14. novembar 2024 21:36

Tribina: Antisemitizam pretnja celoj Evropi, boriti se protiv njega obaveza svih

Izvor: TANJUG

podeli vest

Tribina: Antisemitizam pretnja celoj Evropi, boriti se protiv njega obaveza svih

Foto: TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - Antisemitizam ostaje pretnja za celu Evropu jer se neprimetno širi i jača, rečeno je večeras na Međunarodnoj tribina o suprotstavljanju onlajn antisemitizmu, uz poruku da je borba protiv antisemitizma obaveza celog društva.

Nemačka ambasadorka u Srbiji Anke Konrad kazala je da je borba protiv antisemitizma zadatak za celo društvo i to za svaki dan u godini.

Prema njenim rečima, sećanje na žrtve Holokausta postaje sve važnije jer oni koji su preživeli i koji mogu da pričaju svoje priče uskoro više neće biti među živima i ukazuje da je internet mesto gde se to sećanje može učvrstiti u budućnosti.

Nemačka je, kaže Konrad, aktivno posvećena projektima koji čuvaju sećanje na Holokaust i dodaje da je nemačka Vlada samo u ovoj godini izdvojila milijardu evra za borbu protiv grupne mržnje i antisemitizma, uključujući specijalizovane policijske obuke i kampanje na društvenim mrežama protiv dezinformacija.

"Nemačka snosi posebnu odgovornost u borbi protiv antisemitizma u svetlu Holokausta, njegovog kršenja i ubistva šest miliona evropskih Jevreja. Jevreji su deo našeg društva i moraju biti u mogućnosti da žive bez bezbednosnih briga. Borba protiv antisemitizma, rasizma, homofobije, protiv svih i bilo kog oblika diskriminacije, onlajn i oflajn, je zajednička odgovornost. Antisemitizam ostaje pretnja Evropi, našoj društvenoj koheziji, našim vrednostima", kazala je.

Konrad navodi da su u Nemačkoj, od terorističkog napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine, svedoci antisemitizma na nivou kakav decenijama nije viđen.

"Svakog dana smo svedoci kako se stereotipi, predrasude, mržnja i lažne vesti šire društvenim mrežama, dostižući milione i milione korisnika u samo nekoliko sekundi. I vidimo da se ta mržnja reprodukuje bez razmišljanja, bez pitanja, bez sumnje. I vidimo rezultate. Važno je ojačati naše društvo protiv antisemitizma", kazala je.

Dodaje da su za suzbijanje dezinformacija potrebne činjenice, otvorena diskusija, a potrebno je na društvenim mrežama stvoriti prostor za informacije i razmenu.

Ambasadorka Izraela u Srbiji Avivit Bar-Ilan izrazila je zabrinutost za mlađe generacije koja većinu vremena provode na društvenim mrežama, posebno na pametnim telefonima.

"Kao izraelska Jevrejka i ćerka preživelih u Holokaustu, koja živi u svetu koji se sve više povezuje onlajn, videla sam kako se antisemitizam brzo, tiho i ponekad nevidljivo širi. Živimo u vremenu u kojem tvit, post ili video mogu postati viralni za nekoliko sekundi, a često su te poruke ispunjene dezinformacijama, stereotipima ili direktnom mržnjom", rekla je.

Istakla je da je antisemitizam u porastu od kada je Hamas napao Izrael i dodala da mržnja i nasilje, usmereni na jevrejske zajednice, eskaliraju širom sveta, uključujući i onlajn.

"Nije tajna da Izrael prolazi kroz jedan od najtežih perioda od svog osnivanja, u borbi protiv neprijatelja koji želi da ga zbriše sa mape", kazala je Bar-Ilan.

Poručila je da Izrael neće odustati već će nastaviti da štiti svoje građane i njihovu bezbednost.

"Antisemitski napadi koji su izbili u Amsterdamu uoči komemoracije 86. godina Kristalne noći, počevši od napada na izraelske fudbalske navijače tima Makabi Tel Aviv u Holandiji, poslužili su kao jezivi podsetnik kako izgleda savremeni pogrom nad jevrejskim narodom", navela je Bar-Ilan.

Bar-Ilan je dodala da uznemirujući nalet antisemitskih incidenata širom sveta mora sve da podseti da naša snaga leži u solidarnosti, obrazovanju i akciji.

"To je razlog što će tokom predstojećeg izraelskog predsedavanja Međunarodnim savezom za sećanje na Holokaust 2025. Izrael učiniti sve da ojača misiju organizacije u vreme kada poricanje Holokausta i antisemitizam rastu širom sveta", zaključila je Bar-Ilan.

Ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson kazao je da je Ujedinjeno Kraljevstvo ponosno što trenutno predsedava Međunarodnom alijansom za sećanje na Holokaust (IHRA) što će činiti do februara sledeće godine.

Podsetio je da IHRA okuplja 35 vlada i stručnjaka iz akademske zajednice i civilnog društva, uključujući i Srbiju, da ojača, unapredi i promoviše obrazovanje, istraživanje i sećanje na Holokaust širom sveta.

Navodi da se stiče utisak da je danas antisemitizam sve jači na internetu i dodaje da IHRA nudi 11 primera savremenog antisemitizma.

Kao jedan od njih Ferguson izdvaja poređenje savremene izraelske politike sa politikom nacista ili držanje Jevreja kolektivno odgovornim za akcije Izraela.

"Moramo da nastavimo svaki dan da se borimo protiv ove gnusne ideologije u svim njenim odvratnim oblicima, dok se ona sve više širi oko nas", kazao je Ferguson.

Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre, kao domaćin skupa, naglasio je da je neophodno negovati toleranciju, ljudsko dostojanstvo i prava.

Tribina je deo međunarodnog skupa o digitalnom prostoru i antisemitizmu "Exploring Polycrisis Online: On the Digital Space and Antisemitism" na kojoj će u toku dva dana govoriti na tu temu učesnici iz više od 20 zemalja.