29. novembar 2022 13:44
Mihailo Jovanović: "Cisko" je jedan od najvažnijih partnera u tehnološkom napretku Srbije
podeli vest
BEOGRAD - Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović rekao je danas da je tokom prethodnih 20 godina poslovanja u Srbiji američka tehnološka kompanija "Cisko" (CISCO) bila važan partner i podrška vladi u želji da Srbija prednjači u primeni novih tehnologija.
Dodao je da očekuje kako će u narednom periodu to partnerstvo doprineti pozicioniranju naše zemlje kao jedne od vodećih u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) u ovom delu Evrope.
Galerija
"Vaše poslovanje u našoj zemlji je jasan signal da je Srbija respektabilna zemlja u IKT-u. U našoj dosadašnjoj saradnji ste uvek pomerali granice inovativnosti, sigurnosti i kvaliteta. Svedoci ste brojnih pozitivnih promena u našem drustvu do kojih je došlo zahvaljujući politici naše vlade i premijerke Ane Brnabić, a mnogo od toga smo zajedno uradili", rekao je Jovanović na otvaranju "Ciskove" konferencije "Together Ahead".
Ministar je istakao da je IKT sektor Srbije postao najvažnije izvozna grana privrede, koja je ove godine u odnosu na 2021. zabeležila rast do 40 procenata, sa 2,9 milijardi evra izvoza.
"Očekujemo da će 2030. godine izvoz ovog sektora dostići 10 milijardi evra. IKT je postao generator polovine novih radnih mesta 2021. godine i sada imamo 95.500 zaposlenih u tom sekotru, a Srbija je imala jednu od najvećih stopa rasta IKT-a u Evropi", rekao je Jovanović.
Ministar je naglasio da je u toku realizacija projekta izgradnje širokopojasnog interneta, koji će obuhvatiti seoska područja Srbije i da će do kraja godine, uz podršku "Ciska" biti završeno umrežavanja osnovnih i srednjih škola kroz zajednički projekat "Povezane škole", koji će koristiti više od 700.000 nastavnika i učenika.
"Izuzetno ceneći vaš doprinos i renome u Srbiji, očekujem da nam i narednih 20 godina bude bar pođednako uspešno kao prvih 20, u cilju pozicioniranja naše zemlje kao jedne od vodećih u IKT oblasti u ovom delu Evrope", poručio je Jovanović.
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil primetio je da je saradnja "Ciska" i države "srećan brak" i da je Srbija postala lider u primeni novih tehnologija.
"Na mnogo načina 'Cisko' je pomogao da se Srbija modernizuje. Tehnološke kompanije moraju biti centar našeg razvoja, a u tom smislu 'Cisko' prednjači. To je kompanija koja je među prvima prihvatila izazov da pomogne Srbiji u razvoju. Danas mnoge kompanije in SAD-a, uključujući i one iz Kalifornije, dolaze da pomognu u zelenoj tranziciji Srbije. Jasno se vidi da su SAD posvećene tome da budu vodeći partner Srbije", naveo je Hil.
On je rekao i da je "Cisko" svestan da je neophodno da društvu donese mudrost, tehnologiju i znanje i kao primer naveo akademije ove kompanija u našoj zemlji kroz koje je prošlo više stotina inženjera i drugih stračnjaka.
"Pred Srbijom je svetla budućnost. Nemam nikakve sumnje u vezi s pravcem kojim Srbija ide, a to je da postane deo EU, ali je možda još važnije da zemlja shvati da njena budućnost leži u evroatlantskom sistemu, ne samo u EU, već i u bliskosti sa Sjedinjenim državama", poručio je Hil.
Direktor Kancelarije "Ciska" za Srbiju Aleksandar Stepančev istakao je da je tokom 20 godina poslovanja u našoj zemlji Kancelarija narasla sa pet na 70 zaposlenih, da je stekla više do 100 lokalnih partnera i da mnogo ulaže u obrazovanje ljudi, jer su "Ciskovi" stručni certifikati jedna od najvećih vrednosti koje daje, zato što njihovo posedovanje znači veliko znanje i mogućnost lakog nalaženja posla.
Objasnio je da danas postoji 17 "Cisko" akademija u Srbiji kroz koje je prošlo više od 13.000 ljudi, od čega je preko 500 inženjera i dugih stručnjaka steklo certifikat, a 34 njih poseduje ekspertski sertifikat.
"Naš uticaj na Srbiju se odražava kroz stotine hiljada projekata koje smo radili sa našim partnerima, od kojih su neki od nacionalnog značaja, poput projekta 'Povezane škole' i digitalizacije Elektromreže Srbije i elektroprivredog sistema. Nadam se da će nas vlada odabrati da budemo njen partner i u narednom peridou", rekao je Stepančev.
Dodao je da je "Cisko" ove godine obavio akviziciju jedne firme u Srbiji zahvaljujući čemu će proizvoditi softvera za najperformantnije procesore, a kasnije namerava da proizvodi i hardver koji će izvoziti u svet.
Stepančev je istakao da je posebno ponosan zbog toga što je kompanija omogucghila besplatnu obuku programiranja među osnovcima i što je posvetila pažnju edukaciji devojčica i žena.
Na konferenciji koju je "Cisko" organizovao sa svojim lokalnim partnerima predstavljena su najnovija tehnološka rešenja te kompanije kroz predavanja i demonstracije, kao i najinteresantniji primeri primena tih rešenja u domaćim kompanijama i organizacijama.