19. septembar 2024 06:43
Džefri Pajat: Sporazum Srbije i SAD ekstremno važan korak u produbljivanju saradnje u oblasti energetike
podeli vest
VAŠINGTON - Pomoćnik državnog sekretara SAD za energetiku Džefri Pajat izjavio je da je Sporazum SAD i Srbije o strateškoj saradnji u oblasti energetike "ekstremno važan korak u produbljivanju saradnje dve vlade, ali i podsticanju saradnje privatnih sektora dve zemlje".
Pajat je za Glas Amerike rekao da je reč o krovnom sporazumu koji je opisao kao "prazno platno na koje se može slikati po želji".
Sporazum o energetici je prvi sporazum o strateškoj saradnji između Srbije i Amerike.
Kako prenosi Glas Amerike, srpski i američki zvaničnici su objasnili da je reč o sveobuhvatnom sporazumu koji se odnosi na različite vrste energenata i izraz je političke volje da se saradnja dve zemlje produbi na nivou vlada i privatnog sektora.
Dokument su juče potpisali ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i podsekretar SAD za energetiku, ekonomski razvoj i životnu sredinu Hoze Fernandez u Vašingtonu.
U saopštenju Stejt departmenta navodi se da će "sporazum omogućiti američkim kompanijama da više investiraju u energetski sektor u Srbiji i da će im omogućiti da se ravnopravno takmiče na tržištu, kao i da će to ojačati strateško partnerstvo dve zemlje".
Pajat je takođe rekao da SAD podržavaju diversifikaciju u snabdevanju energentima i da je ona "ključ bezbednosti".
"Mislim da je najvažnija stvar koja se desila u pogledu želje predsednika (Srbije Aleksandra) Vučića da diversifikuje snabdevanje energentima ono o čemu sam govorio - investicija Srbije kao kupca u projektu za tečni prirodni gas u Aleksandropolisu,. najava da američka gasna kompanija učestvuje sa 25 odsto kao partner u tom projektu, i spremnost američkih gasnih izvoznika da igraju još važniju ulogu u jačanju energetske diversifikacije širom Evrope", kazao je on.
Pajat je, na ceremoniji potpisivanja, kazao i da se sporazum fokusira i na "mineralni aspekt".
Na pitanje da li se sporazum odnosi i na litijum, Pajat, koji je otvaranje rudnika kompanije Rio Tinto ocenio kao generacijsku priliku za Srbiju, kaže da "nema razloga da se saradnja ne produbi i u oblasti kritičnih minerala".
On je ocenio da "projekat litijuma može da bude značajan u pogledu novih investicija i povezivanja ekonomija regiona".