji podižu svest svim učesnicima u saobraćaju o posledicama saobraćajnih nesreća.

"Prethodne tri godine smo imali 2.500 saobraćajnih nezgoda koje su bile produkt pogrešnog zaustavljanja, preticanja, parkiranja ili vožnje zaustavnom trakom i 75 života smo izgubili u njima i oko 1.500 povređenih lica smo imali u tim nezgodama", kazao je Lakićević .

Prema njegovim rečima, ovi podaci pokazuju da treba mnogo više da se radi ne samo represivno, nego i preventivno kako bi se se sprečila ovakva nedozvoljena ponašanja koe izazivaju saobraćajne nezgode.

MUP i Uprava saobraćajne policije, kako je dodao, svakodnevno su na najkritičnijim deonicama puteva i samo u prvih devet meseci ove godine je podneto više od 600 prekršajnih prijava za prekršaje vožnje, zaustavljanja ili nepropisnog parkiranja zaustavnom trakom.

"Ovi podaci govore da represija sama po sebi ne može da da maksimalan učinak i zato su ovakve edukativne kampanje jako bitne kako bi se podigla svest učesnika u saobraćaju o poštovanju saobraćajnih propisa", kazao je on. U JP Putevi Srbije posebno ističu, da se kampanja

"Ne blokiraj zaustavnu, ne zaustavljaj život" posebno odnosi na vozače teretnih vozila, vozače autobusa koji primaju putnike, vozače putničkih vozila koji se nepropisno zaustavljaju zaustavnoj traci radi obavljanja različitih potreba.

Kako su naveli u tom preduzeću kampanjom "Ne uništavaj saobraćajni znak - znak znači život" želi da se ukaže na uticaj oštećene, pokradene saobraćajne signalizacije i opreme na bezbednost u saobraćaju, ali i apeluje na sve one koji uništavaju, kradu ili na drugi način oštećuju saobraćajnu signalizaciju da to ne rade, jer se tako mogu sprečiti saobraćajne nezgode koje mogu biti i sa smrtnim ishodom.