25. januar 2025 11:48
AP: Išiba neće učestvovati na samitu potpisnika sporazuma UN o zabrani nuklearnog oružja
podeli vest
TOKIO - Japanski premijer Šigeru Išiba planira da preskoči konvenciju država potpisnica sporazuma UN o zabrani nuklearnog oružja koja će biti održana u Njujorku u martu, preneo je danas AP, pozivajući se na vladine izvore u Tokiju.
Japansko udruženje preživelih Nihon Hidankjo koje je dobilo prošlogodišnju Nobelovu nagradu za mir, ali je i koalicioni partner vladajuće Liberalno-demokratske partije Komeito, prethodno je pozvala premijera da učestvuje na konvenciji kao posmatrač.
Lider Komeita Tecuo Saito, gradonačelnik Hirošime Kazumi Macui i gradonačelnik Nagasakija Širo Suzuki takođe su uputili sličan zahtev, pre obeležavanja 80. godišnjice napada SAD na Japan nuklearnim bombama kasnije ove godine.
Išiba, koji je postao premijer u oktobru, i dalje je oprezan u pogledu učešća na trećem skupu potpisnika Ugovora UN o zabrani nuklearnog oružja, piše AP.
Japan nije država članica međunarodnog sporazuma koji je stupio na snagu 2021. godine i preskočio je prva dva sastanka, a sve zemlje koje su ugovorom označene kao države nuklearnog oružja takođe nisu bile prisutne.
Premijer smatra da Japan, koji se oslanja na nuklearno odvraćanje koje pružaju Sjedinjene Države, treba da zauzme realan pristup ostvarenju sveta bez nuklearnog oružja, rekli su izvori.
''To je veoma žalosno. Bila bi to najbolja prilika da se to učini sada, ali (vlada) možda procenjuje američki stav“, rekao je Terumi Tanaka, kopredsedavajući Nihon Hidankjoa.
Išiba je prethodno istakao važnost nuklearnog odvraćanja pred nuklearnim pretnjama iz Severne Koreje, Kine i Rusije, a oslanja se na nuklearne snage SAD, navodi američka agencija.
Japan ima za cilj da deluje kao most između nuklearnih sila i onih bez nuklearnog oružja i podržao je Ugovor o neširenju nuklearnog oružja, što takođe podržavaju Sjedinjene Države.
SAD su bacile atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki, na samom kraju Drugog svetskog rata, 1945. godine, i ubile oko 214.000 ljudi, dok se preživeli dugo suočavali sa fizičkim i mentalnim posledicama.