14. oktobar 2024 12:18

Počela Generalna debata na 149. Skupštini Interparlamentarne unije u Ženevi, srpsku delegaciju predvodi Snežana Paunović

Izvor: TANJUG

podeli vest

Počela Generalna debata na 149. Skupštini Interparlamentarne unije u Ženevi, srpsku delegaciju predvodi Snežana Paunović

Foto: Tanjug

ŽENEVA - Generalna debata na 149. skupštini Interparlamentarne unije u Ženevi počela je danas i trajaće do 17. oktobra, a tema je "Korišćenje nauke, tehnologije i inovacija radi mirnije i održive budućnosti".

Srpsku delegaciju predvodi potpredsednica Narodne Skupštine Snežana Paunović, a u delegaciji su i poslanici Mladen Grujić, Ivana Stamatović, Ivana Rokvić i Jelena Jerinić, a debati prisustvuje i ambasador Srbije u Švajcarskoj Milan Milanović.

Predsednica Interparlamentarne unije Tulija Akson otvorila je debatu time što je govorila o počecima otkrivanja nuklearne energije i njenom korišćenju.

Istakla je da su time naučnici omogućili pristup ogromnoj energiji koja je otvorila mogućnosti za razvoj hemijskih i fizičkih pojava koje imaju moć da zauvek promene društvo.

"Ali kao što svi znamo, trka u naoružanju za nuklearna istraživanja brzo je pokrenuta, što je rezultiralo neviđenim nivoima uništenja koji do danas nastavljaju da ugrožavaju sam opstanak čovečanstva. Drugim rečima, nauka, tehnologija i inovacije mogu da doprinesu razvoju, međutim, ako se zloupotrebe mogu da budu opasne po ljudski život", rekla je ona.

Navela je i da je svet danas na raskrsnici naučno-tehnološkog napretka.  

"Veštačka inteligencija, kvantno računarstvo i biotehnologija transformišu društva izuzetno velikom brzinom. AI pravi revoluciju u industriji, medicini i obrazovanju. Kvantno računarstvo obećava da će rešiti probleme izvan mogućnosti današnjih najmoćnijih superkompjutera. Biotehnološka otkrića kao što je uređivanje gena mogla bi iskoreniti ranije neizlečive bolesti", dodala je ona.

Međutim, važno je prepoznati i rizike koje inovacije donose, ukoliko se koriste na pogrešan način.

"Među njima su tehnologije koje utiču na širenje dezinformacija ili laži. Poboljšanje sredstava za nadzor može potencijalno ugroziti ljudska prava. Društveno-ekonomske razlike se mogu proširiti, ako su tehnologije dostupne samo nekolicini odabranih. Napredak u tehnologiji oružja može ozbiljno potkopati globalni mir i bezbednost", rekla je predsednica IPU.

Kako je naglasila u svom govoru, potrebno je da se vodi debata o svim potencijalima i rizicima savremenih tehnologija i nuklearnog naoružanja i da je to njen cilj tokom trajanja ove debate.

Istakla je da je nadzor, odgovornost i obrazovanje ključno u tome.

"Mnogi parlamenti već preduzimaju pozitivne korake u ovom pravcu, kao što je uspostavljanje sveobuhvatnih regulatornih okvira za nove alate, kao što je veštačka inteligencija. Zakoni o zaštiti podataka, zakonodavstvo koje podstiče održive i zelene inovacije i primena zakona koji promovišu digitalnu inkluziju su primeri parlamentarne akcije za etičku upotrebu tehnologije", dodala je ona.

Generalni sekretar Interparlamentarne unije Martin Chungong rekao je u svom uvodom obraćanju da je ovaj skup važan, jer se svet nalazi u vremenu punom izazova i da je cilj kako svi zajedno treba da pronađu rešenja.

"Dogovorili smo se da se fokusiramo na potencijal nauke i tehnoloških inovacija za dobrobit čovečanstva. Ovaj pristup je nastao iz iskustva koje smo imali sa pandemijom koronavirusa i kako smo tada reagovali na izazove", rekao je on.

Dodao je da se nada da će svet moći da se uhvati u koštac sa ovim razvojem nauke i tehnologije i pravilnim korišćenjem istih.

"Jedna od najvažnijih tački ove Skupštine, koji je deo mandata IPU, a to je opremanje parlamenata sredstvima koji im omogućavaju da se izvrši efikasnije i delotvornije. Tokom ove Skupštine pokrenućemo osmo izdanje dvogodišnjeg Izveštaja o svetskom e-parlamentu. To je rezime i pregled načina na koji parlamenti koriste nove tehnologije da poboljšaju svoje metode rada,", naglasio je sekretar.

Dodao je da se nada da će Centar za inovacije u parlamentima nastaviti da neguje saradnju.

Istakao je da je važna saradnja Skupštine sa Ujedinjenim nacijama i drugim institucijama, kako bi se rešavali problemi i svet menjao na bolje. Interparlamentarna unija je najstarija međunarodna parlamentarna organizacija i predstavlja najveći forum parlamentaraca u kojem se vodi dijalog o miru i saradnji među narodima, koji neguje i unapređuje koncept predstavničke demokratije, uspostavlja kontakte i razmatra pitanja od međunarodnog značaja. Srbija je bila domaćin 141. zasedanja ove Unije 2019. godine. Ima 180 zemalja članica, a Srbija je njen punopravni član od 1891. godine.