13. maj 2024 11:15

Milovan Drecun: Prelazni period za početak primene zabrane dinara na KiM bio je fiktivan

Izvor: TANJUG

podeli vest

Milovan Drecun: Prelazni period za početak primene zabrane dinara na KiM bio je fiktivan

Foto: Tanjug TV

BEOGRAD - Bivši predsednik parlamentarnog odbora za KiM Milovan Drecun izjavio je danas da je prelazni period koji je takozvana centralna banka u Prištini odredila za početak primene uredbe o zabrani upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji, a koji je istekao u nedelju, bio fiktivan kako bi privremene prištinske institucije utišale kritike Zapada.

"Oni (Zapad) nisu osporili odluku koja je doneta. Oni su podržali pravo Prištine, odnosno tzv. centralne banke da donosi takve odluke, ali su samo tražili od Prištine da u tom prelaznom periodu objasne Srbima na Kosovo i Metohiji zašto se donosi takva mera, da pripreme Srbe za primenu te mere", rekao je Drecun.

On je izjavio da je taj prelazni period za početak primene uredbe o zabrani dinara

pokazao maksimalnu nespremnost Prištine da postigne dogovor sa Beogradom, kao i pokušaj da Srbe u južnoj srpskoj pokrajini natera da prihvate tu jednostranu odluku.

"Pitanje je kako će sankcionisati one koji eventualno budu upotrebljavali dinar kao platežno sredstvo. Očigledno će sada svi Srbi koji drže prodavnice i restorane morati da pređu na evro, u protivnom će se suočiti sa nekim kaznenim merama", naglasio je Drecun za Prvu televiziju.

Na pitanje da li se može očekivati reakcija Zapada po pitanju sankcionisanja Srba koji ne budu koristili evro, Drecun kaže da suštinske promene stava neće biti.

Kako je naveo, funkcionisanja dinara na KiM treba posmatrati kao prisustvo srpskih institucija na toj teritoriji.

"Čim je dinar prisutan, prisutna je i država Srbija", kazao je Drecun.

Istakao je da će najveći problem biti realizovanje ove odluke na severu Kosmeta, gde će se građani, prema njegovim rečima, opirati koliko god budu mogli.

"Aljbin Kurti želi da iskoristi ovu situaciju da sa Beogradom napravi neku vrstu međudržavnog sporazuma gde bi onda mogao da kaže 'Beograd nas tretira kao državu' i da dogovore između tzv. Centralne banke Kosova i Narodne banke Srbije predstavi kao neku vrstu de fakto priznanja, nešto što je za nas naravno neprihvatljivo", rekao je Drecun.

Dodaje da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti spreman da žrtvuje članstvo u Savetu Evrope zarad opstanka na vlasti.

"Njemu je prioritet da dobije još jedan mandat, a taj mandat mu najviše zavisi od onog obećanja koje je dao kada je dolazio na vlast - da neće formirati Zajednicu srpskih opština i od te veoma snažne antisrpske politike koju širi. Gotovo stvara histeriju protiv Srba u određenim trenucima i nažalost pridobija sve više mladih Albanaca za takvu politiku", kazao je Drecun.

Kurtijeva ključna zamisao je,smatra on, da ujedini tzv. Kosovo i Albaniju i da se nametne kao veliko albanski lider.

Bivši predsednik Slovenije Borut Pahor bi trebalo da ozvaniči kandidaturu za mesto specijalnog predsednika EU za dijalog Beograda i Prištine, a Drecun kaže da Pohor tvrdi da ima nove ideje za poboljšanje dijaloga koji je u zastoju.

"Pitanje je da li je to uradio na svoju ruku ili je već obavio konsultacije sa nekim vodećim državama u EU. Ako nema podršku tih vodećih država, teško da će se desiti njegov izbor, ali tek treba da vidimo", zaključio je Drecun.