24. april 2024 17:52

SAD: Bajden potpisao zakon o američkoj pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu

Izvor: TANJUG

podeli vest

SAD: Bajden potpisao zakon o američkoj pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu

Foto: AP Photo/Evan Vucci

VAŠINGTON - Američki predsednik Džozef Bajden potpisao je danas zakon o paketu vojne pomoći za Ukrajinu, Izrael i kineski region Tajvan vredan 95 milijardi dolara, potvrdila je Bela kuća, navodeći da Bajdenov potpis označava "kraj duge i bolne borbe sa republikancima u Kongresu oko preko potrebne pomoći Ukrajini".

Međutim, američki mediji ocenjuju da je zbog odugovlačenja procesa usvajanja nacrta zakona o paketu vojne pomoći od strane republikanaca u Predstavničkom domu Kongresa već učinjena značajna šteta naporima Bajdenove administracije da pomogne da se Ukrajina odupre vojnom pritisku Rusije, prenosi AP uz ocenu da je uprkos usvajanju paketa vojne pomoći, malo verovatno da će se Ukrajina odmah oporaviti nakon višemesečnih neuspeha na bojnom polju.

Bajden je rekao da će slanje prvog paketa vojne pomoći početi za nekoliko sati, a očekuje se da će u Ukrajinu biti poslati PVO sisitemi, artiljerijske granate, oklopna vozila i drugo oružje.

Ipak, dugoročno ostaje neizvesno da li Ukrajina, posle višemesečnih gubitaka na frontu u istočnoj Ukrajini i pretrpljene ogromne štete na infrastrukturi, može da napravi dovoljan napredak pre nego što iskoristi najnoviju američku pomoć.

"To ne ide u prilog Ukrajincima, ni u Donbasu, ni u drugim delovima zemlje. Ukrajina je doživela neuspehe, a Putin misli da može da igra na kartu vremena, tako da moramo da pokušamo da nadoknadimo deo tog vremena", izjavio je savetnik za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi.

Predsedavajući Predstavničkog doma Kongresa Majk Džonson mesecima je odlagao glasanje na predlog zakona o vojnoj pomoći jer je krajnje desničarska frakcija njegove stranke, uključujući poslanike Mardžori Tejlor Grin iz Džordžije i Tomasa Mesija iz Kentakija, zapretila da će pokrenuti proceduru za opoziv Džonsona ukoliko dozvoli da se glasa o pomoći Ukrajini, a te pretnje postoje i dalje.

Lider manjine u Senatu, demokrata Mič Mekonel sugerisao je da bi ovo odlugovlačenje republikanaca moglo imati trajni uticaj na nadanja Ukrajine da će dobiti rat.

"Nemojte pogrešiti: kašnjenje u obezbeđivanju oružja Ukrajini za odbranu je povećalo izglede za poraz od ruske agresije. Odugovlačenje i oklevanje su pogoršali izazove sa kojima se suočavamo", rekao je Mekonel.

Bivši predsednik SAD i aktuelni predsednički kandidat republikanaca Donald Tramp, ocenio je ranije da evropski saveznici nisu učinili dovoljno za Ukrajinu.

Iako nije pristao da podrži dodatnu pomoć za Ukrajinu, Trampov stav se promenio poslednjih dana jer je priznao da je opstanak Ukrajine važan za Sjedinjene Američke Države.