18. decembar 2023 17:22

Evropska komisija: Zemlje EU ne ispunjavaju osnovne ciljeve u borbi protiv klimatskih promena

Izvor: TANJUG

podeli vest

Evropska komisija: Zemlje EU ne ispunjavaju osnovne ciljeve u borbi protiv klimatskih promena

Foto: Shutterstock.com/artjazz, ilustracija

BRISEL - Zemlje EU ne ispunjavaju svoje osnovne ciljeve u borbi protiv klimatskih promena i bez snažnije strategije za smanjenje emisije štetnih gasova rizikuju da ne ostvare zadati cilj Unije, saopštila je danas Evropska komisija (EK).

Na osnovu procene klimatskih planova zemalja članica EU, EK je navela da bi te mere ukupno trebalo da smanje emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte za 51 odsto do 2030. godine, što je manje od pravno obavezujućeg cilja Unije za smanjenje emisija od 55 odsto.

EK ističe da se zemlje EU uglavnom kreću u pravom smeru jer emisije štetnih gasova opadaju od 1990. godine, a povećano je korišćenje obnovljivih izvora energije, preneo je Rojters.

EK ukazuje da se ni jedan ni drugi proces ne dešavaju dovoljno brzo da bi bili ispunjeni ciljevi EU u borbi protiv klimatskih promena.

Komisija ističe da su sve zemlje EU počele da smanjuju upotrebu fosilnih goriva, ali da pojedine od njih to čine presporo, dok mnoge nastavljaju da subvencionišu fosilna goriva.

"Subvencije za fosilna goriva ostaju glavna prepreka za tranziciju ka obnovljivim izvorima energije i koče klimatske ciljeve EU", ukazuje EK.

Pojedine zemlje, uključujući Nemačku i Rumuniju, planiraju da nastave da koriste ugalj nakon 2030. godine.

Prema sadašnjim planovima zemalja članica, EU bi do 2030. godine mogla da dobija 39,3 odsto energije iz obnovljivih izvora, što je veliki skok u odnosu na 22,5 odsto udela koji je zabeležen prošle godine.

Međutim, to bi i dalje bilo ispod cilja EU od 42,5 odsto do 2030. godine.

Procena EK je obuhvatila planove 21 zemlje članice EU, a Austrija, Bugarska i Poljska nisu podnele plan, dok su Belgija, Irska i Letonija to kasno učinile.

Konačni planovi treba da budu podneti do roka u junu 2024.

Sagorevanje fosilnih goriva je glavni izvor gasova koji izazivaju efekat staklene bašte u Evropi, kao i globalno.

Članice EU i gotovo 100 drugih zemalja želele su da se postigne globalni dogovor o "postupnom ukidanju" fosilnih goriva na samitu COP28 u Dubaiju ovoga meseca, ali je usvojeno kompromisno rešenje o prelasku sa fosilnih na druge izvore energije.