7. april 2025 14:41
Euraktiv: Nema pravnog plana za milione ukrajinskih izbeglica u EU nakon primirja
podeli vest

Foto: Shutterstock.com/Michele Ursi, ilustracija
BRISEL - Pravni status miliona ukrajinskih izbeglica u Evropskoj uniji mogao bi biti ugrožen pošto ne postoji jasan plan da im se dozvoli da ostanu u EU nakon što bude postignuto primirje Ukrajine i Rusije, piše danas Euraktiv.
Kako se navodi, od ruskog napada na Ukrajinu u februaru 2022, Direktiva o privremenoj zaštiti EU (TPD) predstavljala je legalni spas za skoro 4,3 miliona ukrajinskih izbeglica, jer su na osnovu nje u zemljama EU dobijali pravo na boravak i posao.
Najveći broj izbeglica nastanio se pri tom u Nemačkoj, Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj.
Najnovija istraživanja UN pokazala su da broj ukrajinskih izbeglica koje planiraju da se vrate u Ukrajinu opada, pa je tako u 2024. pao na 65 odsto, sa 77 posto godinu dana ranije.
Kako piše Euraktiv, ako bi bilo postignuto primirje, to bi moglo preko noći promeniti situaciju, a zemlje EU u kojima borave izbeglice trebalo bi da odluče da li će im ukinuti zaštitu, založiti se za njihovu integraciju, ili ih podstaći da se vrate u Ukrajinu.
Vlade zemalja EU prošle godine su se dogovorile da produže Direktivu TPD do marta 2026, uz mogućnost da bude prolongirana za još godinu dana.
Zvaničnica evropskog instituta za migracionu politiku, Jasmin Slotjes, izjavila je da bi program TPD mogao ponovo biti produžen, ali je dodala da njegov privremeni karakter stvara probleme Ukrajincima.
"Ako imate legalni status koji traje samo godinu dana, uz neizvesnost da li će biti produžen, onda vam je teško da dobijete ugovor za posao ili zakup stana", ukazala je ona.
Nivo zaštite izbeglica varira od zemlje do zemlje, a Evropska komisija je saopštila da je počela da razmatra naredne korake o tome da li će im produžiti privremenu zaštitu i pomoći im oko njihovog budućeg statusa.
Kako saznaje Euraktiv, Savet EU bi trebalo da o ovom pitanju raspravlja na narednom sastanku u junu.
Češki ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan potvrdio je da ta zemlja, zajedno sa Nemačkom i EK, aktivno radi na nalaženju zajedničkog odgovora na ovaj problem.
Kako je navela portparolka češkog ministarstva unutrašnjih poslova, Hana Mala, za bilo kakvu odluku o okončanju privremene zaštite ukrajinskih izbeglica biće potreban dogovor svih članica EU.
Neke zemlje ne čekaju na odluku Brisela, pa su u međuvremenu pokrenule akcije da na duži rok reše status izbeglica, rekla je Slotjes.
Tako će Poljska uskoro ponuditi status trogodišnje boravišne dozvole Ukrajincima koji su bili zaštićeni neprekidno najmanje godinu dana na osnovu directive TPD.
Slične akcije planiraju i Češka, Slovačka, Estonija, Nemačka i još neke zemlje.