Ana Brnabić: Hrvatska ne može da se pomiri s tim da Srbija brže ekonomski napreduje
25. decembar 09:22
23. maj 2024 20:55
podeli vest
NJUJORK - Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da je jedan od najvažnijih rezultata današnjeg glasanja u Ujedinjenim nacijama o rezoluciji o Srebrenici to što će "svako ko bude hteo da ide protiv Srbije morati dva puta da razmisli".
"Mi smo na najgoroj temi, na temi koja je najosetljivija, najteža za objasniti i obrazložiti, uspeli da imamo 107 zemalja koje nisu bile protiv nas. Nama je široko polje da razgovaramo i o našim interesima kad je reč o Kosovu i Metohiji i o mnogim drugim stvarima. I prijateljstva koja smo stekli u ovoj borbi, mi ćemo pažljivo čuvati i negovati", rekao je Đurić posle sednice Generalne skupštine UN na kojoj je usvojen nacrt rezolucije o Srebrenici.
On je tako odgovorio na pitanje novinara hoće li Srbija opet biti pokazni primer u UN i poručio da će Srbija nastaviti da jača i snaži i širi svoju diplomatiju, da unapređuje institucije i da stvara sistem na koji Srbija može da se osloni.
Naveo je da je predsednik Vučić svojim vezama uradio ogroman deo posla danas, objašnjavajući da su mnogi svetski lideri zbog ličnih odnosa sa njim prelomili da ne podlegnu pritiscima sile.
"Tako da ćemo sav taj politički kapital koji imamo nastaviti da uvećavamo u vremenima koja dolaze. Veoma sam srećan što su UN rekle kolektivno 'ne' diktatu. Bez obzira na to kakav je nominalan rezultat, jasna većina nije ovo podržala. A važno je da pošaljemo i poruku da smo mi zemlja mira, zemlja koja poštuje i svoje građane drugih nacionalnosti i veroispovesti, to se nikada nije dovodilo u pitanje", istakao je Đurić.
Dodao je da se nikada nije dovodio u pitanje ni odnos Srbije prema svim žrtvama, ali je, kako je istakao, Srbija poručila da se ne sme praviti hijerarhija među žrtvama i da se celom jednom narodu stavi žig genocida i sramote jednak sa holokaustom.
"Mislim da smo u tome danas uspeli, ovo otvara veliki prostor da se u četiri petine čovečanstva ovo ne tretira na način na koji su zamislili tvorci rezolucije", zaključio je Đurić.
Istakao je da nije lako kada našu zemlju i narod pokušavaju da obeleže kao genocidne, oni koji su i sami toliko zla na našim prostorima naneli.
"Ova rezolucija, kao što je predsednik Vučić u svom obraćanju izneo, dublje deli naš region. Ova rezolucija ne odgovara na pitanja, zašto oni koji su je podneli moraju da koriste toliku silu i toliki pritisak da bi je izneli. Ne odgovara na pitanja zašto sada?", ukazao je Đurić.
Dodao je da rezolucija ne odgovara na pitanje zašto u njoj nisu obeležene i druge žrtve, zašto se pravi hijerarhija žrtava i kome trebaju podele među narodima na Balkanu.
"Oni koji su nameravali da ovu rezoluciju usvoje konsenzusom, da Srbija bude stavljena u isti rang sa holokaustom, sa genocidom u Ruandi, suočili su se sa odlučnim "ne" država poput Kine, poput Brazila, Meksika, Ruske Federacije, Belorusije..", poručio je Đurić.
Prema njegovim rečima, istorijski uspeh naše zemlje pokazao je da Srbija u svetu ima i prijatelje, ima i one koji je razumeju, ali ima i one koji su na ovoj istorijskoj raskrsnici krenuli drugim putem.
"I jedno i drugo mi ćemo pamtiti i vrednovati u godinama koje dolaze. Baš kao što verujem da će i odlučnost predsednika Vučića da ogoli nasilje nad jednim brojem država, koje su bukvalno bile izložene ucenama najstrašnije vrste, vezano za izjašnjavanje o ovoj rezoluciji, ostati upisane u anale", naveo je Đurić.
Na pitanje da li rezolucija može da doprinese još većim tenzijama u regionu i da prokomentariše poruke o donošenju rezolucije koje su upućene iz BiH, Đurić je ocenio da je veliki broj Bošnjaka takođe zabrinut zbog načina na koji ova rezolucija neodgovorno pokušava da stvori podele među narodima.
"Srbija se boreći protiv ove rezolucije borila za stabilnost, borila za dobre odnose među narodima u našem regionu. Zamislite taj suživot, u kome jedan narod treba da nosi žig i stigmu genocidnog naroda i da bude večito moralno inferioran u odnosu na drugi narod. A znamo da je u BiH bilo preko 100.000 žrtava na svim stranama", rekao je Đurić i upitao kome je trebalo da ponovo otvara stare rane na Balkanu.
Na pitanje da li isto kao i ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzja smatra da je ovo za sponzore i kosponzore rezolucije pirova pobeda, Đurić je istakao ovo definitivno nije pobeda onih koji su nameravali da Srbiji stave žig.
"Kako možemo govoriti o njihovoj pobedi, ako četiri petine čovečanstva živi u zemljama koje nisu priznale taj pokušaj nametanja genocidnog žiga Srbima. Kako moguće da oni proglase pobedu, ako 56,5 odsto zemalja to nije podržalo? Oni su ovime moralno bankrotirali, predlagači rezolucije o Srebrenici su danas u Ujedinjenim nacijama doživeli potpuni moralni bankrot. Ova rezolucija doživela je fijasko, a otpor koji je Srbija pružila biće upisan u anale i to je ono što je činjenica", poručio je Đurić.
Ocenio je da se nikada do sada nije desilo da jedna rezolucija na temu genocida bude na ovaj način osporena, sa ozbiljnim argumentima i zbog toga što je, prema njegovim rečima, neizbalansirana.
25. decembar 09:22
25. decembar 08:25
25. decembar 06:33
24. decembar 15:29
24. decembar 14:24
24. decembar 14:16
25. decembar 09:10
25. decembar 07:18
24. decembar 18:02
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
24. decembar 15:01
24. decembar 13:55
24. decembar 13:49
25. decembar 08:54
25. decembar 06:10
24. decembar 16:06
22. decembar 17:20
21. decembar 19:19
21. decembar 14:59