13. maj 2024 12:18

Diplomata Branko Branković: Usvajanjem rezolucije podignut nivo učešća Palestine u Generalnoj skupštini UN

Izvor: TANJUG

podeli vest

Diplomata Branko Branković: Usvajanjem rezolucije podignut nivo učešća Palestine u Generalnoj skupštini UN

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD- Diplomata i nekadašnji ambasador pri UN Branko Branković izjavio je danas da je usvajanjem rezolucije na Generalnoj skupštin i 10. maja podignut nivo učešća i statusa Palestine unutar Generalne skupštine u UN, koja je do sada bila posmatrač, ali napomenuo da ona još uvek nije punopravni član zato što se čeka odluka Saveta bezbednosti UN.

Kako je objasnio za Tanjug, Palestina će imati pravo da učestvuje u radu Generalne skupštine UN, da daje predloge, amandmane, da diskutuje, ali neće imati pravo glasa jer pravo glasa može da ima samo punopravni član UN.

"Podsećam da je još 1950. godine Generalna skupština usvojila jednu rezoluciju koja se zove Ujedinjeni za mir. Zašto, 1948. godine je nastao Izrael, Palestina nije formirana, 1949. je Mao Cedung u Kini napravio revoluciju, 1950. je počeo Korejski rat i SB je bio blokiran. Onda je Generalna skupština usvojila rezoluciju da kad god je SB blokiran, ona stavi na dnevni red sva pitanja mira i međunarodne bezbednosti pod firmom Ujedinjeni za mir", naveo je on.

Branković kaže da on lično ovu rezoluciju vidi kao jednu vrstu Ujedinjenih za mir zato što je na Bliskom istoku sve kompletno blokirano i SAF ne dozvoljavaju da se zaustavi ovaj rat, kao ni punopravno članstvo Palestine u UN.

Zbog toga je, dodaje on, Generalna skupština UN sa 143 za, devet protiv i 23 uzdržanih usvojila da se podiže nivo Palestine što znači da od sada Palestina više neće sedeti iza table "posmatrač", nego će doći na mesto ostalih članica UN.

"U toj celoj stvari napravljen je presedan, ali je kroz to Ujedinjeni za mir Generalna skupština u stvari pokazala da se ne slaže sa blokiranjem bilo kakve situacije koja ugrožava mir i međunarodnu bezbednost. Zato je donela takvu odluku jer svako telo UN je 'gospodar svoje procedure' i može da podigne status, izbaci i primi", rekao je Branković.

Kada je reč o usvajanju predloga amandmana na rezoluciju o Srebrenici u Vladi Crne Gore, u kojima se navodi da je odgovornost za zločine isključivo individualna i da ne može targetirati narod ili države, Branković je napomenuo da to nisu crnogorski amandmani već da su to napravili Amerikanci i dali Crnogorcima da ih prezentiraju kao svoje amandmane, što je dodaje on potvrđeno u Njujorku.

"Amandmani pobuđuju pažnju, nisu da se tako lako odbace. Jedan amandman govori o tome da se taj zločin individualizuje, a druga je da se jača Dejtonski sporazum. To su ozbiljni amandmani, ali oni ne mogu da poprave osnovnu stvar. Postoji operativni deo u kojem i dalje ostaje da treba jedan dan u godini usvojiti kao dan sećanja na Srebrenicu", rekao je Branković.

Kako je naveo, genocid u Srebrenici se nije dogodio što su potvrdili i veliki znalci kao što je Efraim Zurof koji je jasno rekao da je u Srebrenici bilo zločina, ali ne i genocida jer je za genocid najvažnije da je, po kovenciji o genocidu, bila namera da se jedan narod uništi što se u Srebrenici nije dogodilo.

"Možda će rezolucija biti ponovo odložena iz mnogih razloga, jer ovi koji su predložili tu rezoluciju sada sabiraju koliko imaju za koliko protiv i očigledno je da je i naša akcija u Njujorku uzdrmala sve, pa su dobili tačno šta je i kako je bilo. Zašto nije dan za Jasenovac ili bilo koje ogromnom stratiše i to onih Nemaca koji su predložili tu rezoluciju, što je vrhunac svetske hipokrizije", istakao je Branković.

Komentarišući najavu ministra spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića da će tražiti nadoknadu ratne štete, kao i obnovu revizije presude stalnog Međunarodnog krivičnog suda u Hagu po kojoj Srbija nije kriva za zločin u Srebrenici, Branković je rekao da Sarajevo može da traži šta god hoće ali da to ne može da dobije jer je potrebna saglasnost sva tri naroda, odnosno tri člana predsedništva, a toga nema.

Smatra da je to veliki pritisak onih koji su predložili rezoluciju o Srebrenici na Srbiju, jer su izgubili sve što su mogli u Ukrajini, i sada pokušavaju nešto da vrate što se vratiti ne može jer, prema njegovim rečima, dosadašnji međunarodni poredak više ne postoji već se stvara novi koji ima druge postulate.

"Ne zaboravite, velike sile ne gase žarišta, oni ih otvaraju kad im treba i zbog toga se sada odjednom Srebrenica javlja, pa odjednom Kosovo da ide u Savet Evrope. Od tih bosansnskih zahteva, to je samo jedna očaj onih koji ne mogu ništa da urade", ocenio je Branković.