20. oktobar 2023 20:08

Autorima projekta uređenja Almaškog kraja dodeljena prestižna nagrada u Parizu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Autorima projekta uređenja Almaškog kraja dodeljena prestižna nagrada u Parizu

Foto: TANJUG/VLADA AP VOJVODINE

PARIZ - Predstavnici novosadske firme DBA, predvođeni direktorom Đorđem Bajilom, autori projekta urbanističko-arhitektonskog uređenja prostorne kulturno-istorijske celine Almaškog kraja u Novom Sadu, najstarijeg srpskog dela grada iz 1718. godine, večeras su u Parizu primili prestižnu nagradu ''Architizer A+Award'', u kategoriji ''Unbuild landscape'', saopšteno je iz Pokrajinske vlade.

Ceremoniji uručenja priznanja prisustvovao je i predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, s obzirom na to da je Pokrajinska vlada finansirala u celosti izradu projektno-tehničke dokumentacije, te da je rekonstrukcija Almaškog kraja zajednički projekat Pokrajinske vlade i Grada Novog Sada, navodi se u saopštenju.

Projekat koji se smatra jednim od najznačajnijih, kada je reč o starom delu grada u istoriji Novog Sada, početkom leta izabran je u prvih pet iz celog sveta na 11. takmičenju „Architizer A+Award“.

Novosadski projekat je bio u konkurenciji sa po jednim projektom iz NR Kine i sa Islanda i dva projekta iz Sjedinjenih Američkih Država.

Prijavljivanje za takmičenje završeno je u februaru, žiri je finaliste izabrao u aprilu, a onlajn glasanje bilo je otvoreno do 12. maja.

Reč je sveobuhvatnoj rekonstrukciji dela grada koji je smešten između Almaške i najstarije pravoslavne crkve u Novom Sadu - Saborne crkve, i koji obuhvata delove Podbare, Salajke i Starog grada.

Projektom arhitektonsko-urbanističkog uređenja, koji će biti realizovan u narednih šest godina, obuhvaćeno je 28 ulica i 600 objekata, a planirana je i izmena režima saobraćaja, što podrazumeva uspostavljanje pešačke zone i izmeštanje glavnih tranzitnih pravaca iz centralnog na obodne delove tog prostora.

Urbanističko-arhitektonski projekat za uređenje Almaškog kraja, površine oko 22,58 hektara, uradila je novosadska firma DBA, a za tehničku dokumentaciju, neophodnu za revitalizaciju najstarijeg dela grada, koji predstavlja sam istorijski početak Novog Sada, izdvojeno je gotovo 97,6 miliona dinara, navodi se u saopštenju Pokrajinske vlade.

„Istorijsko utočište u strogom centru izuzetno je vredan projekat, jer se prvi put na osmišljen i koordinisan način i nakon dve godine detaljne pripreme pristupa revitalizaciji najstarijeg srpskog nasleđa u Novom Sadu. Njegova vrednost je nemerljiva, posebno u vremenu urbanizacije, jer će Novi Sad ponovo pronaći svoju dušu, utočište u strogom centru i prvi put, kao što to imaju i drugi gradovi, imaće očuvano središte, gde su živeli najznamenitiji ljudi naše srpske nacionalne istorije“, istakao je Mirović.

Predsednik je ovom prilikom izjavio i to da će Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture u narednim nedeljama pristupiti izradi projektne dokumentacije za sveobuhvatno uređenje starog jezgra Sremskih Karlovaca.