6. februar 2025 10:44
Ivan Bošnjak: Neophodno povećati svest o potrebi povratka u institucije, dijalog koristan
podeli vest

Foto: Tanjug,video
BEOGRAD - Državni sekretar Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Ivan Bošnjak izjavio je danas da je neophodno da se ide ka povećanju svesti o potrebi povratka u institucije, odnosno da svi rade svoj posao uključujući i same univerzitete u Srbiji kako bi nastavni proces otpočeo na način na koji svi očekuju i kako bi građani mogli nesmetano da se kreću ulicama, ocenivši da bi društveni dijalog u aktuelnom trenutku bio koristan.
On je za Tanjug dodao da je neophodno da onaj deo poslova koji se tiče dnevne politike pređe u parlament i Vladine institucije, kao i da se procesuiraju svi oni koji su na bilo koji način kršili zakon, kako bi se došlo do zrelog procesa i rešavanja problema koji podrazumeva društvenu sinergiju.
Bošnjak je rekao da je Ministarstvo u prethodnih pet godine razvilo društveni dijalog kao platformu na kojoj bi se sastali predstavnici državnih i lokalnih vlasti, zainteresovane strane, bilo pojedinačni građani ili udruženja i akademske zajednica, odnosno zainteresovani mediji i razgovarali o svim aktuelnim temama.
Iako zaključci tog dijaloga nisu pravno obavezujući, Bošnjak je istakao da se svi akteri društvenog dijaloga usaglašavaju da će postupati u skladu sa zaključcima tog dijaloga, zbog čega smatra da bi u aktuelnom trenutku takva vrsta dijaloga bila korisna.
Na pitanje ko treba da pokrene taj dijalog i koja je uloga Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u ovakvim situacijama, Bošnjak je rekao da Ministarstvo kao državna institucija sa punim kapacitetom nudi svoje kapacitete, iskustvo u vođenju dijaloga kao i mogućnost da bude moderator bez da se postavlja na jednu stranu, svima onima koji smatraju da dijalog treba da bude vođen u okviru institucija.
"Vrlo je važno da se identifikuju strane koje bi učestvovale u tom dijalogu. Što se tiče samog prostora i lokacije, vrlo smo otvoreni da li će to biti u okviru vladinih institucija, privatnih institucija ili na univerzitetu", poručio je državni sekretar.
Bošnjak je rekao da odgovor na pitanje zbog čega studenti odbijaju razgovor sa onima koji su ih pozvali na razgovore, moraju da daju studenti, i poručio da Ministarstvo ostaje otvoreno da u ime Vlade Srbije i svih drugih zainteresovanih strana bude moderator takvih razgovora.
"I u prethodnom periodu smo većinu društvenih dijaloga, kojih je bilo 68, pokretali na inicijativu ili udruženja građana ili nacionalnih manjina. Većinu društvenih dijaloga su upravo inicirali građani. Naš zadatak je bio da organizujemo adekvatne sagovornike, i uglavnom smo u tome imali uspeh", naveo je on.
Odgovarajući na pitanje na koji način će Ministarstvo pokušati da utiče na celokupno društvo i pokuša da rešavanje problema, ispunjenje zahteva, prenese u institucije, Bošnjak je rekao da iako većina mirnih protesta govori o zrelosti društva, trenutak u kojem se nalazimo u odnosu na sveukupna globalna dešavanja kao i proces evrointegracija Srbije govori o potrebi da uspostavi dijalog između građana i donosilaca odluka u političkoj sferi.
"Dostigli smo jedan stepen razvoja naših odnosa gde se zainteresovane grupe, bilo da su u pitanju studenti ili druge kategorije vezane za određene profesije, na ovaj način mirnim protestima i demokratskim delovanjem na institucije, i onda očekivanim odgovorima i preuzimanjem odgovornosti od najvažnijih ličnosti do institucija, dolazi do sveukupnog napretka", ocenio je državni sekretar.
Bošnjak je ocenio da su se određeni elementarni ekonomski problemi u državi rešili ili da se zajednički rešavaju, zbog čega smatra da je pravi momenat da se zajedno bavimo prioritetima kao što je nasilje u društvu ili korupcija.