Pravoslavni vernici slave Božić, obeležavanje počelo ponoćnom liturgijom u Hramu Svetog Save
6. januar 23:59
5. januar 2025 11:59
podeli vest
BEOGRAD - Ministar bez portfelja u Vladi Srbije za odnose sa dijasporom Đorđe Milićević izjavio je danas da će zbog najave SAD o uvođenju sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) Vlada Srbije formirati dva tima - jedan za prećenje realizacije gasnog aranžmana, što je važno da bismo imali dovoljne količine gasa, a drugi za praćenje dešavanja u vezi sa NIS-om.
"U takvim okolnostima, kada imate najavu turbulencije u poslovanju jedne od najznačajnijih i najvažnijih kompanija, morate imati pripremljen adekvatan odgovor i predlog predsednika Aleksandra Vučića je bio da Vlada Srbije odmah preduzme određene aktivnosti i da formira dva tima", rekao je Milićević za Tanjug.
Dodao je će oba tima biti pod koordinacijom predsednika Vlade Srbije i radiće sinhronizovano u dogovoru sa predsednikom Vučićem.
Milićević je ukazao da najavljene sankcije mogu izazvati određene probleme i kada je reč o rafineriji nafte u Novom Sadu, petrohemiji, dopremanju sirove nafte i snabdevanju naftnim derivatima celokupno tržište.
Istakao je da je očuvanje sveobuhvatne ekonomije i postignutih rezultata u ekonomiji suštinski važna stvar i treba sagledati i doprinos koji NIS daje u oblasti ekonomije u smislu zaposlenosti.
Najavio je da slede razgovori sa novom administracijom SAD i sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom.
"Verujem da se može postići određeni strateški dogovor, kompromisno rešenje, konsenzus u smislu da NIS ne oseti negativne posledice. Treba da se bavimo onim što je činjenično. Imaćemo sveobuhvatne sankcije, sveukupne sankcije koje će biti usmerene ka NIS-u, određene rokove, prvi rok od 30 dana gde treba sagledati aktuelnu situaciju, preduzeti određene akcije i rok od 60 dana od trenutka donošenja zvanične odluke u kojem treba preduzeti konkretne mere", rekao je Milićević.
Podsetio je da se niko iz Vlade Srbije nije opredeljivao niti je bio navijački nastrojen kada su bili predsednički izbori u SAD i zbog toga veruje da će doći do određenih promena u odnosu prema Srbiji u smislu da će rukovodstvo Srbije imati sa kim da razgovara u SAD.
"U ovom trenutku želimo da verujemo da će doći do određenih promena u odnosu prema Srbiji, u smislu da ćete imati sagovornika, da ćete imati sa kim da razgovarate. Ja sam potpuno ubeđen da će tako biti u periodu koji je pred nama, a evo videćemo nakon prvog razgovora vezano konkretno za sankcije koje će biti uvedene NIS-u. Važno je da se glas Srbije čuje i da se još jače čuje u periodu koji je pred nama", istakao je Milićević.
Naglasio je da se ne zna da li su najavljene sankcije NIS-u usmerene protiv Rusije ili Srbije kako bi se destabilizovale situacije i prilike u Srbiji, kao i da za sada nema jasnih pokazatelja zbog čega su te sankcije najavljene, ali da svakako Srbija mora da se ponaša odgovorno i na ozbiljan način na osnovu onoga što je najavljeno.
Ukazao je da u Vladi Srbije ne postoje različiti stavovi i različita mišljenja, kao i da Vlada Srbije funkcioniše i radi od početka konstituisanja do danas.
Milićević je kao kolektivni organ Vlade Srbije istakao da Vlada Srbije nije ni prozapadna, ni proruska, već je prosrpska Vlada koja ima samo interes Srbije i njenih građana i u tom će smislu biti sagledavana i aktuelna rešenja oko NIS-a.
Govoreći o rekonstrukciji Vlade Srbije Milićević je rekao da je još prilikom konstituisanja Vlade Srbije jasno rečeno da će se meriti prolazno vreme u smislu da će svako od ministara morati da položi račune za ono za šta je preuzeo odgovornost.
"Rad svakog ministra treba da bude otvoren sudu javnosti. Na nama je da obavljamo posao za koji smo preuzeli odgovornost unutar Vlade Srbije, da radimo to najbolje što možemo i da na taj način damo svoju doprinos u realizaciji onoga što jesu proklamovani ciljevi načela Vlade Srbije. Svako će položiti račune. Nakon toga biće donete određene i adekvatne odluke u smislu rekonstrukcije Vlade Srbije. Ne mislim da je to loše. Svaki novi impuls, nova energija može poboljšati rezultat rada Vlade Srbije", rekao je Milićević.
On je kao potpredsednik Socijalističke partije Srbije izneo partijski stav da ne postoji politička kriza i naglasio je da postoji politička stabilnost i da unutar SPS-a postoji jasna opredeljenost i odlučnost da se nastavi sa realizacijom ciljeva koje su zajedno definisali sa koalicionim partnerima Srpske napredne stranke.
"Postoji odlučnost u smislu pre svega rezultata koje smo postigli od 2012. godine do danas, da tim putem nastavimo i u periodu koji je pred nama i svakako da će svako od nas dati doprinos u realizaciji tih ciljeva, bilo da je sa pozicije ministra, sa pozicije poslanika, kakvu god odgovornost da ima unutar SPS-a", rekao je Milićević.
Dodao je da SPS deli vrednosti i odgovornosti kada je reč o radu vladajuće koalicije i radu Vlade Srbije.
Istakao je da SPS podržava odluku predsednika Vučića o nastavku odlučne borbe protiv korupcije, jer je ona ozbiljan problem sa kojim se suočava svako društvo i savremeni svet i da je zbog toga važno da se nastavi neselektivna borba, jer kako kaže, niko ne može biti jači od zakona i države.
Govoreći o studentskim protestima i blokadama, Milićević je rekao da oni imaju političku pozadinu.
"Vrlo je interesantno da danas imate jednu sinergiju koja nikada do sada nije postojala između Kurtijevog delovanja, između onoga što jesu mišljenja i stavovi pojedinih nam suseda i kada govorimo o Sarajevu, vrlo često o Zagrebu, dela bivšeg režima u Podgorici i onih koji sebe nazivaju ovde u Srbiji opozicijom, pre svega kada je reč o pritiscima koje u ovom trenutku treba izvršiti na vlast u Srbiji kako bi došlo do određenih promena, ali ako je moguće da do tih promena dođe bez izbora", rekao je Milićević.
Dodao je da se demokratija u Srbiji ostvaruje na izborima i nikako drugačije, kao i da su studentski zahtevi ispunjeni.
"I kako protesti budu sve više padali, biće sve više i histerije i nervoze. Za mene je ključno pitanje jesu li ovi protesti legitiman vid borbe za bolji život građana ili su oni instrument u nečijim rukama koji treba da dovede do određene nestabilnosti u Srbiji, da oslabi Srbiju, da pokušaju da uruše i oslabe predsednika Srbije. A sa aspekta opozicije, onih koji sebe nazivaju opozicijom, kada će oni konkretno napraviti granicu između onoga što jeste legitiman vid političke borbe i odgovornosti prema građanima?", upitao je Milićević.
Istakao je da se tuga i bol čitave zemlje zloupotrebljavaju u političke svrhe, a to je modalitet ponašanja koji je na političku scenu uvela sadašnja opozicija.
Dodao je da, pošto se ne želi razgovor i dijalog sa institucijama sistema, to onda znači da ne žele institucije sistema, već se sve svodi na plenum, odnosno na donošenje odluka manjine u ime većine.
6. januar 23:59
6. januar 22:37
6. januar 22:31
6. januar 16:04
6. januar 15:01
6. januar 13:59
7. januar 00:20
7. januar 00:20
6. januar 23:02
6. januar 22:09
6. januar 19:14
6. januar 19:49
6. januar 19:21
6. januar 15:35
2. januar 17:01
2. januar 16:10
1. januar 10:30
20. decembar 13:28
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
6. januar 23:11
6. januar 18:24
6. januar 17:59
31. decembar 13:00
27. decembar 17:34
6. januar 13:34
5. januar 13:55
5. januar 12:16