11. april 2025 22:21

Barac: Glavna poruka skupa "Ne damo Srbiju" je jedinstvo

Izvor: TANJUG

podeli vest

Barac: Glavna poruka skupa "Ne damo Srbiju" je jedinstvo

Foto: Tanjug TV

BEOGRAD - Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost ocenio je da su na današnjem skupu, koji je održan ispred Narodne skupštine u Beogradu u okviru sabora "Ne damo Srbiju", građani pokazali jedinstvo, što je, kako kaže, od presudnog značaja, imajući u vidu sve unutrašnje probleme sa kojima se zemlja suočava u proteklih pet meseci, kao i bezbednosne izazove u AP Kosovo i Metohija i u Republici Srpskoj.

Barac je istakao da je važno što će na saboru biti predstavljen novi pokret u kojem će svi oni koji žele da grade Srbiju moći aktivno da učestvuju, ocenjujući da će jedna takva nadstranačka agenda smanjiti razlike u društvu i približiti političke stranke.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

      "Današnji skup je najavio i pokazao jedinstvo. To je prilika da se okupe svi koji žele da grade Srbiju, da se okupe svi oni koji žele da artikulišu svoju političku misao i da je predstave. Imaju svoju platformu za to, a to je pokret koji još nema ime, a oni mogu da učestvuju u tome da mu daju ime. Ko god bude išao sutra može otići do štanda i pri popunjavanju obrasca ima opcija da se bira ime. To je ta lepota o kojoj sam ja pričao od početka jer to je za sada još prazan list papira koji ima neke osnovne konture, a od nas zavisi šta će biti na njemu", rekao je Barac za Tanjug.

      Podsetio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da želi da čuje građane i birače šta oni misle, pa tek onda sa njima da formuliše politiku pokreta.

      To je, primećuje, u potpunosti suprotno od onoga što rade pojedini opozicioni lideri koji, kako kaže, žele građanima, ili studentima, da nametnu svoje mišljenje.

      "Ovde vidimo tu pravu izvornu politiku gde se razgovara. Videli smo da su predsednik, predsednica Narodne skupštine, pa i premijer išli i slušali građane u svako selo, pa nije to bilo baš prijatno, bilo je kritika, ali to je dobro. Na osnovu tih kritika može da se kreira bolja politika", rekao je Barac.

      Ukazao je da građani imaju mogućnost da, u okviru sabora "Ne damo Srbiju", ostave pismo predsedniku Srbije, koji će odgovoriti na njihove probleme i ideje, što je, ističe, velika prednost i prilika da se čuje glas svakog pojedinca.

      Barac je naglasio da je dijalog u ovom trenutku ključan za Srbiju i da je ta poruka dijaloga upravo i poslata na današnjem skupu.

      "Stalno se stvara neka slika da mi imamo podeljenu Srbiju, to je podela koja je nama ubačena spolja od Kosovskog boja, podela i izdaja su nama ubačene spolja. Niti je bilo izdaje, niti prevare, niti podele u Kosovskom boju, pa toga ni danas nema i protiv toga treba da se borimo", kazao je Barac.

      Dodao je da su takvi trendovi karakteristični za čitav region, kao i da se sa pokušajima podela u društvu suočavaju i lideri Slovačke i Mađarske, ali da Srbija treba iz svega toga da izvuče pouku i pokaže jedinstvo.

      "Zato moramo da razgovaramo. Ja mislim da je pozicija načinila dosta ustupaka. Mislim da je pozicija rekla da je spremna da učini još", ocenio je Barac.

      Barac kaže da pojedinci žele da iskoriste trenutnu situaciju u zemlji i da je preokrenu u svoju korist, ali da je činjenica da ne postoji podela na poziciju i opoziciju kada je u pitanju strašna tragedija u Novom Sadu.

      Napominje da svi u zemlji žele da odgovorni za tu tragediju plate sudsku cenu, ali da se, upozorava, presude ne mogu donositi na ulicima mimo zakona i Ustava.

      "Neki pozivaju na ustanak, ustanak je nasilna promena državnog uređenja, revolucija je opet isto tako promena, to je i rušenje Ustava i zakona i to je nešto što nisu demokratski principi i zato mislim da je vrlo jasno poslata poruka: hajde da razgovaramo. Ostavimo po strani ono oko čega ne možemo (da razgovaramo). Postoje neke podele, hajde da se dogovorimo", naveo je Barac.

      Poručuje da se društveni obrasci u Srbiji moraju menjati, ali da za to mora da postoji jedinstvo i volja.

      Prema njegovim rečima nema mesta za podele u društvu kada su u pitanju ekonomski, energetski, regionalni i bezbednosni izazovi zemlje.

      Komentarišući izbor Đura Macuta za novog mandatara koji će formirati novu vladu Srbije, Barac je izjavio da je ključni izazov da se uspostavi dijalog.

      Smatra da će fokus nove Vlade Srbije biti na ekonomskim problemima budući da zemlja beleži pad direktnih stranih investicija, industrijske proizvodnje, trgovinske razmene i loše rezultate u turizmu.

      "Međutim, postoji još jedan ključni momenat, a to je da se reši prosveta i borba protiv korupcije. Države koje imaju dobar obrazovni sistem, imaju i dobar model borbe protiv korupcije. Zato je nadstranačko i društveno jedinstvo i društvena odluka da mi ne želimo korupciju", zaključio je Barac.

      Ocenio je da je zbog svih tih okolnosti dobro što novi mandatar nije stranačka ličnost, već je neko ko radi sa studentima, ko je lekar i empatičan, te da može da uspostavi dijalog u društvu.