Jelena Žarić Kovačević sa Nenadom Mitrovićem posetila Preševo i Bujanovac
7. novembar 16:37
8. maj 2023 13:17
podeli vest
BEOGRAD - Bivši ambasador Srbije u Velikoj Britaniji i Nemačkoj Ognjen Pribičević izjavio je danas da nije optimista da će uskoro doći do pregovora Rusije i Ukrajine, i ocenio da će taj rat doneti potpuno drugačiji ambijent u kome ćemo živeti i potpuno novo vreme u kome će Rusija biti izgurana iz Evrope i u potpunosti oslonjena na Kinu.
Ističe da se Rusija gura i izlazi iz Evrope i okreće ka Aziji, ne zato što ona to hoće, već zato što je Zapad tera iz Evrope.
"To prosto izgurivanje Rusije nije dobro ni za koga, ali bojim se da je to realnost u narednim decenijama kao jedna od posledica tragičnog rata koji se dešava i u tom kontekstu mislim da sve ovo nikome neće dobro doneti. Rusija ide sve više u pravcu Azije, što ona ne voli. Bez obzira na Napoleona i Hitlera, Rusi su uvek najviše voleli da sarađuju sa Francuzima i Nemcima", podvlači bivši diplomata.
Dodaje da je Rusija preblizu Kini koja na Ruse gleda kao na mlađeg brata, što Rusi nisu i što ne vole, jer ne žele da budu mlađi partner, ali nemaju izbora, dok su se između Rusije i Indije odmah pojavili problemi koje će pare da funkcionišu između te dve zemlje.
"S druge strane, vidimo da i zapadne ekonomije trpe, jer nema više jeftinih energenata. Razvoj će se usporiti i ukupno kao posledicu rata imamo da će ekonomski razvoj biti mnogo sporiji nego što je bio, što nije ni tako loše, ako budemo dovoljno pametni da rešimo najvažnije probleme", smatra Pribićević.
Što se tiče pregovora između Rusije i Ukrajine, bivši diplomata kaže da je ključni razlog što do njih nije došlo što i obe strane misle da mogu da ostvari bar deo svojih maksimalistički postavljenih ciljeva.
"Kada je u pitanju Rusija, to je da potpuno osvoji onaj deo teritorija gde većinski ili bar gde ima mnogo pripadnika ruske zajednice. Rusija to nije završila. Ona jeste osvojila jedan značajan deo teritorije, ali ona misli da ti ciljevi još nisu izvršeni, dok Ukrajina smatra da mora to da povrati. Bojim se da to nije realno ni sa jedne strane", konstatuje Pribićević.
Smatra da će Ukrajina vrlo teško moći da povrati sve što je izgubila iz dva razloga.
"Prvi je što sve više dolazi u sukob sa interesima Zapada koju to sve više košta i pitanje je koliko zapadne zemlje imaju snage, ekonomske i socijalne, i raspoloženja da se učestvuje u jednom takvom ratu. S druge strane, dolaze izbori u Americi, gde obe stranke daju podršku Ukrajini, ali republikanci kažu da je to mnogo para. Bez tih mnogo para, Ukrajina ne može da vodi rat", naglašava Pribićević.
Što se tiče Rusa, navodi, oni su svesni da svako produžavanje ratnih događaja itekako košta njenu ekonomiju, bez obzira što je nivo trpljenja njenog naroda viši.
"Rus je navikao da trpi mnogo više od Francuza ili Nemca, ali sve to ima granice. Sankcije deluju, bez obzira šta ko rekao ili što ljudi neutemeljeno pričaju. Oštetile su rusku ekonomiju, ona mora da se skroz usmerava ka Kini", ističe bivši diplomata.
Dodaje da, bez obzira koliko je porasla razmena Rusije i Kine, podaci govore da ona nije ni blizu tu da kompenzuje ono što je Rusija imala sa Evropom.
"Zato što Rusija nema šta da ponudi Kini osim energenata. Kini to treba, ali i milion drugih stvari, pre svega poluprovodnici, a Rusi ih nemaju", zaključuje Pribićević.
7. novembar 16:37
7. novembar 16:29
7. novembar 15:51
7. novembar 15:28
7. novembar 12:43
7. novembar 12:40
7. novembar 12:10
7. novembar 11:34
7. novembar 09:38
7. novembar 16:37
7. novembar 16:29
7. novembar 16:04
7. novembar 17:06
7. novembar 16:10
7. novembar 16:04
7. novembar 14:35
7. novembar 10:01
7. novembar 08:45
6. novembar 13:06
5. novembar 15:30
5. novembar 11:35
4. novembar 14:19
7. novembar 10:32
7. novembar 05:30
6. novembar 17:06