26. novembar 2024 16:09
Parlamentarna skupština NATO usvojila rezoluciju o Ukrajini: Rakete srednjeg dometa i dozvola gađanja Rusije
podeli vest
BEOGRAD - Parlamentarna skupština NATO-a usvojila je nekoliko rezoluciju o pomoći Ukrajini kojom se pozivaju vlade NATO zemalja da Kijevu obezbede rakete srednjeg dometa, kao i da budu ukinute neke od restrikcija po pitanju gađanja vojnih ciljeva na ruskoj teritoriji NATO oružjem.
"NATO će održati i povećati vojnu, finansijsku i humanitarnu podršku Ukrajini obezbeđivanjem blagovremenog snabdevanja municijom i naprednim sistemima naoružanja, uključujući sisteme protivvazdušne odbrane, precizno oružje dugog dometa i višenamenske lovce", navodi se u razoluciji objavljenoj na sajtu Alijanse.
Ističe se i da treba obezbediti minimalno osnovno finansiranje od 40 milijardi evra tokom sledeće godine, kao i da treba podržati napore Kijeva "kako je to izraženo u ukrajinskoj formuli mira i planu pobede", da postigne pravedan i trajni mir.
U rezoluciji se kaže i da treba ostati pri principu "ništa o Ukrajini bez Ukrajine".
Poziva se na inteziviranje političkih i praktičnih napora da se pomogne Ukrajini da dobije poziv u NATO i postane 33. članica bloka što je pre moguće.
U dokumentu se naglašava da Rusija ostaje "najznačajnija i direktna pretnja bezbednosti saveznika i ova pretnja će se nastaviti dugoročno".
"NATO mora da razvije zajednički strateški pristup Rusiji do sledećeg samita u Holandiji, fokusirajući se na potpunu pripremu Alijanse da obuzda i suprotstavi se neprijateljskoj Rusiji", navodi se u rezoluciji.
Takođe se naglašava da Kina "predstavlja višestruke i sistemske izazove evroatlantskoj bezbednosti, interesima i vrednostima i međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima".
Alijansa je Kinu nazvala odlučujućim saučesnikom u "agresivnom ratu Rusije protiv Ukrajine".
"NATO mora da odvrati od neprijateljskih akcija Rusiju na svim frontovima... istovremeno podržavajući napore da se smanji sposobnost Moskve da vodi agresivne ratove, posebno priznavanjem prava Ukrajine da udara po legitimnim vojnim ciljevima na teritoriji agresora u skladu sa principom samoodbrane koji je utvrđen u članu 51. Povelje UN", navodi se u rezoluciji.