Tzv. kosovska policija upala u Društveno preduzeće Urbanizam u Kosovskoj Mitrovici
27. decembar 10:51
11. decembar 2024 14:28
podeli vest
BEOGRAD - Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je zahtev za njeno razrešenje podneo 41 poslanik opozicije, jer nije bilo rasprave o budžetu za 2025. godinu i istakla da je opozicija još ranije najavljivala da sednice o budžetu neće biti, kao i da su napravili incidente istog trenutka kada su članovi vlade ušli u salu tog dana.
Brnabić je podsetila da je dala sve od sebe da se ta sednica održi i da su to građani mogli da vide, kako oni koji glasaju za SNS i koalicione partnere, tako i oni koji glasaju za opoziciju.
"Svi su mogli da vide i da se uvere ko je učinio sve od sebe da se o zakonu o budžetu razgovara, a ko je učinio sve, a pre toga i najavio da sednice neće biti i da će je blokirati", rekla je Brnabić na konfereniji za novinare.
Ona je citirala poslanika Demokratske stranke Srđana Milivojevića koji je rekao da "sednicu o budžetu nećemo imati", a potom i objavu poslanice S SP Marinike Tepić koja je na društvenoj mreži Iks objavila "uspeli smo da prekinemo sednicu koju su hteli da održe, nećemo dozvoliti da se ova sednica nastavi".
"To su građani mogli da vide uživo. Da li opozicija misli da su građani slepi i gluvi, jer ovo što smo danas čuli je uvredljivo", rekla je Brnabić.
Brnabić je izjavila da je uvek spremna za razgovar sa studentima koji blokiraju fakultete, ali da ne zna sa kim bi razgovarala, jer nema studentskih parlamenata, a fakulteti u Srbiji ne prepoznaju plenume koji se sada organizuju, kako je rekla, po uzoru na ''blokadnu kuharicu'' iz Hrvatske.
Brnabić je kazala da nije sigurna da vlast mora da odgovori na sve studentske zahteve i da na neke treba da odgovore tužilaštvo i sudstvo koji nisu deo vlasti, a da je zahtev da se za 20 odsto povećaju izdvajanja za visokoškolske ustanove na Vladi Srbije.
''Ali bilo bi lakše da to ide kroz studentski parlament, umesto da izmišljamo nove mehanizme kao što je taj plenum“, rekla je Brnabić na konferenciji za medije u Skupštini Srbije na pitanje da li vlast ima odgovor na studentske blokade.
Ona je ocenila da su trenutne blokade iz hrvatske "blokadne kuharice" koja umesto studentskog parlamenta definiše plenum koji, kako kaže, ne postoji kao mehanizam na našim fakultetima i univerzitetima.
Brnabić je rekla da smatra da Srbiji nisu potrebni vanredni parlamentarni izbori, kao i da ne misli da u zemlji "sve ključa i vri", kako to opozicija pokušava da predstavi, već da je Srbija stabilna zemlja.
Kako kaže, isti scenario koji sada imamo nakon tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu, mogli smo videti i prošle godine nakon tragedije u maju.
"Tada sam bila premijerka i rekla sam da nema problema, da mogu da računaju na moju ostavku što bi značilo da je vlada pala i da idemo na izbore. U maju, junu, julu i avgustu, pričali su isto - 'nećete nas prevariti izborima, ukoliko ih raspišite, mi ćemo pozvati građane na građansku neposlušnost i na blokadu svih ulica', a onda su 11. septembra svi zajedno uputili predsedniku zahtev za hitne izbore i to i parlamentarne i beogradske", kazala je Brnabić na konferenciji za novinare u Narodnoj skupštini.
Kako je dodala, ni u jednom trenutku se nisu potrudili da objasne građanima kako se desio dijametralni zaokret.
Predsednica Narodne skupštine izjavila je danas da je apsolutna laž da je bilo kome određen pasivni status za poljoprivrodno gazdinstvo zbog bavljanja politikom i dodala da se takav status dobija zbog zakonskih nepravilnosti.
Brnabićeva je kazala da je u pasivnom statusu trenutno 23.295 gazdinstva u Srbiji i da su takav status dobili ne zato što su opozicija niti političke prominentne ličnosti kao Zlatko Kokanović iz inicijative ''Ne damo Jadar'', čije je gazdinstvo stavljeno u pasivni status, već zato što su, kako kaže, imali neke nepraviljnosti i rok da ih isprave, ali da to nisu učinili.
''Postupajući u skladu sa zakonom, mora da se odredi pasivan status. Jedinstven slučaj gospodina Kokanovića koji je rekao da Aleksandar Vučić treba da ide u zatvor i uputio mu i nešto gore pretnje. Jedinstven slučaj je da on krši zakon, a predsednik Republike treba da ide u zatvor. To još nisam čula'', rekla je Brnabićeva na konferenciji za medije u Skupštini Srbije.
Dodala je da je od avgusta ove godine 235 gazdinstava dobilo rešenje o pasivnom statusu i da je laž da je to urađeno zbog politike ili opozicionog delovanja.
Brnabić je izjavila da su poslanici opozicije predali Skupštini novi zahtev za glasanje o nepoverenju vladi sa ukupno 81 potpisom i dodala da se nada da ovog puta nijedan potpis nije zloupotrebljen.
''Zaista se nadam da su sada proverili, da su svi poslanici koji su to potpisali ili čiji su faksimili stavili zaista bili obavešteni da su potpisali. Pretpostavljam da kao odgovorni političari, a ne političari koji vode isključivo ''vuvuzele'' i ''vino politiku'' , imaju većinu za kvorum, jer ako nemaju, onda je to politički rijaliti'', rekla je Brnabić na konferenciji za medije u Skupštini Srbije.
Komentarišući izjavu poslanika Demokratske stranke Zorana Lutovca, da je parlament najvažnija institucija u državi, a da Brnabić i skupštinska većina žele da se o najvažnijim društvenim pitanjima ne govori u parlamentu, Brnabić je kazala da bi, kada bi vuvuzele pričale, predstavnici opozicije bili najrečiji u državi.
''Kad čujete vuvuzele, to nije rasprava, to je nasilje. Možete da pokušate, nikakav problem, ali Narodna skupština, dok sam ja predsednica, nastaviće da radi zato što imamo odgovornost prema svim građanima Srbije'', rekla je Brnabić.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da će u najskorije vreme biti zakazana naredna sednica parlamenta i da će na dnevnom redu biti čitav set važnih zakona, a da će se naći i predlozi opozicije za njeno razrešenje i za glasanje o poverenju vladi, ako za to mogu da obezbede kvorum.
Brnabić je tako odgovorila na pitanje novinara na konferenciji - kada će biti održna prva naredna sednica palament i sa kojim dnevnim redom.
"U najskorije vreme, postoji nekoliko zakona koje očekujemo od vlade kao deo reformske agende na putu ka EU, čitav set medijskih zakona, sa komentarima i direktivama EK treba da se usklade naši zakoni. Druga stvar je izbor članova Saveta REM. Tu je takođe i važan zakon o oglašavanju, čitav niz ratifikacija, tako da će se u najskorije vreme održati sledeća sednica", rekla je ona.
Na pitanje da li će biti na dnevnom redu i ono što bude predložila opozicija i predlog za njeno razrešenje i za izjašnjavanje o opozivu vlade, Brnabić je rekla da svakako hoće.
Brnabić je izjavila da se na izbornim uslovima mnogo radi, kao i da je fokus na izmenama i dopunama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku.
"To je moj potpuni fokus", kazala je Brnabić na konferenciji za medije u Narodnoj skupštini Srbije odgovarajući na pitanje novinara u vezi izbornih uslova.
Brnabić je navela da su poslali dva predloga za nacrt zakona za formiranje komisije za uvid i nadzor nad jedinstvenim biračkim spiskom.
"Ono što je dobro, što je pozitivno je što je ODIHR dao analizu da su i jedan i drugi nacrt u skladu sa njihovi preporukama, a značajno su različiti", navela je.
27. decembar 10:51
27. decembar 10:15
27. decembar 08:52
27. decembar 09:55
27. decembar 09:33
27. decembar 09:02
27. decembar 10:27
27. decembar 10:06
26. decembar 18:36
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
27. decembar 06:18
26. decembar 18:13
26. decembar 09:46
26. decembar 18:04
26. decembar 14:53
26. decembar 13:11
26. decembar 14:00