Edvard Ferguson: Među jedinicama Crvene armije koje su oslobodile Beograd do 70% Ukrajinaca
3. novembar 15:11
23. oktobar 2024 10:36
podeli vest
BEOGRAD - Politički analitičar Žarko Rakić smatra da posete poljskog premijera Donalda Tuska i grčkog premijera Kirjakosa Micotakisa Beogradu imaju veliki politički značaj zato što potvrđuju da je Srbija i dalje na evropskom putu i otvaraju nove dimenzije u biranju zemalja s kojima može da se razvija politički dijalog, što je osnova za razvoj ekonomskih odnosa.
Rakić za Tanjug istovremeno ocenjuje da je suština posete predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koja u petak stiže u Beograd, da ohrabri zemlje Zapadnog Balkana koje su kandidati ili žele da postanu kandidati za članstvo u EU.
Govoreći o posetama Tuska i Micotakisa, koji će večeras biti gosti na večeri kod predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Rakić je ukazao da je, iako su odnosi Srbije sa Poljskom i Grčkom na različitim nivoima jer Grčka nije priznala nezavisnost tzv. Kosova a Poljska jeste, veoma važno što dolazi poljski premijer u Srbiju jer to otvara nove perspektive.
Istakao je da je Poljska jedna od važnijih članica EU, najvažniji vojni partner SAD u Evropi, zbog čega smatra da Srbija može da ima velike koristi od uspostavljanja pravog dijaloga na najvišem nivou.
Rakić dodaje da to otvara vrata za saradnju privrednika i stvara bolje osnove za ekonomsku saradnju.
Na pitanje šta možemo očekivati od posete predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koja u petak stiže u Beograd, Rakić je ocenio da je suština njene posete da ohrabri zemlje Zapadnog Balkana koje su kandidati ili žele da postanu kandidati za članstvo u EU.
"Treba podsetiti da ona u torbi i dalje nosi šest milijardi evra pomoći koje je EU namenila zemljama koje će ona sad posetiti. Od tih šest milijardi, četiri su krediti, dve milijarde bespovratna pomoć, a Srbija treba da dobije oko 1.5 milijardi", kaže Rakić i ocenjuje da je to nedovoljno.
Rakić smatra da bi EU trebalo jače da "odreši kesu" i da i novcem pomogne reforme ovim državama kako bi one bile što spremnije i što bolje prilagođene evropskom putu.
Dodaje da, s obzirom na to da poseta Ursule fon der Lajen Zapadnom Balkanu sledi pre velikog godišnjeg izveštaja o napretku reformi u državama kandidatima, ostaje da se vidi da li će ona možda dobiti neku drugačiju sliku tokom posete u odnosu na taj izveštaj.
"Taj izveštaj će verovatno biti izbalansiran, daće pozitivne ocene pre svega Crnoj Gori, Srbija neće verovatno baš najbolje proći, ali u svakom slučaju dobro je da smo u centru pažnje EU jer to pokazuje da nas nisu zaboravili i da se nešto ipak pokreće", smatra Rakić.
Odgovarajući na pitanje kakvu nam je poruku Evropa poslala izborom hrvatskog poslanika Tonina Picule za novog izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju, Rakić je ocenio da je na prvi pogled poruka veoma loša i malo provokativna, s obzirom na izjave i stavove Picule kada je reč o Srbiji.
"Treba da sačekamo neki njegov prvi izveštaj ili prvu posetu Beogradu, pa ćemo onda videti na osnovu tih njegovih novih, svežih izjava da li se nešto promenilo ili on nastavlja starim putem. Moramo tome da se prilagodimo i da pokušamo da otvorimo dijalog", kaže Rakić.
3. novembar 15:11
3. novembar 15:01
3. novembar 14:58
3. novembar 09:00
2. novembar 22:10
2. novembar 19:47
2. novembar 19:09
2. novembar 17:04
3. novembar 15:51
3. novembar 12:16
3. novembar 11:50
3. novembar 10:31
3. novembar 16:02
3. novembar 15:53
3. novembar 15:50
3. novembar 12:05
3. novembar 11:25
3. novembar 08:20
3. novembar 07:40
3. novembar 15:54
3. novembar 15:30
3. novembar 13:37