12. decembar 2022 16:44

Zoran Milivojević: Blizu eskalacije na KiM ukoliko ne bude intervencije iz zapadnih centara

Autor: Tanjug

Izvor: TANJUG

podeli vest

Zoran Milivojević: Blizu eskalacije na KiM ukoliko ne bude intervencije iz zapadnih centara

Foto: TANJUG/TANJA VALIČ

BEOGRAD - Bivši diplomata Zoran Milivojević ocenjuje da je situacija na KiM napetija nego ikada, ne isljučuje mogućnost eskalacijeu koliko ne bude intervencije iz zapadnih centara moći i smatra da je potrebno aktivirati mehanizam Ujedinjenih nacija, odnosno rezolucija 1244 uz podsećanje da je KFOR zadužen za očuvanje mira.

"Svi koji su zabrinuti za ovo što se dešava, uključujući i nas, su s pravom zabrinuti, jer je eskalacija sasvim izvesno moguća", rekao je Milivojević za Tanjug i primetio da su Srbi nastupili odlučno da isteraju stvari na čistinu, te da nisu spremni za ustupake.

Milivojević ocenjuje da sada od Srbije ništa ne zavisi i napominje da su na redu da se izjasne, pre svega, KFOR i UNMIK, jer su oni, kako kaže, nadležni za mir i stabilnost na ovim prostorima.

"Oni imaju i mogućnost i snage da reaguju. U tom smislu srpska strana je potpuno u pravu što proziva KFOR i UNMIK, a u pravu je i što aktivira mehanizam UN, odnosno rezoluciju 1244. Mislim da su se u potpunosti stekli uslovi da se taj mehanizam aktivira i da se prozovu UN koje su nadležne", rekao je Milivojević.

On je podsetio da je Kosovo protektorat UN i da se glava 7 povelje UN odnosi na očuvanje mira, čak i uz primenu sile.

"KFOR ima pun mandat što se toga tiče koga ne koristi i u tome je problem i zbog toga smo na ivici eskalacije", rekao je Milivojević.

Kako kaže, postoje samo dve solucije, jedna je da se vratimo na teren politike i diplomatije, da Briselski sporazum bude do kraja poštovan i ispunjen u prvih šest tačaka gde je ZSO, a posle toga da se razgovara o normalizaciji, a druga je eskalacija.

"Onako kako se ponaša prištinska strana, mislim da smo blizu eskalacije, ukoliko ne bude intervencije iz zapadnih centara moći. Meni jedinu nadu uliva početak misije Vašingtona, koja počinje od danas, sa (Gabrijelom) Eskobarom. Rekao bih da Amerika daje do znanja da je malo podigla taj nivo reagovanja, jer oni jedini imaju uticaj na prištinsku stranu", rekao je Milivojević.

Što se tiče prištinske strane, ocenjuje da tu nema nikakve šanse da se očekuje bilo šta što bi išlo u korist smirivanja, dok u EU nema poverenja i smatra da njihovo posredovanje polako prerasta u neku vrstu podrške prištinskoj strani.

"EU više nije statusno neutralna i to se vidi iz postavljanja Kvinte, na primer, i iz tolerisanja svega ovoga što čak dovodi u pitanje vrednosti i standarde same EU kada je reč o vladavini prava, o demokratskim institucijama, ljudskim pravima", rekao je Milivojević.

Za mene je nesporno da su oni u ovom trenutku izgubili kredibilitet, kaže Milivojević i dodaje da je i zbog toga važno aktivirati rezoluciju 1244 - onu nadležnost i onaj mehanizam koji je suštinski nadležan za rešavanje kosovskog pitanja, ali pre svega za očuvanje mira i bezbednosti.

Komentarišući izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je rekao da će vlada u četvrtak doneti odluku o slanju zahteva KFOR-u da se obezbedi prisustvo srpskih snaga na severu KiM, Milivojević kaže da je taj zahtev osnovan, pravovaljan i neophodan.

"Srbija ni u kom slučaju ne sme da odustaje u aktiviranju rezolucije 1244, pozivanje na međunarodno pravo i na te mehanizme", rekao je Milivojević.

Odgovarajući na pitanje da li je izjava nemačke ministarke spoljnih poslova Analene Berbok, koja je ocenila da je vraćanje srpskih snaga na sever neprihvatljivo, i to pre nego što je bilo ko iz KFOR-a odgovorio - diplomatska, Milivojević kaže da mu je jako žao, ali da se vidi da je na sceni geopolitika i da se vidi odsustvo poštovanja, ne samo međunardonog prava, već i onog što je real politika.

"Naročito je za mene malo razočaravajuće pošto je u pitanju Nemačka, vodeća zemlja EU koja bi trebalo da bude motor, ne samo u ekonomskom nego i u političkom smislu, i kada je zalaganje za ovaj region. Kada je reč o Berbok, ne samo da nije diplomatska izjava, ne samo da pokazuje da politika caruje i u stavovima tih zemalja posebno Nemačke, već i da je osnovana naša sumnja da Nemačka pruža najveću podršku prištinskoj strani", rekao je Milivojević.