2. avgust 2023 09:09

Ministar Tomislav Žigmanov čestitao praznik Ilinden, praznik makedonske nacionalne manjine u Srbiji

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ministar Tomislav Žigmanov čestitao praznik Ilinden, praznik makedonske nacionalne manjine u Srbiji

Foto: TANJUG/Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog

BEOGRAD - Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov čestitao je danas praznik makedonske nacionalne manjine u Srbiji, Ilinden.

Proslava povodom ovog praznika biće održana u 11 časova polaganjem cveća ispred biste Goce Delčeva u dvorištu OŠ „Goce Delčev“ u Jabuci, nakon čega će biti održana i svečana sednica Nacionalnog saveta makedonske nacionalne manjine, saopštilo je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Kako je navedeno, praznik Ilinden, spomendan po julijanskom kalendaru na starozavetnog proroka svetog Iliju, ima posebno značenje u istoriji makedonskog naroda, jer istog dana proslavljaju dva velika događaja,

Prvi je sećanje na 2. avgust 1903. godine kada je u Kruševu podignut Ilindenski ustanak protiv turske uprave, a drugi je sećanje na 2. avgust 1944. godine kada je u manastiru Prohor Pčinjski održano prvo zasedanje Antifašističkog sobranja narodnog oslobođenja Makedonije.

Budući da su u vreme Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije imali status konstitutivnog naroda, status nacionalne manjine Makedonci u Srbiji su stekli donošenjem Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina iz 2002. godine, od kada ubrzano razvijaju svoju institucionalnu infrastrukturu.

Kako je navedeno, prema rezultatima popisa iz 2022. godine, u Srbiji živi 14.767 pripadnika makedonske nacionalne zajednice, i oni spadaju u grupu teritorijalno disperzovanih nacionalnih zajednica, a najviše ih živi na teritoriji grada Beograda i u Južnom Banatu, u mestima Plandište, Jabuka, Glogonj, Kačarevo i u Pančevu, gde je i sedište njihovog Nacionalnog saveta.

Osim ekonomskih migranata, najveći broj Makedonaca u Srbiju, a posebno u Vojvodinu, došao je nakon Drugog svetskog rata sa područja današnje Severne Makedonije i područja severne Grčke, odakle su proterani tokom građanskog rata.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog sa ponosom ističe da su Vlada Srbije i Pokrajinska vlada posvećeni afirmaciji vrednosti multikulturalizma, u čijoj osnovi je podrška očuvanju i razvoju nacionalne samosvojnosti svih zajednica.

Stoga će i dalje predano raditi na obezbeđivanju svih potrebnih preduslova - od primene zakona, preko materijalno-finansijskih sredstava do manjinskih senzitivnih politika, kako bi Makedonci u Srbiji uspešno nastavili da razvijaju svoje nacionalne institucije i životne perspektive pripadnika ove zajednice, navelo je Ministarstvo.