Vučić: Odgovornost za tragediju u Novom Sadu mora da bude jasna i nedvosmislena
4. novembar 23:35
7. april 2023 14:02
podeli vest
BEOGRAD - Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić rekao je danas da je važno da stvaramo prijatelje i širimo taj krug prijatelja, da SAD više nego pojedine evropske države inisistiraju na sporovođenju sporazuma o ZSO, kao i da je Kancelarija za KiM već preuzela korake kako bi unapredila položaj Srba na KiM.
Đurić je, komentarišući izjavu republikanskog senatora Stivena Dejnsa koji je rekao da su sporazumi iz Brisela i Ohrida, sporazumi u pravom smeru, rekao da je značajno da stvaramo nove prijatelje i da je senator Dejns izrazio veliko poštovanje prema Srbiji.
"Veoma je značajno što stvaramo nove prijatelje, senator Dejns je prvi put na Balkanu i u regionu i u Kongresu je sada uskršnja pauza, a on je odabrao da svoje vreme sa svojom suprugom provede u našoj zemlji i to je više je od službene posete", rekao je Đurić za Tanjug i dodao je je pre mesec dana imao sastanak sa njim u Vašingtonu i da mu je pričao o Srbiji.
"Sledeće nedelje imamo gosta kongresmena Erika Svolvela koji je jedan od vodećih demokrata, senator Dejn se republikanac i trudimo se da to radimo nazavisno od partija gradeći nešto sto je novi srpski lobi u SAD-u", dodao je Đurić.
Što se tiče stavova senatora Dejnsa, Đurić ističe da bi skrenuo pažnju na to da je on na tom sastanku izrazio veliko poštovanje za to što Srbija napreduje i u ekonomiji, vodi jednu odgovornu i energetsku politiku.
"Pošto je senator Dejns član odbora za energetiku i njega posebno zanima kako se mi bavimo tim pitanje i bilo mu je impresivno što Srbija ne napušta tradicionalne izvore energije, ugalj, hidropotencijale, a istovremeno razvija savremene kapacite i obnovljive izvore energije i da smo u korak sa svetom po tom pitanju", istakao je Đurić.
On kaže da kada je KiM u pitanju i senator Dejns i jedna grupa ljudi u Vašingtonu znaju i razumeju značaj poštovanja onogo što je dogovoreno ranije.
Na pitanje da li se u Vašingtonu stvorila povoljnija klima i da li će Vašington da insistira da se primeni ono što je deo Briselskog sporazuma, da se formira Zajednica sprskih opština (ZSO), Đurić kaže da senator Dejns, kao ni kongresmen Svolve nisu deo izvršne vlasti, ali da utiču na kreiranje opšte političke klime u Vašingtonu.
Đurić je rekao da je u petak imao sastanak sa državnim savetnikom u Stejt departmentu, Derekom Šoleom i da je sastanak bio izuzetno dobar i da je on izrazuo poštovanje za doprinos koji Srbija daje kako bi se očuvali mir i stabilnost.
On ističe da je Srbija u američkoj administraciji prepoznata kao deo rešenja, dok režim premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kuritija ne samo što nema monopol na dijalog sa Amerikom, već nema ni podršku za jednostrane, destabilišuće poteze koje je preduzimao prethodnih meseci na terenu.
"Mislim da je izuzetno značajno što Amerika više nego pojedne evropske države inisistira na sporovođenju sporazuma o ZSO, da li oni fundamentalno menjaju stav prema nezavisnosti Kosova, prema svojim geopolitičkim interesima i tome šire ne, ali je veoma značajno za nas neka vrsta sprskog interesa u algoritmu jednačine njihovog pozicioniranja ovde i mi se zapravo trudimo da izgadimo spsku političku infrastrukturu u Vašingtonu", rekao je ambasador.
Đurić je rekao da se trudimo da osvežimo sliku o Srbiji u SAD-u koja postoji iz 90 tih godina.
"Od početka godine smo u ambasadi Srbije imali 15 velikih događaja, dakle od kulturnih kao što su koncerti, modne revije ili monografije, preko konferenicije srpske dijaspore koja je okupila Srbe iz 50 saveznih država i podstaka organizovanje i delovanje naših ljudi", dodao je on.
Komentarišući susret predsednika Aleksandra Vučića sa političkim predstavnicma Srba sa KiM, Đurić kaže da je Kosovo stalna tema briga i razgovora.
Dodaje da je razgovor od izuzetnog značaja za naše ljude sa KiM zato što oni podršku za svoje postojanje nalaze u Beogradu i sigurnost za svoj opstanak nalaze u stavu predsednika Vučića i njegovim delima.
Upitan koliko će moći da računaju na zaštitu, jer će na lokanim izborima koji predstoje na čelu srpskih opština biti Albanci, ambasador objašnjava da je upravo sastanak dogovor vezan zbog taktike u vezi sa tim problemom.
Đurić objašnjava da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izgradio svojim delovanjem u međunarodnoj politici jedan kredibilitet koji nadilazi funkciju koju obavlja i takođe će dati doprinos idejama i sugestijama, a i preuzima i na sebe deo odgovornosti.
Kaže da je razgovarao sa političkim predstavnicima sa KiM i da u oni spremni da zaštite poziciju srpskog naroda na KiM,
Što se tiče izbora u Srbiji Đurić kaže da se nije bavio tom temom preterano i ne bi dovodio pitanje održavanja izbora u Srbiji sa pitanjem našeg osnosa prema KiM.
"Naš odnos prema KiM nije stvar dnevne politike, već stvar razuma srca, istorije, ali i stvar budućnosti i ja verujem da je Srbija koja je jača danas u poličkom i ekonomskom smislu i takvu Srbiju je lakše predstaviti na međunarodnoj sceni, ali i biračima", dodao je Đurić.
Prema njegovim rečima puno posla je pred nama i potrebno je da se grade snažnije insistucije, da borba protiv korupcije i kriminala bude još jača i efikasnija i da pokušamo da zadržimo talenat i mlade u zemlji.
Kada se radi o izborima, zaključio je on, oni su stvar tehničke prirode i o njima će predsednik Vučić u saradnji sa drugim političkim akterima doneti odluku.
4. novembar 23:35
4. novembar 21:44
4. novembar 21:04
4. novembar 19:56
4. novembar 13:37
4. novembar 13:30
4. novembar 13:04
4. novembar 21:34
4. novembar 20:06
4. novembar 19:44
4. novembar 14:58
4. novembar 14:29
4. novembar 14:01
4. novembar 14:19
4. novembar 12:53
31. oktobar 18:31