26. april 2023 18:11

Priština pokrenula inicijativu za pristupanje Međunarodnoj komisiji za nestala lica

Izvor: TANJUG

podeli vest

Priština pokrenula inicijativu za pristupanje Međunarodnoj komisiji za nestala lica

Foto: TANJUG/SAVA RADOVANOVIĆ, arhiva

PRIŠTINA - Predlog Zakona za ratifikaciju sporazuma o statusu i funkciji Međunarodne komisije za nestala lica sa sedištem u Hagu, usvojen je danas, na 138. sednici prištinske vlade, saopšteno je iz vladine informativne službe.

"Vlada Kosova je posvećena rasvetljavanju nestanaka osoba tokom rata i zbog toga pokrećemo procedure pristupanje Kosova Međunarodnoj komisiji za nestala lica. Ova inicijativa omogućava pojačanu regionalnu i širu saradnju u procesu rasvetljavanja sudbine i lokacije nestalih“, rekao je prištinski premijer Aljbin Kurti na današnjoj sednici vlade.

Ukoliko zakon bude usvojen u skupštini, Priština može da počne sa procedurom učlanjenja u Međunarodnu komisiju za nestala lica, osnovanu 1996. godine, a na inicijativu tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona.

Predlog je usledio nekoliko dana pre sastanka između srpskog predsednika Aleksandra Vučića i prištinskog premijera Aljbina Kurtija u Briselu, na kome je jedna od tema razgovora rešavanje problema nestalih.

Kako je saopšteno iz Evropske unije, na sastanku na najvišem nivou 2. maja ove godine, predsednik Vučić i Aljbin Kurti bi trebalo da potpišu Deklaraciju o nestalim licima, čiji su tekst usaglasili glavni pregovarači Petar petković i Besnik Bisljimi, na sastanku održanom 4. aprila.

Nekoliko dana posle tog sastanka, prištinski premijer Aljbin Kurti je izjavio da je u tekstu te Deklaracije usvojen termin „Forcibly disappeared“ ili „prisilno nestali“, dok Petar Petković tvrdi da nije prihvaćen termin koji se pominje u međunarodnoj konvenciji o nestalim osobama.

„Dodao bih samo da smo posebo vodili računa o svim terminima i nismo prihvatili termin koji se pominje u Konvenciji o nasilno nestalima, da ne bi ugrozili interese Srbije“, izjavio je tada Petković.

Iz Evropske unije nije precizirano koji je termin usvojen.

Pod izrazom „prisilni nestanak“, međunarodna konvencija podrazumeva hapšenje, pritvaranje, otmicu ili bilo koji drugi oblik lišavanja slobode pojedinaca, od strane državnih organa, kao i lica ili grupe lica, koja postupaju po ovlašćenju, uz podršku ili saglasnost države.

Na Kosovu i Metohiji se još uvek 1.600 osoba vode kao nestale, od toga više od 500 Srba.