26. mart 2025 16:49
Direktorka obaveštajnih službi SAD: Nije objavljena nikakva poverljiva informacija
podeli vest

Foto: AP Photo/J. Scott Applewhite
VAŠINGTON - Direktorka američke Nacionalne obaveštajne službe Tulsi Gabard izjavila je danas da u grupi za ćaskanje američkih zvaničnika u koju je slučajno dodat i novinar lista "Atlantik" nije podeljena nikakva poverljiva informacija, kao ni bilo kakav izvor, lokacija, metoda ili ratni plan, preneo je Blumberg.
''Razgovor je bio iskren i osetljiv, ali kao što su predsednik (SAD Donald Tramp) i savetnik za nacionalnu bezbednost (Majkl Volc) izjavili, nisu bile podeljene nikakve poverljive informacije'', rekla je Gabard tokom saslušanja pred Komisijom za obaveštajne poslove Predstavničkog doma američkog Kongresa.
Ona je navela da nije bila direktno uključena u tu "sobu za ćaskanje" na mreži Signal i dodala da ministar odbrane Pit Hegset ima pravo da neke podatke proglasi poverljivim.
Galerija
Pored Gabard, na saslušanju pred Komisijom svedočili su i direktor CIA Džon Retklif, direktor FBI Keš Patel, generalni direktor Agencije za nacionalnu bezbednost Timoti Ho, kao i direktor obaveštajne agencije za odbranu general-potpukovnik Džefri Kruz.
Do saslušanja je došlo nakon što je američki list "Atlantik" ranije danas objavio nove snimke ekrana sa grupne konverzacije visokih američkih zvaničnika o planovima za napad na jemenske Hute, čime je opovrgnuta tvrdnja zvaničnika administracije da se o ratnim planovima SAD nije razgovaralo u grupi za ćaskanje u koju je nenamerno dodat glavni urednik lista Džefri Goldberg.
U objavljenim snimcima navode se detalji američkog bombardovanja Jemena i lansiranja dronova, kao i informacije o ciljanju napada, uključujući opise vremenskih uslova.
Istovremeno, skrinšotovi pokazuju neslaganje američkog potpredsednika Džeja Di Vensa i ministra odbrane Pita Hegseta o tome da li bi napadi na Jemen trebalo da budu odloženi za mesec dana.
Vens je izrazio zabrinutost zbog toga što 40 odsto evropske trgovine prolazi kroz Suecki kanal, u poređenju sa samo tri odsto američke.
Oni su rekli i da su nezadovoljni time što Evropa navodno iskorišćava SAD, nazivajući to ''patetičnim'', ali su napomenuli da je neophodno što manje oštetiti evropsku ekonomiju zbog neophodnosti da EU poveća ulaganje u odbranu.
Američki zvaničnici su, takođe, istakli potrebu da se umanji šteta napada na Hute po saudijsku naftu.
Zvaničnici, uključujući Trampa su, nakon curenja informacija, rekli da u četu nisu bili podeljeni osetljivi podaci, a savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc preuzeo je odgovornost za incident.
Goldberg je rekao da je 13. marta preko aplikacije za razmenu poruka pozvan da se pridruži grupi pod nazivom "Huti, mala grupa", a zvaničnici SAD su u ponedeljak otkrili da je urednik "Atlantika" dodat "greškom" u grupu na Signalu.