21. novembar 2024 10:03
Barac: Dobro je što su podnete ostavke, najvažnije da se utvrde dirketno odgovorni
podeli vest
BEOGRAD - Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost izjavio je danas da je dobro što su ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović i Vršilac dužnosti generalnog direktora Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković podneli ostavke zbog tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, i poručio da je najvažnije da se utvrde oni koji su direktno i lično odgovorni za ovu tragediju.
On je za Tanjug ocenio da su ostavke malo zakasnile jer je javnost, kao i političko rukovodstvo države na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i premijerom Milošem Vučevićem to tražilo i ranije zato što svi oni koji upravljaju određenim resorom nemaju uvek subjektivnu odgovornost, već političku i objektivnu odgovornost.
"Isto kao što imaju nekada zasluge za dobre rezultate u toj oblasti, suštinski nisu oni lično doprineli tome već je sistem dobro radio pa se oni hvale uspesima u tom resoru. Isto tako kada dođe do incidenta u nekom resoru, iako oni nisu imali subjektivnu odgovornost, važno je da podnesu političku odgovornost", poručio je on.
Barac je istakao da je najvažnije da se utvrde oni koji su direktno i lično odgovorni za tragediju, koji su svojim neznanjem, grubom nepažnjom ili zle namere doprineli tome da dođe do ovakvog incidenta u kojem je stradalo 15 ljudi.
Kako je naveo, mogu se očekivati nove ostavke kako istražni organi budu radili svoj posao, dolazili do saznanja, jasnih indicija i imali osnovanu sumnju da je neko na osnovu validnih dokaza propustio da uradi svoj posao, i da je zbog njihovog nečinjenja došlo do ove tragedije.
Barac smatra da je ovo presudni trenutak da celokupno društvo, bez podela, zauzme čvrst stav da mora drugačije da se radi, da se postupa sa dužnom pažnjom i određenim moralom u poslu jer, prema njegovim rečima, da se tako postupalo verovatno do ove tragedije u Novom Sadu ne bi došlo.
Komentarišući to što opozicija već treći dan protestuje ispred tužilaštva u Novom Sadu tražeći procesuiranje odgovornih za tragediju i puštanje na slobodu onih koji su u pritvoru od protesta 5. novembra, Barac je ocenio da je to politički pritisak jer niko, bio on član vladajućih partija ili opozicionih, ne može da bude zaštićen pred zakonom, odnosno sudom i ne mogu političari da traće da on bude pušten.
Dodao je da su privedeni samo oni koji su načinili neki prekršaj, odnosno krivično delo, koji bez obzira na partijsku pripadnost ne smeju biti zaštićeni od ruke pravde, zbog čega smatra da je skandalozno to što opozicija radi.
"Prvo su tvrdili da su to ubačeni elementi koji su vršili nasilje na ulicama, a onda nakon toga sad traže da se isti ti elementi puštaju na slobodu, odnosno da budu zaštićeni od pravosudnih organa. To bi bila poruka da je političko nasilje prihvatljivo, da je to model koji je poželjan u Srbiji, što bi dovelo do podela, incidenta na ulicama i gde bi se svi osećali nebezbedno", istakao je Barac.