Ministar Gašić na obeležavanju slave Manastira Vavedenje Presvete Bogorodice u Sićevu: Nastavljamo sa ulaganjima
4. decembar 17:23
19. april 2023 19:50
podeli vest
PRIŠTINA - Za Srbe na KiM, sa pasošima koje godinama izdaje Koordinaciona uprava u Beogradu, ne važi vizna liberalizacija i ne mogu u zemlje Šengen zone bez viza.
Građani Kosova i Metohije sa srpskim pasošima koje izdaje Koordinaciona uprava u Beogradu, iako Srbija ima bezvizni režim od 2009. godine, ne mogu da putuju u zemlje Šengen zone bez viza.
Evropska unija je zatražila izuzimanje od vizne liberalizacije tih građana koji žive u našoj južnoj pokrajini.
"To je birokratsko pitanje. Nažalost, 2005. godine kada je Srbija ulazila u proces vizne liberalizacije, zatraženo je da se posebnom uredbom donese odluka o formiranju Koordinacione uprave, tela koje izdaje pasoše državljanima Srbije sa prebivalištem na Kosovu i Metohiji. Tada je EU to tražila zbog, kako su oni naveli, opasnosti od ilegalne migracije, zbog toga što Srbija ne može da garantuje tačnost podataka koja se nalaze u tim ličnim dokumentima, zbog toga što nema izvršnu vlast, posebno policiju na teritoriji Kosova", kaže Milica Andrić Rakić iz NVO „Nova društvena inicijativa“, koja je radila i istraživanje na ovu temu.
Prijava prebivališta u nekom od mesta u centralnom delu Srbije je jedini način da Srbi sa Kosova i Metohije dobiju pasoš koji izdaje neka od policijskih uprava u Srbiji, pa samim tim ne bi morali u redove za vize, ali to znači da moraju i da zaista žive na prijavljenoj adresi, jer policija tri meseca to proverava.
"Kao neko ko je rođen na Kosovu i Metohji i sa rođenjem treba da stekne osnovna prava na lični dokument zagarantovan Ustavom, uskraćena sam, kao i svi Srbi koji ovde i dalje žive. Diskriminacija je nešto sa čim su se Srbi na ovim prostorima srodili. Osim što smo uskraćeni da putujemo, to sa sobom povlači i mnogo drugih stvari, mogućnost obrazovanja, lečenja, rada, turističkih putovanja, upoznavanja sa drugim kulturama i sve to u 21. veku u kolevci civilizacije zvanoj Evropa", kaže za Tanjug Milena Zdravković iz Lapljeg Sela kod Gračanice.
Posle sastanka sa Srbima i njihovim političkim predstavnicima u Raški, 13. aprila, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da od početka Briselskog dijaloga srpska strana insistira da se taj problem reši.
"To je bilo pitanje koje smo postavljali od početka i nikada nam to nisu dali, upravo zbog njihove želje da pokažu da je Kosovo suverena država, nezavisna država i zato su to odbijali, ali sada smo u okviru dijaloga već na prvoj onoj sesiji baš to pitanje pomenuli, kada su oni počeli da govore o viznoj liberalizaciji. Mislim da je gotovo nemoguće da isključe Srbe sa Kosova i Metohije, a koji ne žele da budu nečiji tuđi državljani, tako da ćemo nekakvo rešenje da tražimo i verujem da ćemo uspeti da ga nađemo“, rekao je Vučić u Raški, odgovarajući na pitanja novinara.
Dodao je da očekuje da se taj problem reši, možda do kraja godine.
Odobravanje vizne liberalizacije za građane koji imaju tzv. kosovske pasoše, ne menja status Srba koji po svoje pasoše, bilo gde da žive na Kosovu i Metohiji, moraju u Beograd.
Ako žele da putuju u zemlje Šengen zone, oni moraju u redove za vize, opet u Beograd ako putuju u one države koje nisu priznale tzv. Kosovo, a u Skoplje ili Tiranu, za one koje su priznale takozvanu kosovsku državnost.
Bez viza će, kao i u prethodnoj deceniji, moći samo u Severnu Makedoniju, Crnu Goru, Albaniju i Tursku, gde mogu i sa ličnim kartama, bilo srpskim, bilo kosovskim ili da uzmu takozvane kosovske pasoše, u kojima piše državljanstvo KOSOVAR.
4. decembar 13:08
4. decembar 12:55
4. decembar 11:53
4. decembar 11:47
4. decembar 16:12
4. decembar 16:06
4. decembar 16:02
4. decembar 17:23
4. decembar 17:04
4. decembar 16:59
4. decembar 16:44
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
4. decembar 16:44
4. decembar 16:10
4. decembar 14:25