2. mart 2023 13:48

Predstavnik Delegacije EU u Srbiji: Glas građana je ključan

Izvor: TANJUG

podeli vest

Predstavnik Delegacije EU u Srbiji: Glas građana je ključan

Foto: Shutterstock.com/sashk0, ilustracija

BEOGRAD - Predstavnik Delegacije EU u Srbiji Ekmel Čizmedžioglu izjavio je danas da je u demokratskom društvu, glas građana ključan, a civilno društvo ima važnu ulogu u omogućavanju građanima da se njihov glas čuje.

On je na skupu o procesu evropskih integracija Srbije i Zapadnog Balkana, unapređenju javnih politika i jačanju kapaciteta civilnog društva na Univerzitetu u Beogradu istakao da Delegacija EU u Srbiji prepoznaje napor Srbije u unapređenju i jačanju kapaciteta civilnog sektora, kao i da Srbiju vidi kao pouzdanog partnera u zajedničkom cilju, koji je unapređenje evropske perspektive Srbije.

Ambasador Italije u Srbiji Luka Gori poručio je kako je bitno ubrzati proces integracije Srbije u EU zbog geopolitičke situacije u Evropi, usled rata u Ukrajini i stalnih tenzija između Beograda i Prištine, te da je potrebno uskladiti ekološko zakonodavstvo i politiku sa standardima EU.

Njih dvojica su naglasili da je civilno društvo naročito zaslužno što je tema zaštite životne sredine prisutna na društveno-političkoj agendi u Srbiji i podsetili su na kompleksnost Poglavlja 27 u procesu evropskih integracija kao i na važnost učešća organizacija civilnog društva u tom procesu.

Na skupu je predstavljen izveštaj trogodišnjeg projekta "Transnacionalni politički sukob u Evropi" (TraPoKo) koji je uspostavljen u okviru akcije "Mreža Žan Mone" programa Erazmus Plus čiji je cilj razvoj civilnog društva, koje doprinosi reformskim procesima i integraciji Srbije u EU, kroz saradnju organizacija civilnog društva i organa javne vlasti, i kroz rešavanje izazova u oblasti zaštite životne sredine.

Izveštaj TraPoKo prepoznaje da su u Srbiji najveći problemi manjak zakonodavstva koji se tiče zaštite životne sredine, implementacija "prljavih" tehnologija, poput uglja, privatizacija prirodnih resursa kao i manjak transparentnosti i odgovornosti od strane zakonodavnih organa.

Jelena Pešić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu iznela je zaključke izveštaja, koji glase da navedeni problemi dovode da pitanja životne sredine nemaju dovoljno odjeka među građanima, kao i da civilno društvo razvija negativne stavove prema "zelenim" zakonima EU. I

Između ostalog, dolazi do nepravilno raspoređene zakonodavne moći, i nepoverljivosti između političkih pokreta i stranaka, koja dovodi do radikalizacije narodnih inicijativa koje se bave zaštitom životne sredine, zaključeno je na diskusiji.

Navodi se da su male hidroelektrane jedan od glavnih uzroka ekoloških sukoba u Srbiji, kao i da su negativni uticaji uglavnom ograničeni na direktno zahvaćena područja.

Još jedan od fokusa rasprave bilo je zagađenje vazduha i štetni uticaj zagađenog vazduha na zdravlje građana.

Istraživanje TraPoKO pokazalo je da je Srbija na prvom mestu u Evropi po broju prevremenih smrti izazvanih zagađenjem životne sredine na 100.000 stanovnika.

Događaj je održan u prostorijama Univerziteta u Beogradu, a ogranizovao ga je Univerzitet zajedno sa OBC Transeuropa, TraPoCo Žan Monet mrežom i Centro Studi di Politika Internazionale.