28. mart 2025 11:21
Danijela Nikolić: Odlukom Kenije da prizna tzv. Kosovo se grubo krši Povelja UN
podeli vest

Foto: Tanjug
BEOGRAD - Predsednica Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Srbije Danijela Nikolić izjavila je danas odluka Kenije, kao jedne od uticajnih zemalja na afričkom kontitnentu, da prizna nezavisnost tzv. Kosova predstavlja grubo kršenje povelje UN je reč o priznanju "tvorevine koja nema svoju stolicu u UN".
Iako je Srbija svesna da se već dugi niz godina grubo krši međunarodno pravo kada je u pitanju položaj Srba na AP KiM i srpska politika, Nikolićeva je za Tanjug rekla da uvek, na svakom mestu i u svakom trenutku predsednik Srbije Aleksandar Vučić i srpska diplomatija ističu da se Srbija striktno drži međunarodnog prava, međunarodnih povelja i suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
"Potpuno smo svesnih tih duplih standarda i postavlja se pitanje na koji način su zapadne zemlje, i Bedžet Pacoli koji je ljuta opozicija u Prištini uspeo sa svojim novcem i moći da natera vlasti u Keniji da priznaju tu lažnu tvorevinu", navela je ona.
Nikolićeva je podsetila da je Kenija bila uzdržana kada je u pitanju rezolucija o Srebrenici u UN, što je naišlo na veliki šok i odjek u međunarodnoj javnosti s obzirom na to da se dve i po godine pripremalo da Kenija prizna tzv. Kosovo.
Umesto da se srpska opozicija utrkivala da spreči priznanje tzv. Kosova 2008. godine kada su bili na vlasti, Nikolićeva je rekla da su oni juče pompezno napadali suprugu predsednika i vlast u Srbiji kako su dozvolili da Kenija prizna tzv. Kosovo.
"A kako smo dozvolili da 98 zemalja prizna tu lažnu tvorevinu 2008. godine, zašto nismo ništa uradili kada je u pitanju zaštita srpskih nacionalnih interesa i našeg naroda i 17. marta 2004. i 2009. godine, zašto smo postavili najgluplje pitanje Međunarodnom sudu pravde, zašto nisu zaustavljali da se prizna Kosovo kao država, samo da bi Boris Tadić bio predsednik?", rekla je ona.
Nikolićeva je istakla da je 2013. godine potpisan Briselski sporazum zato što je za trenutnu vlast u Srbiji oduvek bilo važno da se pitanje AP KiM ponovo stavi na sto, za razliku od prethodne vlasti kojoj je to pitanje bila završena stvar.
Iako se već 12 godina čeka na Zajednicu srpskih opština, Nikolićeva je rekla da ipak postoji nešto o čemu može da se razgovora, dok pre 2012. godine sa 98 priznanja i sedam štetnih sporazuma Borka Stefanovića za Srbe na KiM nije bilo ičega o čemu je moglo da se razgovara sa Prištinom.
"Ostaje da se vidi za 10, 15 dana kada delegacija Srbije krene put afričkog kontinenta, da li će neka zemlja sa tog kontinenta u narednom periodu otpriznati tu lažnu tvorevinu. Ja verujem u snagu naše diplomatije, ali na žalost Bedžet Pacoli je pokazao veći patriotizam od Borka Stefanovića i naše opozicije", izjavila je ona.