9. april 2025 00:49
Marko Đurić: Na sednici Saveta bezbednosti UN o KiM čula se istina, možda glasnije nego ikad ranije
podeli vest

Foto: TANJUG/TANJUG VIDEO
NJUJORK - Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da se u Savetu bezbednosti UN na sednici o KiM čula istina možda glasnije nego bilo kada ranije, čak i od država koje su priznale jednostrano proglašeno nezavisno Kosovo, i ocenio da 26 godina nakon napada na našu zemlju i 17 godina od jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. Kosova može da se kaže da u međunarodnoj zajednici sazreva svest o tome da je ono što se desilo na KiM opasan presedan.
Đurić je, u izjavi posle sednice SB UN na kojoj je razmatran šestomesečni izveštaj o radu UNMIK-a, rekao da to nije jedini razlog zbog koga Priština nema previše razloga za radost i ukazao da se istina čula i od predstavnika nekih od stalnih članica SB UN, na primer od Francuske.
Galerija
"Mogli smo direktno da čujemo osudu jednostranih poteza i upada prištinskih snaga u srpske institucije 15. januara. Mogli smo da čujemo od predstavnika Pakistana, zemlje koje je snažan podržavalac i jedna od prvih koja je priznala nezavisnost Kosova, osudu napada na srpsku crkvu i srpske manastire. Mogli smo da čujemo i od Velike Britanije rezerve vezano za pojedine poteze Prištine, iako, naravno, da neke od tih zemalja pružaju primarnu podršku Prištini", kazao je Đurić.
On je istakao i da je izaslanica Aljbina Kurtija, koja je sednici prisustvovala kao gost UNMIK-a, Donika Gervala uspela da napadne tu misiju i UN u sedištu Ujedinjenih nacija.
"To nije, niti će doneti podršku ni simpatije svetske organizacije, niti će delovati uverljivo i kredibilno drugim državama koje se oni trude da pridobiju i šarmiraju i prevedu na svoju stranu. Situacija je teška i ozbiljna, a iznošene su i neargumentovane i neutemeljene optužbe protiv Srbije", rekao je šef srpske diplomatije.
Od Gervale nismo čuli ni reč o posvećenosti dijalogu, samo neosnovane optužbe
Đurić je izrazio na sednici Saveta bezbednosti UN zabrinutost i žaljenje zbog toga što se od ministarke spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donike Gervale nije čula ni jedna jedina reč o posvećenosti dijalogu ili primeni do sada postignutih sporazuma u okviru dijaloga uz posredovanje EU.
Đurić je, replicirajući na govor Gervale, rekao da je umesto toga ona iznela niz optužbi na račun Vlade Srbije i UNMIK-a.
"To je neprihvatljivo i zapravo šalje veoma lošu poruku o odnosima prema Misiji koju su tamo poslali generalni sekretar UN i ovo veliko telo", istakao je Đurić.
On je dodao da privremene institucije u Prištini ponovo koriste priliku da se obrate članicama Saveta bezbednosti optužujući Srbiju za navodni genocid na KiM i istakao da je to narativ bez osnova koji Priština često koristi u dnevnopolitičke svrhe. Ističući da pojam genocid ne treba zloupotrebljavati nigde i nikako, Đurić je naveo da ga posebno ne bi trebalo koristiti u političke i senzacionalističke svrhe.
Činjenice o represiji Prištine nad Srbima moraju biti alarm za međunarodnu zajednicu
Marko Đurić izjavio je na sednici Saveta bezbednosti UN (SB UN) da se usled jednostranih poteza i etnički motivisanih incidenata koje je počinio aktuelni režim u Prištini na čelu sa Aljbinom Kurtijem situacija na terenu na KiM pogoršava, a da Srbi plaćaju cenu i istakao da činjenice koje je izneo o represiji Prištine nad Srbima moraju biti „alarm“ za međunarodnu zajednicu.
Đurić je na sednici SB UN na kojoj se razmatra šestomesečni izveštaj o radu UNMIK-a rekao da režim Aljbina Kurtija mora biti zaustavljen u njegovoj samoproglašenoj misiji da "Srbi moraju da pate i da plate".
"Uloga Evropske unije, SAD i drugih partnera u periodu pred nama biće ključna i pozivamo na snažniji angažman, kako bi došlo do nastavka dijaloga i pronalaženja kompromisa. Apelujemo na Savet bezbednosti da ozbiljno reaguje kako bi sprečio nepopravljivu štetu po opstanak Srba na prostoru Kosova i Metohije, ali i destabilizaciju čitavog regiona", naglasio je Đurić.
On je izneo činjenice o represiji koju Priština sprovodi nad Srbima i naveo da stav Srbije ostaje jasan i dosledan - da snažno podržava kontinuirano prisustvo i puno angažovanje UNMIK-a, ističući da posle više od 25 godina mandat misije još uvek nije ispunjen, a da izazovi na terenu postaju složeniji iz dana u dan.
Situacija na terenu se pogoršava, Srbi plaćaju cenu
Ministar spoljnih poslova Srbije izjavio je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Kosovu i Metohiji da se usled jednostranih poteza i etnički motivisanih incidenata koje je počinio aktuelni vladajući režim u Prištini na čelu sa Aljbinom Kurtijem situacija na terenu na Kosovu i Metohiji pogoršava, a da Srbi plaćaju cenu.
Đurić je naveo nekoliko incidenata koji ilustruju, kako je istakao, uznemirujući i opasan obrazac koji se ogleda u rečima Aljbina Kurtija "Srbi moraju da pate i da plate".
"Priština je poslednjih meseci eskalirala svoju kampanju sistematske demontaže srpskih institucija širom Kosova i Metohije. Ovo nisu simbolični gestovi. Imaju direktne, bolne svakodnevne posledice po konkretne ljude. Ukinute su plate, penzije, socijalna pomoć hiljadama srpskih porodica. Osnovna sredstva za opstanak mnogih naših sunarodnika su dovedena u opasnost", istakao je šef srpske diplomatije.
On je podsetio da smo 15. januara ove godine bili svedoci i koordinisanih napora Prištine da zatvori srpske institucije u Kosovu Polju, Gračanici, Lipljanu, Velikoj Hoči, Orahovcu i drugim enklavama južno od Ibra. To nije bila samo politička provokacija, istakao je Đurić i dodao da je to bio i proračunati pokušaj brisanja kolektivnog identiteta Srba u tim sredinama.
"Teško je zamisliti da bi iko mogao da smatra da takvi postupci pogoduju dijalogu ili pomirenju. Samo nekoliko nedelja kasnije, 21. februara, centri za socijalni rad u četiri opštine sa srpskom većinom na severu su nasilno zatvoreni, čime je više od 1.500 ugroženih pojedinaca ostalo bez pristupa osnovnim uslugama. Kako u takvim okolnostima ozbiljno govoriti o normalizaciji ili izgradnji poverenja", upitao je Đurić.
Međunarodni principi se moraju poštovati jednako i dosledno
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) u Njujorku, na kojoj se razmatra Izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK-a za period od septembra prethodne do marta ove godine, da se međunarodni principi moraju poštovati jednako i dosledno.
Đurić je naglasio da stav Srbije ostaje jasan i dosledan - da snažno podržava kontinuirano prisustvo i puno angažovanje UNMIK-a.
"Velika mi je čast da se danas obratim ovom uvaženom telu u ime Republike Srbije. Koristim ovu priliku da zahvalim generalnom sekretaru Antoniju Guterešu, kao i specijalnoj predstavnici generalnog sekretara i šefu UNMIK-a, gospođi Karolin Zijade, na njihovim stalnim naporima u sprovođenju mandata koji je UNMIK-u poveren Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti", rekao je Đurić u obraćanju.
On je istakao da posle više od 25 godina mandat misije još uvek nije ispunjen, a da izazovi na terenu postaju sve složeniji iz dana u dan. Kako je rekao, uloga UNMIK-a nije samo relevantna, već je neizostavna.
Đurić je naveo da će u obraćanju izneti tri ključne tačke, od kojih je prva da se međunarodni principi moraju poštovati jednako i dosledno.
Zijade: Podržavamo dijalog, uzdržati se od jednostranih poteza
Šefica UNMIK-a i specijalna predstavnica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Karolin Zijade izjavila je večeras da ta misija podržava dijalog o normalizaciji odnosa i pozvala na uzdržavanje od jednostranih poteza i konstruktivno rešavanje problema.
Ona je prilikom predstavljanja šestomesečnog izveštaja o radu Unmika, koji obuhvata period od 6. septembra 2024. do 15. marta 2025. godine rekla da kada je posetila sever Ap Kosova i Metohije krajem marta ove godine sagovornici su joj ukazali na stalan deficit poverenja izumeđu institucija i zabrinutost za budućnost obzirom na dešavanja u regionu.
"Požalili su se na jednostarne akcije vlasti u Prištini, ukljujući gašenje institucija Srbije. Oni su rekli da ne vide bilo kakvu alternativu dijalogu pod okriljem EU i da kosvski Srbi samo unutar ZSO mogu da ostvare sistem samoupravljanja", rekla je Zijade.
Kako je rekla, sagovornici su izrazili zabrinutost u vezi sa seksualnim uznemiravanjem žena srpske nacionalnosti i istakla da to mora da se istraži. istovremeno ona je rekla da imenovanje Petera Sorensena na mesto specijalnog izaslanika za dijalog predstavlja pozitivan signal i potez koji bi mogao obema stranama pomoći u potrazi za rešenjima.
Gervala tražila ukidanje UNMIK-a, a potom pozvala SB UN da poseti KiM
Ministarka spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donika Gervala je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, na kojoj je razmatran šestomesečni izveštaj o radu UNMIK-a, prvo kritikovala UNMIK i tražila ukidanje te misije UN, a potom je pozvala Savet bezbednosti da poseti KiM i uveri se u stanje na terenu.
Gervala je, naime, tokom obraćanja na sednici, kojoj je prisustvovala kao gost UNMIK-a, kritikovala tu misiju UN tvrdeći da je ona izgubila kredibilitet i zatražila njeno ukidanje, a potom je u replici pozvala Savet bezbednosti da poseti KiM i uveri se u stanje na terenu, što u ime UN radi misija UNMIK.
Gervala je u obraćanju iznela tvrdnju da je UNMIK izgubio kredibilitet time što ne priznaje napredak koji su, prema njenim rečima, postigle privremene institucije u Prištini i kritikovala rečnik u izveštaju UNMIK-a koji je predstavljen na sednici. Gervala je takođe ponovila ranije, neosnovane i neutemeljene optužbe na račun Srbije.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izrazio je na sednici SB UN zabrinutost i žaljenje zbog toga što se od Gervale nije čula ni jedna jedina reč o posvećenosti dijalogu ili primeni do sada postignutih sporazuma u okviru dijaloga i ukazao da je ona umesto toga iznela niz optužbi na račun Vlade Srbije i UNMIK-a.
Alžir: Važno je preduzeti mere za uspostavljanje Zajednice srpskih opština
Predstavnik Alžira u Ujedinjenim nacijama izjavio je večeras na sednici Saveta bezbednosti UN da je važno preduzeti neophodne mere za uspostavljanje dugo čekane Zajednice srpskih opština u AP KiM.
Kako je rekao, važno je osigurati i predstavljanje kosovskih Srba i drugih manjina u lokalnim i pravosudnim institucijama.
Prema njegovim rečima, Alžir sa žaljenjem primećuje jednostrane poteze koje sprovode vlasti na KiM, uključujući i zatvaranje srpskih institucija koje pružaju suštinski važne usluge kosovskim Srbima.
"Alžir je zabrinut zbog napada u opštini Zubin Potok kada je ozbiljno oštećen kanal za snabdevanje vodom. Takav napad ne samo da ugrožava bezbednost i podiže tenzije, već i podriva poverenje koje je neophodno za normalizaciju odnosa dve strane", rekao je on.
Kako je naveo, važno je uzdržati se od preduzimanja bilo kakvih koraka koji bi doveli do daljih tenzija, kao i predizimanje jednostranih poteza koji bi uticali na socio-ekomosku situaciju.
EU: Budućnost Zapadnog Balkana je u EU, Francuska: Žalimo zbog jednostranih poteza Prištine
Šef delegacije Evropske unije pri Ujedinjenim nacijama izjavio je da je budućnost Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji, da taj region deli zajedničku budućnost, da je EU spremna da posreduje, ali da obe strane moraju da budu posvećene dijalogu.
On je na sednici Saveta bezbednosti UN na kojoj se razmatrao izveštaj o radu Unmika rekao da posvećenost dijalogu mora bezuslovno da se pokaže i izrazio žaljenje zbog jednostranih poteza.
Francuski ambasador pri UN, koji je i predsedavao sednicom pozvao je Beograd i Prištinu da poštuju ranije postignute sporazume i izrazio žaljenje zbog jednostranih poteza vlasti u Prištini zbog kojih je život Srba u Pokrajini otežan.
Istovremeno on je pozdravio ulogu Unmik-a naglasio da je on veoma značajan u uspostavljanju međusobnog poverenja među zajednicama.
Kina podržala teritorijalni integritet Srbije i misiju UNMIK-a u AP KiM
Kineski ambasador pri UN danas je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, na kojoj se razmatra šetomesečni izveštaj o radu Unmika, potvrdio podršku teritorijalnom intergritetu Srbije, radu Unmika i pozvao na uzdržavanje od jednostranih poteza. Kineski predstavnik u UN je istakao da su potezi Prištine, kao što je zatvaranje srpskih institucija, ugrozili srpsku populaciju u AP KiM i pozvao zvaničnike privremenih prištinskih institucija na smanjivanje tenzija.
Ambasador Kine je takođe pozvao Prištinu da nepristrasno istraži incident na kanalu Ibar-Lepenac kako bi se sprečila dalja destabilizacija.
On je istakao neophodnost stvaranja Zajednice srpskih opština i napomenio da je objektivna uloga EU u pregovorima Beograda i Prištine ključna. Kina je istakla ključnu ulogu Unmika u stabilnosti u regionu i istakla podršku ovom telu UN.
Istovremeno, kineski ambasador je istakao spremnost Kine da podrži dijalog i sarađuje sa svim relevantim stranama u održavanju mira u regionu.
SAD: Ukinuti UNMIK, Beograd i Priština da rade na smanjivanju tenzija
Američki ambasador pri Ujedinjenim nacijama Džon Keli izjavio je danas na sednici Ujedinjenih nacija da Beograd i Priština moraju da rade na smanjivanju tenzija i uspostavljanju mira i stabilnosti između njih, kao osnove za bolju budućnost.
"Krajnji cilj mora biti uzajamno priznavanje. Formalizovanje odnosa između Kosova i Srbije je ključno za stabilnost na Zapadnom Balkanu", rekao je Keli.
Američki ambasador u Svetskoj organizaciji rekao je i da SAD pozivaju na ukidanje Unmika, imajući u vidu da je u pitanju mirovna misija bez mirovnih snaga, koja pritom 85 odsto budžeta troši na plate zaposlenih. Prema njegovim rečima, Vašington želi da smanji nepotrebne troškove.
Takođe, Keli je predložio da se sastanci o KiM ubuduće održavaju samo jednom godišnje i to iza zatvorenih vrata u cilju izbegavanja nastupa koji nisu produktivni.
Grčka: Obe strane da ostanu posvećene dijalogu
Ambasador Grčke pri Ujedinjenim nacijama izjavio je večeras da su veoma bitni normalizacija odnosa, kao i to da Beograd i Priština ostanu posvećeni dijalogu.
On je na sednici Saveta bezbednosti UN na kojoj se razmatra izveštaj o radu Unmika rekao da je rad te misije veoma bitan jer garantuje vladavinu prava i bezbednost za sve zajednice.
"Neophodno je krenuti dalje sa normalizacijom, obe strane da se posvete dijalogu. napredak Zapadnog Balkana i odnos Beograda i Prištine su glavni za stabilnost regiona. Podržavamo i Petera Sorensena", rekao je on.
Istakao je da prava kosovskih Srba moraju da se poštuju i dodao da napori moraju da budu usmereni i na pitanje nestalih.
Nebenzja: Jasno je da EU nema način da utiče na Prištinu
Ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzja izjavio je danas da je jasno da Evropska unija nema način da utiče na Prištinu, najoštrije kritikujući odnos vlasti privremenih prištinskih institucija prema Srbima na KiM.
"Posle 17 godina angažmana EU, analiza je kristalno pokazala da Evropska unija nema način da utiče na Prištinu, što je potkrepljeno činjenicom da je (premijer privremenih prištinskih institucija) Aljbin Kurti u nekoliko navrata izjavljivao da nema nameru da formira Zajednicu srpskih opština", rekao je Nebenzja na sednici Saveta bezbednosti na kojoj se razmatra izveštaj o radu Unmika.
On je ocenio da je ponašanje vlasti u Prištini prema Srbima na KiM "šovinističko" i da je glavni cilj njihovo proterivanje. Nebezja je nabrojao niz slučajeva kršenja osnovnih prava, uključujući sprečavanje dolaska na AP KiM zvaničnicima srpskih vlasti.
On je rekao da ne shvata smisao isporučivanja dronova, borbenih helikoptera i ostale vojne opreme vlastima u Prištini, jer se to kosi sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN iz juna 1999. godine.
Gervala na sednici SB UN zatražila ukidanje UNMIK-a i ponovila neosnovane optužbe na račun Srbije
Ministarka spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donika Gervala danas je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, na kojoj se razmatra šetomesečni izveštaj o radu UNMIK-a, zatražila ukidanje UNMIK-a, kritikujući tu misiju UN i tvrdeći da je ona izgubila kredibilitet, i ponovila neosnovane optužbe na račun Srbije.
Gervala je iznela tvrdnju da je UNMIK izgubio kredibilitet time što ne priznaje napredak koji su, prema njenim rečima, postigle privremene institucije u Prištini.
Ona je takođe kritikovala rečnik iz izveštaja UNMIK-a koji je predstavljen na sednici i tvrdila da ta misija više ne vrši ulogu zbog koje je došla na KiM.
Gervala je ponovila ranije, neosnovane i bez dokaza optužbe na račun Srbije da, kako je rekla, "stvara tenzije u regionu i pokušava da destabilizuje" tzv. Kosovo, spominjući u tom kontektu događaje u Banjskoj i eksploziju na kanalu Ibar-Lepenac.
Žbogar: Beograd i Priština da reše pitanja kroz konstruktivan dijalog
Ambasador Slovenije pri UN Samuel Žbogar izjavio je večeras da bi Beograd i Priština trebalo da reše aktuelna pitanja kroz konstruktivan dijalog.
On je na sednici Saveta bezbednosti na kojoj se razmatra izveštaj o radu Unmika rekao da bi posebna pažnja trebalo da se posveti manjinskim zajednicama, posebno Srbima i zatražio je da se istraže poput nedavnog na kanalu Ibar - Lepenac.
On je rekao da UNMIK mora da se adaptira u skladu sa realnošću na terenu i na taj način da doprinese stabilnosti i naveo da je, prema izveštajima, bezbednosna situacija na AP KiM ostala mirna, uprkos nekoliko ozbiljnih incidenata. Takođe je pozdravio i nedavne razgovore između visokih predstavnika EU i političkih lidera u Beogradu i Prištini.
"Takođe pozdravljamo i osnivanje Zajedničke komisije za nestala lica. Ovo je pozitivan korak i pozivamo obe strane da brzo počnu rad Komisije i nastave da preduzimaju korake i u drugim oblastima", rekao je on.
Počela sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj se razmatra šestomesečni izveštaj o radu UNMIK-a na KiM
Sednica saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj će biti razmatran šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK-a za period od septembra prethodne do marta ove godine, počela je malo posle 21 sat, a na njoj Srbiju predstavlja ministar spoljnih poslova Marko Đurić.
Uoči sednice Đurić je za Tanjug rekao da učešće Srbije na sednici nije samo rutinski i diplomatski čin, već da Srbija želi da se čuje glas istine, slobode i pravde za srpski narod na KiM koji na svom iskonskom mestu danas trpi neke od najtežih dana.
Galerija
Dodao je i da je prethodnih nedelja bilo pokušaja da se ta sednica zatvori za javnost, odnosno da je neko zbog globalnih geopolitičkih kretanja želeo da se ta tema ne čuje u javnosti.
Izveštaj u ime Gutereša predstavlja šefica UNMIK-a i specijalna predstavnica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Karolin Zijade.
Đurić sa predsedavajućim SB UN: Dijalog jedini način za rešenja, Priština da ispuni obaveze
Ministar spoljnih poslova Srbije sastao se danas u Njujorku sa predsedavajućim Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN), francuskim ambasadorom Žeromom Bonafontom, uoči sednice SB UN o radu UNMIK-a.
Đurić je naglasio da je redovno održavanje sednica posvećenih situaciji na Kosovu i Metohiji i radu UNMIK-a od nemerljivog značaja za sagledavanje problema na terenu i informisanje međunarodne javnosti o dešavanjima na KiM.
Šef srpske diplomatije istakao je da Beograd dosledno stoji na poziciji da je dijalog jedini način za postizanje održivih rešenja na Kosovu i Metohiji, ali i da je za nastavak dijaloga neophodno da Priština ispuni obaveze iz Briselskog sporazuma, pre svega da omogući formiranje Zajednice srpskih opština.
Đurić je konstatovao da je značajno što je Francuska na prošloj sednici SB UN o radu UNMIK-a pozvala na zaštitu nealbanskih zajednica na KiM i što je uputila jasan poziv Prištini da ispuni obaveze u vezi sa ZSO.
Srbija želi da se na sednici Saveta bezbednosti UN čuje glas istine o položaju Srba na Kosovu i Metohiji
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da učešće Srbije na današnjoj sednici Saveta bezbednosti UN, na kojoj će se razmatrati izveštaj Generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a, nije samo rutinski i diplomatski čin, već da Srbija želi da se čuje glas istine, slobode i pravde za srpski narod na KiM koji na svom iskonskom mestu danas trpi neke od najtežih dana.
Đurić, koji će predstavljati Srbiju na sednici, rekao je za Tanjug da je prethodnih nedelja bilo pokušaja da se ova sednica zatvori za javnost.
"I upravo zato to za nas dodatno nije rutinska sednica. Neko je zbog globalnih geopolitičkih kretanja želeo da se ova tema ne čuje u javnosti. Mi smo zahvalni i francuskom predsedavajućem, ali i drugim stalnim članicama Saveta bezbednosti koje su nas podržale u tome da sednica ostane otvorena", naglasio je Đurić.
On je istakao da je važno da se čuje istina i to ne samo zbog Srbije, već i na 80. godišnjicu Povelje UN, koja, kako je naveo, čuva svaku od država članica Ujedinjenih nacija, a koja je zgažena na primeru Srbije.
"Srpski narod koji na KiM, na svom iskonskom mestu, možda i nastanka u identitetskom smislu, danas trpi neke od najtežih dana. Patrijarhu srpske crkve zabranjuje se ulazak na KiM da poseti manastir Pećku Patrijaršiju koji je sedište srpske crkve veće vekovima", naveo je Đurić.
Marko Đurić danas predstavlja Srbiju na sednici SB UN o izveštaju Gutereša o radu UNMIK-a
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić predstavljaće danas Srbiju na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u Njujorku, na kojoj će biti razmatran Izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK-a za period od septembra prethodne do marta ove godine.
Sednica će početi u 21 čas po srednjoevropskom vremenu, a zakazala je francuska misija koja je 1. aprila preuzela predsedavanje SBUN.
Ministar Đurić obratiće se na sednici, kao i predstavnici zemalja članica SB, a predstavnica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija i šefica UNMIK-a Karolin Zijade će predstaviti izveštaj.
Na KiM su u 2024. godini bila 124 etnički motivisana incidenta, a od početka ove godine 33.