28. mart 2025 12:14

Stanislav Sretenović: Ključno je da se iz logike rata pređe u logiku mira u Ukrajini

Izvor: TANJUG

podeli vest

Stanislav Sretenović: Ključno je da se iz logike rata pređe u logiku mira u Ukrajini

Foto: Tanjug video

BEOGRAD  - Istoričar Stanislav Sretenović izjavio je danas da je za postizanje mira u rusko-ukrajinskom sukobu ključno da se iz logike rata pređe u logiku mira i da se na diplomatskom planu postigne rešenje kojim bi sve strane smatrale da su nešto dobile.

"Rusija teritorije do kojih joj je stalo, Amerika da zadrži svoju poziciju lidera u svetskim odnosima, Ukrajina da dobije garancije za svoju nezavisnost i EU da potvrdi svoje jedinstvo koje zavisi od odnosa Emanuela Makrona i budućeg kancelara Nemačke Fridriha Merca. Francusko-nemački odnos je ključan", ocenio je istoričar za Tanjug.

Komenatrišući to što je juče u Francuskoj održan još jedan samit "Koalicije vojnih" kao podrška ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom, i to što se francuski predsednik Emanuel Makron obavezao na formiranje evropskih snaga spremnih za raspoređivanje u Ukrajini kada se postigne dogovor o miru, Sretenović kaže da Evropa pokušava da pronađe svoju putanju i jednu vojnu koaliciju koja će biti u stanju da održava mir.

Video Player is loading.
Advertisement
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

        Kako je naveo, Evropljani razmatraju raspoređivanje svojih trupa u Ukrajini kada dođe do mira, a ne trupa koje bi vojno intervenisale.

        "Ključno je pitanje kako da se to postigne, prvo treba postići mir a zatim odlučiti koliko vojnika treba da ide tamo i koji je mandat tih vojnika. Procena je da je potrebno 50.000 do 100.000 vojnika da bi održavali neki budući mir", izjavio je on.

        Iako u ovom trenutku jedino ko ima to iskustvo, snagu i mogućnost jesu Francuska i Velika Britanija, Sretenović kaže da se postavlje pitanje kako će se druge zemlje uključiti i da li će se uključiti jer nije samo pitanje volje, već i mogućnosti.

        On je podsetio da Rusija neće prihvatiti da NATO snage budu upotrebljene za održavanje mira.

        Dodao je da ruski predsednik Vladimir Putin više govori o rešenjima koja bi podrazumevala neki mandat trupa koje bi bile vezane za UN, ali da se i tu postavlja pitanje kako da se dobije taj mandat, koje bi bile trupe koje bi učestvovale i ko zaista ima mogućnosti da održava taj mir.