10. oktobar 2024 14:30
Branislava Simanić: U Srbiji trećinu preduzeća vode žene, vrlo mali broj ženskih preduzeća u selima
podeli vest
BEOGRAD - Direktorka sektora preduzetništva Privredne komore Srbije Branislava Simanić rekla je danas da u Srbiji trenutno trećinu preduzeća vode žene što, kako je ocenila, predstavlja, veliki napredak za žensko preduzetništvo u Srbiji u poslednjoj deceniji.
"Privredna komora Srbije nudi ženama čitav niz besplatnih edukacija, konferencija i konkursa, kako bi žene mogle da unaprede svoje veštine i što bolje vodile svoja preduzeća. Važno je da žene budu informisane, jer u suprotnom, one neće znati da se održavaju konkursi za besprovatna sredstva i mi te konkruse organizujemo za džabe", rekla je ona na panel diskusiji ''Uključivanje ženskih biznisa u glavne ekonomske tokove" u Privrednoj komori Srbije.
Ocenila je da je informisanost žena iz ruralnih sredina nedovoljna i da se veoma mali broj takvih žena prijavljuje za konkurse koje organizuje PKS.
"Imamo jako mali broj žena iz seoskih gazdinstava. Prvi korak je da ih ekonomski osnažimo i da ih informišemo kako bi one sve više krenule da apliciraju za konkrise", dodala je ona.
Zamenica šefa Delegacije EU u Republici Srbiji Plamena Halačeva rekla je da je EU najveći donator Srbije u sektoru ženskog preduzetništva i da trenutno postoji veliki broj tekućih projekata.
"Evropska mreža preduzetništva je projekat koji u saradnji sa PKS, ženama nudi mogućnost da razviju svoj biznis i nudi priliku preduzetnicama da izađu na evropsko tržište. EU je spremna da ulaže sredstva u razvoj ženskog preduzetništva", rekla je Halačeva.
Evropska mreža preduzetništva u Srbiji (Enterprise Europе Network/Serbia) je projekat odobren od strane Evropske komisije u sklopu Programa za konkurentnost i inovacije EU.
Državna sekretarka Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede Ivana Popović rekla je da su tabui sa kojima se žene susreću problem u našem društvu i da posebno utiču na žene koje žive u ruralnim sredinama.
"Ja sam neko ko je u mladim godinama započeo profesiju u privatnom sektoru i to u ruralnoj sredini. Započela sam biznis prizvodnje džema i uverila sam se kako je teško raditi u takvoj sredini. U ovoj sitaciji najvažniji je psihološki aspekt, jer se žene susreču sa tabuima koji mogu da ih obeshrabe", dodala je ona.
Ona je takođe dodala da je na prethodnim konkursima dodeljeno čak 400 traktora ženama preduzetnicama koje žive na selu i ocenila da je to dobar pomak u odnosu na prethodne godine.
Popović smatra da žene u ruralnim sredinama nisu dovoljno informisane o konkursima o bespovratnim sredstvima koji bi mogli da im pruže priliku da postanu preduzetnice.
"Potrebno je da više slavimo žene u ruralnim sredinama. Međunarodni dan žena na selu obeležava se 15. oktobra. Sledeće nedelje ćemo se sastati i u širem formatu i predstaviti sve konkruse koji su trenutno aktivni", navodi Popović.
Pomoćnica ministra privrede u Sektoru za razvoj malih i srednjih preduzeća Katarina Obradović Jovanović, rekla je na današnjoj tribini da im je glavni cilj da podrže preduzetnice koje su u početnoj fazi rada, pogotovo preduzetnice iz manjih sredina.
"Želimo da targetiramo ženske biznise koji su u ranoj fazi razvoja, kao i žene koje žive u seoskim sredinama. Postoje konkursi koji nude 100 odsto bespovratna sredstva, kao i kreditna sredstva koja su trenutno najpovoljnija na tržištu. Najveći problem je što žene u ruralnim sredinama nisu upoznate sa konkursima, samim tim je potrebno što više raditi na informisanosti žena", rekla je ona.
Ambasadorka Kraljevine Norveške u Srbiji Kristin Melsom izrazila je zadovoljstvo što se u Srbiji govori o temama poput ženske ravnopravnosti i ženskog preduzetništva.
"Jako sam srećna što moja ćerka danas može da bude šta god poželi. Drago mi je što razgovaramo o rodnoj ravnopravnosti, ali žensko preduzetništvo u Srbiji zahteva još pažnje", navodi ona.
Melsom ocenjuje da je potrebno raditi na poziciji žena u određenim sektorima, poput IT i biznis sektora.
"U Srbiji postoji dobar sistem podrške, kao i dobri mentorski programi. Ako napredak ženskog preduzetništva u Srbiji bude nastavio da raste kao i u poslednjoj deceniji, u Srbiji će u budućnosti, po mojoj slobodnoj proceni, biti čak 40 odsto preduzetnica", ocenila je Melsom.
Projektna koordinatorka u UN Women u Srbiji Nevena Marčeta smatra da su žene preduzetnice u Srbiji napredovale, ali da još uvek nisu dostigle jednakost sa muškim preduzetnicama.
''Naša organizacija sarađivala je sa preko 3.000 žena i broji čak 50 partnerstva. Raduje nas veliki odziv žena za naše projekte i zajedno sa Ministarstvom privrede radimo na projektima koji pružaju sjajnu edukaciju i predstavljaju ekonomsku snagu žena preduzetnica'', navodi Marčeta.