26. novembar 2024 14:45
Vladimir Gajić: Izazivanjem nereda u Skupštini izostala šansa da se raspravlja o važnim zakonima
podeli vest
BEOGRAD - Advokat i predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić ocenio je danas, povodom jučerašnjih dešavanja u Skupštini Srbije, da je propuštena šansa da građani nešto čuju o budžetu i izmenama Zakona o energetici, koji su jako važni.
Gajić je za Tanjug ocenio da je bolje da se, kako je rekao "poslanici tuku u Skupštini, nego narod na ulici".
"Ja mislim da to nije bila nikakva tuča, već neko guranje", rekao je Gajić za Tanjug.
On je dodao da je to strategija prozapadne opozicije, a ne cele opozicije, koja se, kako je naveo, prošli put pokazala kao pogrešna.
Gajić smatra da je problem i to što vlast, da bi smanjila mogućnost opoziciji da govori, pravi tzv. objedinjenu raspravu, a da ima 68 tačaka i 68 puta manje vremena nego što bi imali po svakoj tački dnevnog reda.
Gajić je dodao da se aktuelna većina koristi poslovnikom koji je donet još za vreme DOS-a 2002. godine i ocenio da svakom ko je na vlasti odgovara taj poslovnik da bi onemogućavao opoziciju da opstruiše donošenje zakona.
Komentarišući to što je bivšem ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću nakon tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu određen pritvor, Gajić je ocenio da je u slučaju Vesića Tužilaštvo pogrešilo jer, kako je naveo, vrlo teško mogu da istraju neku optužnicu protiv njega, a kamoli da ga osude i istakao da je Vesić podneo političku odgovornost.
"Kada je u pitanju upotrebna dozvola, to treba da bude u uzročno posledičnoj vezi nedostatak upotrebne dozvole sa padom nadstrešnice. Ta nadstrešnica bi očigledno pala i da je bilo upotrebne dozvole. Upotrebna dozvola je samo papir koji on nije izdao jer mu niko nije podneo ni zahtev", dodao je on.
Gajić je za K1 televiziju ocenio da u hapšenju Vesića nema pravne logike zato što su, kako je naveo, sve dozvole izdate za vreme prethodnog ministra.
"Tužilaštvo je, po mom mišljenju, izuzetno dobro vodilo postupak do sada. Počeli su sa saslušavanjem potencijalnih osumnjičenih i osoba koje mogu dati važne informacije za istragu. Sutradan je započelo ispitivanje, a od 2. novembra je odmah izdat nalog za formiranje komisije veštaka, sastavljene od profesora Građevinskog fakulteta u Novom Sadu. Tužilac nije građevinski inženjer i ko je odgovoran za pad nadstrešnice mora odgovoriti struka. U ovom slučaju su veštaci građevinske struke, koji su se takođe posavetovali sa veštacima drugih struka", naveo je on.
Kada je reč o Vesiću, Gajić smatra da je tužilaštvo pogrešilo zato što mu se stavlja na teret to što je on pustio u rad Železničku stanicu i napomenuo da to nije njegova nadležnost u formalno-pravnom smislu.
"Vesić ne može biti krivično odgovoran zbog pada nadstrešnice koja nije imala upotrebnu dozvolu, jer bi nadstrešnica pala i da je imala upotrebnu dozvolu", smatra Gajić.
Prema njegovom mišljenju, opšti uslov za određivanje pritvora Vesiću nije opravdan jer nema dovoljno dokaza, s obzirom na to da je Komisija veštaka utvrdila da je armatura propala skoro 40 odsto i da je to, uz faktor dodatnog opterećenja, izazvalo pad.