24. jul 2024 13:52

Đukić Dejanović: Unapređenje školovanja na srpskom jeziku u inostranstvu veoma važno

Izvor: TANJUG

podeli vest

Đukić Dejanović: Unapređenje školovanja na srpskom jeziku u inostranstvu veoma važno

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD  - Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović prisustvovala je danas početku trodnevne obuke nastavnicima koji će od septembra držati nastavu u srpskim dopunskim školama u inostranstvu i tom prilikom poručila da je unapređenje školovanja na srpskom jeziku u zemljama u regionu i inostranstvu jedan od posebnih ciljeva Strategije razvoja obrazovanja i vaspitanja u Republici Srbiji do 2030. godine.

Đukić Dejanović je rekla za Tanjug da ministarstvo sprovodi niz mera s ciljem razvijanja svesti o značaju srpskog jezika u očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta i uspostavljanja trajnih veza, kao i da nastoji da kontinuirano unapređuje i širi mrežu škola u kojima se ostvaruje obrazovno-vaspitni rad na srpskom jeziku u inostranstvu za učenike srpskog porekla.

"Program ovog seminara nastao je na osnovu obrazovnih zahteva, potreba i programskih aktivnosti koje obuhvataju unapređivanje obrazovno-vaspitnog rada u inostranstvu i verujem da će vam ova obuka pružiti stručnu podršku u ostvarivanju procesa nastave i učenja, doprineti daljem razvoju i unapređenju nastavne prakse i obogatiti već poznata metodička iskustva", rekla je Đukić Dejanović.

Ona je dodala da Ministarstvo prosvete organizuje obrazovno-vaspitni rad na srpskom jeziku u 22 države - Nemačkoj, Švajcarskoj, Francuskoj, Italiji, Sloveniji, Malti, Grčkoj, Velikoj Britaniji, Norveškoj, Danskoj, Belgiji, Holandiji, Luksemburgu, Španiji, Rusiji, Južnoafričkoj Republici, Australiji, Novom Zelandu, kao i da su nove grupe učenika prvi put formirane u školskoj 2023/24 godini u Americi, Češkoj, na Kipru i Islandu.

Navela je da je u školskoj 2023/24 nastavu pohađalo 9.162 učenika, raspoređenih u 502 nastavne grupe, kao i da je držalo 134 nastavnika koji su izabrani u skladu sa odredbama Pravilnika o ostvarivanju obrazovno-vaspitnog rada na srpskom jeziku u inostranstvu.

"Nastojanje diplomatsko-konzularnih predstavništava Srbije, kao i udruženja srpskih građana u inostranstvu da se ovaj vid nastave uspostavi i organizuje i u drugim državama smatramo veoma važnim, imajući u vidu činjenicu da se razvijanje svesti o značaju jezika u očuvanju nacionalnog identiteta i razvijanje čvršćih i trajnih veza sa matičnom državom uspostavlja i razvija upravo preko sistema obrazovanja i vaspitanja mladih naraštaja", istakla je ministarka Đukić Dejanović.

Ona je nastavnicima poručila da je uverena da će u zemlji prijema na dostojanstven način predstavljati svoju državu i da će profesionalnim radom doprineti negovanju srpskog jezika, tradicije i kulture srpskog naroda, kao i jačanju trajnih veza sa otadžbinom.

Direktor Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja koji sprovodi obuku Zlatko Grušanović rekao je za Tanjug da je cilj obuke razmena različitih iskustava s ciljem da se unapredi proces obrazovanja, na isti način na koji se to radi i unutar granica Srbije.

"Održavanje kulturnog identiteta je bitno i u zemlji i u inostranstvu, a cilj saradnje sa dijasporom jeste jačanje nacionalnog identiteta", rekao je Grušanović.

On je dodao da je neophodna stalna edukacija budući da se menja tehnologija, ali i regulativa, jer se konstantno radi na unapređivanju obrazovnog procesa, a da je edukacija poput ove od značaja za razmenu iskustva među nastavnicima.