23. februar 2024 12:10

Protest zdravstvenih radnika Gračanice zbog nemogućnosti da podignu plate

Izvor: TANJUG

podeli vest

Protest zdravstvenih radnika Gračanice zbog nemogućnosti da podignu plate

Foto: Tanjug video

GRAČANICA - Zdravstveni radnici sa teritorije opštine Gračanica okupili su se danas ispred pošte u tom mestu kako bi izrazili nezadovoljstvo zbog toga što, usled odluke tzv. centralne banke Kosova, nisu u mogućnosti da podignu svoje plate.

Doktor Dalibor Stojanović izjavio je da pored toga što radnici ne mogu da podignu svoj zarađeni novac, čitava ova situacija dovodi u opasnost i pružanje zdravstvenih usluga pacijentima.

"Mi smo do 1. februara na ovom mestu primali plate. Zbog odluke tzv kosovskih vlasti primorani smo da za svoje plate idemo do najbliže ekspoziture Komercijalne banke u Kuršumliji. To je za većinu nas dodatno maltretiranje i dodatni trošak. Sada ćemo morati da prelazimo 80 kilometara u jednom pravcu da podižemo svoju platu koju smo zaradili radeći svoj posao kao zdravstveni radnici", rekao je Stojanović novinarima.

Pedijatar Doma zdravlja u Ugljaru Zorica Jovanić istakla je da ove apele niko ne čuje, što je prema njenim rečima, perfidna i suptilna igra "velikih".

"Mi smo mali i ne možemo ništa, ali hajde da sednemo i da se dogovorimo šta treba uraditi da bi smo živeli u miru jedni pored drugih ako ne možemo zajedno", rekla je doktorka Jovanić.

Zdravstveni radnik Vladimir Petković apelovao je na predstavnike međunarodne zajednice da radnicima, ali i pacijentima obezbede osnovno pravo na život i egzistenciju.

"Ovaj potez Prištine ugrožava, ne samo rad zdravstvenih radnika, nego i same pacijente, među kojima ima puno starih i bolesnih koji nisu u situaciji da odu po svoja primanja. Pitam se kako će oni da obezbede novac za hranu i lekove", rekao je on.

Takozvana kosovska centralna banka donela je uredbu kojom se od 1. februara zabranjuje upotreba dinara na KiM, zatim je saopštila da je u saradnji sa bankama i drugim finansijskim institucijama preduzela dodatne mere za, kako navode, lakše sprovođenje uredbe o zabrani korišćenja srpskog dinara.

Rok koji su odredili, kako su naveli, neće moći da bude duži od tri meseca, a vlasti u Prištini su prethodno u dva navrata, bez ikakvog obrazloženja, zabranile transport dinara do trezora koji se nalazi u Leposaviću.