28. mart 2025 11:17
Ministar Popović osudio napade na Tamaru Vučić i istakao značaj afričke politike Srbije
podeli vest

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ
BEOGRAD - Ministar zadužen za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović osudio je danas napade na suprugu predsednika države Tamaru Vučić, ocenjujući da su potpuno neosnovani i zlonamerni napadi prozapadne opozicije na nju povodom odluke Vlade Kenije da prizna tzv. Kosovo.
Popović je u saopštenju istakao da su ovi napadi imali za cilj da prikriju sopstvene neuspehe i katastrofalnu politiku koju je prozapadna opozicija vodila nakon što je, kako je rekao, lažna država Kosovo nezakonito proglasila nezavisnost.
Sa druge strane, dodaje Popović, napadi su za cilj imali da iskoriste ovaj neprijateljski korak kenijske Vlade prema Srbiji za svoje sitne dnevno-političke interese kako bi napali predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
"Iza napada na Tamaru Vučić krije se napad na politiku Srbije prema Africi, koja ih nikada nije interesovala, već samo opsesivno vezivanje za Zapad, a čije su države masovno, već prvih dana, priznale tu lažnu kosovsku nezavisnost. Ova politika Srbije prema Africi, koju su definisali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i nekoliko vlada Srbije, dovela je do mnogih značajnih političkih i ekonomskih rezultata. Među 28 zemalja koje su otpriznale lažnu kosovsku nezavisnost, značajan broj je bio iz Afrike. Mnoge afričke zemlje su nas podržale kako u UNESKO-u, tako i povodom Rezolucije o Srebrenici, koja je imala za cilj da srpski narod proglasi genocidnim", naveo je Popović.
Dodao je da je Srbija zahvaljujući svojoj novoj politici saradnje sa svima, otvorila veliki prostor za svoje značajno ekonomsko prisustvo na afričkom kontinentu, navodeći da je Afrika decenijama potpuno zanemarivana, čemu su prema njegovim rečima pre svega doprinele vlade od 2000. do 2012. godine.
"Dinamičan i evidentan ekonomski rast Srbije, kroz otvaranje novih afričkih tržišta, dobio bi još snažniji impuls. Upravo u toj činjenici treba gledati nastojanje šiptarskih lobista i njihovih međunarodnih sponzora da kroz ovakve akcije u Keniji, koja je dovela do za nas neprihvatljive i štetne odluke povodom Kosova, pokvare naše odnose sa afričkim zemljama i osujete naše sve značajnije prisustvo na ovom kontinentu", naveo je Popović.
Prema njegovim rečima, da su upregli sve snage u tom pravcu govori i činjenica da Kenija punih 17 godina nije priznala nezavisnost Kosova, a povodom Rezolucije o Srebrenici bila je uzdržana.
"Očigledno je da su sve posete Africi bile uspešne i imale odjeka, kada su krenuli toliki pritisci i finansijske ponude Keniji poslednjih meseci da se odluči na ovakav korak. Srbija je svesna da mnogima ne odgovara naša uspešna afrička politika, jer time jačamo svoju međunarodnu poziciju i otvaramo perspektive novih tržišta", rekao je Popović.
Kako je ocenio, zbog toga vidimo da se pritisci na druge afričke zemlje po pitanju AP KiM nastavljaju i da nam predstoji snažna borba za naše interese, dodajući da od te borbe za interese Srbije na afričkom kontinentu nikada nećemo odustati, pa ni od novog dijaloga sa Kenijom, kako bi preispitala svoju pogrešnu odluku o priznanju lažne države Kosovo.
"Umesto da svi radimo u interesu Srbije na ovom važnom pravcu naše spoljne politike, opozicija na najbanalniji način 'seiri' nad odlukom jedne afričke države, uporno prećutkujući sve uspehe naše države u Africi, koji su se mogli videti na tolikim glasanjima u međunarodnim organizacijama proteklih godina", zaključio je Popović.