Počeli konkursi za upis u vrtiće, u 28 lokalnih samouprava dostupna usluga e-Vrtić
4. februar 09:09
12. jul 2024 10:40
podeli vest
Foto: AP Photo/Matt Rourke
VAŠINGTON - Lideri SAD i još 20 zemalja, zajedno sa predsednikom Ukrajine i predsednicima Evropskog saveta i Evropske komisije, potpisali su na samitu NATO u Vašingtonu sporazum o Ukrajini kako bi, kako su naveli, koordinisali i ubrzali kolektivne napore usmerene na ispunjavanje sveobuhvatnih potreba Ukrajine u oblasti bezbednosti.
"Ovim sporazumom izjavljujemo našu trajnu nameru i posvećenost da osiguramo da Ukrajina može uspešno da danas brani svoju slobodu, nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet i da odvrati akte agresije u budućnosti", poručili su potpisnici.
Kako se navodi u saopštenju objavljenom na sajtu Evropske komisije, kako bi ispunili ove ciljeve, oni su se obavezali da će podržati neposredne odbrambene i bezbednosne potrebe Ukrajine, uključujući kroz kontinuirano pružanje bezbednosne pomoći i obuke, savremene vojne opreme i odbrambene industrije i neophodne ekonomske podrške, radeći na bilateralnoj osnovi i kroz postojeće multilateralne mehanizme.
Kao druga obaveza navodi se da će ubrzati napore za izgradnju budućih snaga Ukrajine koje će održavati pouzdanu odbranu i sposobnost odvraćanja.
Uz to, kao poslednju obavezu potpisnici su naveli da će se, u slučaju budućeg oružanog napada Rusije na Ukrajinu, nakon završetka trenutnih neprijateljstava, brzo i kolektivno okupiti na najvišem nivou kako bi odredili odgovarajuće naredne korake za podršku Ukrajini "dok ona ostvaruje svoje pravo na samoodbranu kao što je sadržano u članu 51 Povelje UN, uključujući pružanje brze i stalne bezbednosne pomoći i nametanje ekonomskih i drugih troškova Rusiji".
Sporazum su potpisali lideri SAD, Belgije, Kanade, Danske, Estonije, Finske, Francuske, Nemačke, Islanda, Italije, Japana, Letonije, Litvanije, Luksemburga, Holandije, Norveške, Poljske, Portugalije, Španije, Švedske i Velike Britanije, zajedno sa predsednikom Evropskog saveta, predsednikom Evropske komisije i predsednikom Ukrajine.
Oni su istovremeno potvrdili da je "bezbednost Ukrajine sastavni deo bezbednosti evroatlantskog regiona i šire" i da nameravaju da podrže Ukrajinu dok ne pobedi Rusiju i pohvalili bezbednosne sporazume i aranžmane koje je sa Ukrajinom finaliziralo 20 zemalja i EU u okviru Zajedničke deklaracije o podršci Ukrajini objavljene u Vilnjusu 2023. godine.
Istakli su i svoju nepokolebljivu posvećenost slobodnoj, nezavisnoj, demokratskoj i suverenoj Ukrajini koja je sposobna da se brani i odvrati od buduće agresije, i potvrdili suvereno pravo Ukrajine da bira sopstvene bezbednosne aranžmane, kao i političke, društvene, ekonomske i kulturne sisteme.
Ocenili su i da napad Rusije na Ukrajinu predstavlja pretnju međunarodnom miru i bezbednosti i "flagrantno kršenje međunarodnog prava" i prepoznali posvećenost Ukrajine sprovođenju reformi.
Lideri su poručili da nameravaju da poštuju obaveze iz sporazuma sa nepokolebljivom odlučnošću, "koristeći multilateralnu bezbednosnu arhitekturu koja podržava Ukrajinu, u skladu sa našim nacionalnim zakonima i bezbednosnim i odbrambenim politikama".
Potpisnici planiraju da unaprede ove obaveze, "dok Ukrajina nastavlja svoj put ka budućem članstvu u EU, NATO i široj evroatlantskoj zajednici".
"Druge zemlje koje žele da doprinesu ovim naporima usmerenim na obezbeđivanje slobodne, demokratske, nezavisne i suverene Ukrajine mogu da se pridruže ovom dogovoru nakon zaključivanja bilateralnog bezbednosnog sporazuma ili aranžamana sa Ukrajinom", poručuje se u saopštenju.
4. februar 09:09
4. februar 08:13
4. februar 06:26
4. februar 05:40
3. februar 19:22
3. februar 18:34
3. februar 18:24
3. februar 17:28
3. februar 16:31
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
3. februar 20:41
3. februar 09:35
2. februar 17:55
2. februar 07:52