7. novembar 2023 15:02

Evropska komisija: Odnosi vlade u Prištini sa srpskom zajednicom značajno pogoršani

Izvor: TANJUG

podeli vest

Evropska komisija: Odnosi vlade u Prištini sa srpskom zajednicom značajno pogoršani

Foto: Shutterstock.com/Quinta, ilustracija

BRISEL - U izveštaju Evropske komisije za tzv. za 2023. godinu navodi se da su odnosi vlade u Prištini sa srpskom zajednicom "značajno pogoršani"," i poručuje da prioritet za obe strane treba da bude omogućavanje ekspeditivnog povratka kosovskih Srba u institucije na KiM.

Takođe, od tzv. Kosova se traži da uloži dodatne napore da izgradi poverenje sa ovom zajednicom, a navodi da dijalog sa Srbijom ostaje ključan za napredak na evropskom putu.

Ocenjuje se i da tzv. Kosovo jeste angažovano na dijalogu, ali da treba da pokaže ozbiljniju posvećenost, uloži više napora i napravi kompromise kako bi proces normalizacije odnosa krenuo napred.

Od Prištine se traži da održi obaveze u okviru dijaloga i da se posveti punoj primeni svih prethodnih sporazuma iz dijaloga i Sporazuma o putu normalizacije i njegovog Aneksa za implementaciju.

Navodi se da se od obe strane očekuje da se konstruktivnije angažuju kako bi omogućili početak pregovora o sveobuhvatnom pravno obavezujućem sporazumu o normalizaciji i pokažu fleksibilnost u cilju brzog i konkretnog napretka, prenosi Radio Slobodna Evropa.

"Normalizacija odnosa je suštinski uslov na evropskom putu obe strane i obe rizikuju da izgube važne prilike u nedostatku napretka", poručuje se ovim dokumentom.

U odlomku koji je posvećen situaciji na severu KiM navodi se da je na stanje u ovom delu Pokrajine uticalo nekoliko kriza različitog intenziteta o brojnim pitanjima, sa napadom na Policiju Kosova 24. septembra u selu Banjska kod Zvečana, a prema oceni EK radi se o "najtežoj eskalaciji u poslednjih nekoliko godina".

Dodaje se očekivanje da počinioci napada u Banjskoj budu uhapšeni i brzo privedeni pravdi, a od Srbije da u potpunosti sarađuje i preduzme sve neophodne korake u tom pogledu

U dokumentu se dodaje da izbori održani u aprilu u četiri opštine na severu KiM ne nude dugoročno političko rešenje za te opštine i poručuje da ostaje imperativ da se vrati situacija u kojoj kosovski Srbi aktivno učestvuju u lokalnoj upravi, policiji i pravosuđu na severu Kosova.

Takođe se ističe potreba za održavanjem varednih lokalnih izbora u sve četiri opštine na severu Kosova uz bezuslovno učešće kosovskih Srba.

U izveštaju se spominju i mere koje je EU uvela protiv kosovske vlade u junu ove godine uz ocenu da je ta odluka posledica nedostatka odlučnih koraka kako bi se smirile tenzije.

Bojkot poslanika Srpske liste, prema ovom dokumentu, onemogućio je donošenje zakona iz ključnih oblasti, a primećuje se da i dalje nema političkog konsenzusa za neke od ključnih reformi i zakonodavnih procesa.

U izveštaju se ocenuje da je Kosovo još u ranoj fazi razvoja pravosudnog sistema koji bi dobro funkcionisao, da je ostvaren ograničen napredak, a istu ocenu Priština je dobila i u borbi protiv korupcije koja, kako piše u dokumentu, i dalje izaziva zabrinutost.